Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Fre, cumpara un prosop MF, e 50-60lei. Eu am spalat masina la o spalatorie de cartier vreo 3 ani, "norocul" face ca ambele masini detinute pana acum sa fi fost revopsite la un moment dat. La nici una nu am avut probleme dupa spalare, holograme samd, desi sunt constient ca solutia folosita la spalatorie nu e de top. Singurele defecte au fost dare lasate de desene artistice in praful de pe masina sau zapada luata iarna de copii (cred), evident lasand la o parte urmele de portiere si alte asemenea. Revenind...duci masina la spalatorie, ii lasi sa dea cu solutia "magica" pe ea, dar la sfarsit ii dai prosopul tau sa stearga masina. Daca a fost spalata cat de cat decent, prosopul o sa ramane relativ curat. Daca ii mai dai si o ceara la 3-4luni, esti acoperit complet. Mai mult de atat si devine obsesie, iar bucuria este inlocuita de stres si griji :thumbsup: Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Eu am vreo 4-5 prosoape de MF in portbagaj, am 2 cutii de la Ikea pline cu prostii de intretinere: prosoape de interior, de exterior, de geamuri; solutii pt plastic (3), pt chedere, pt geamuri, pt piele (2), pt cauciucuri; odorizante (4 tipuri) samd.

La exterior nu mai sunt atat de stresat cu defectele masinii, sters cu MF + polish ocazional(partial sau integral), insa la interior nu suport sa vad praf pe bord, urme de degete sau orice fel de mizerie. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Din pacate timpul nu imi mai permite luxul de a avea grija excesiv de masina,de aici si spalatul la spalatorii rapide,etc.La interior si la mine e mereu curata,majoritatea timpului merg singur,deci nu sufera de neatentie !
Link to comment
Share on other sites

Daca nu e prea departe de tine, iti recomand o spalatorie din parcarea Penny Market XXL Fundeni. E spalatorie rapida, tunel, dar nu folosesc perii, ci prosoape de MF pe care le schimba destul de des. Am prieteni care spala masina acolo de ceva timp si nu au micro-zgarieturi si alte prostii oferite de perii :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Din pacate este foarte departe de mine,eu stau la Razoare,asa ca pica din start.Nu este problema de spalat,am spalatorie in coltul strazii,dar am spalat-o acolo doar cand nu era coada si de obicei este.....insa cum am mai spus,acum vara,o sa ma ocup sa o spal eu in curte,chiar daca se va intampla macar o data pe saptamana :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Am amanat programarea la detailing,din motive de timp,in schimb am fost doar sa vada masina si sa imi spune ce si cum : Concluzia este ca operatiunea este de durata,aproximativ 8 ore. Pana voi avea timp sa fac acest lucru raman sa ma bucur de masina,azi am spalat-o personal si vad ca pana la aceasta ora nu a plouat,deci bagam kilometri ... :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

sunt curios ce fel de pachet de detailing ai luat la DubDetailing , adica ce pasi o sa urmeze pentru corectie , ce produse , ce masina de polish ( orbitala , rotativa ) , ce protectie o sa aplice

 

lucreaza cu orbitala. niste prieteni nu prea au fost multimiti de servicile lui DUB

Link to comment
Share on other sites

Intradevar,mi-a facut proba cu orbitala,insa chiar nu stiu diferentele de calitate intre orbitala si rotativa.Ca idee mai astept pana ma pot lipsi o zi de masina,oricum nu este nici o graba.Va multumesc tuturor de sfaturi :drinks:
Link to comment
Share on other sites

orbitala are putere de corectie mai slaba vs rotativa , necesita mai multe treceri pentru a obtine rezultate bune , deci durata mai lunga a lucrarii , teoretic este mai safe decat rotativa , este greu sa arzi lacul cu orbitala , dar cele mai raspandite defecte ale polishului - hologramele - apar si la folosirea orbitalei

 

8 ore este un timp foarte scurt pentru a polisha chiar si 1 step o masina intreaga , ea trebuie spalata - curatata daca e cazul de bitum / road grime - decontaminata cu argila + lube - spalata din nou dupa care procesul de corectie - etapa de protectie ( sealant + ceara sau glaze + ceara ) - toate astea in 8 ore cam greu , poate daca lucreaza 2-3 la masina in acelasi timp

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate,mi-a fost propusa varianta " 1 step " nefiind nevoie de mai mult,insa lucreaza o singura persoana din cate am inteles,ma rog......cred ca o las mai spre toamna iarna,acum ca stiu ce si cum :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

te-am vazut azi pe la 14.30 la piata presei,te duceai spre baneasa.nu-mi puteam dezlipi privirea de la "bijuteria" ta :rolleyes: .e absolut superba.sa te bucuri de ea cat mai mult timp.

Salutari ! Multumesc de aprecieri,sa stii ca de multe ori si eu raman lipit cu privirea de ea si sper sa ma tina cat mai mult atractia asta ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Cum am ajuns la un numar de kilometri destul de mare ( intr-un timp asa de scurt ),ma gadesc sa le scriu din nou un mail celor de la Hartge si pana la urma sa imi cumpar box-ul de putere de la ei.Dilema ar fi daca chiar merita banii,costa detul de multicel,in jur de 1800 eur fara TVA,sau poate gasesc ceva pe plaiurile noastre,pentru motorul meu.Asa ca daca aveti bunavointa sa imi indicati surse safe,v-as multumi foarte mult.Ca si informatie,Hartge indica o crestere de putere de la 245 cp / 350 nm stock la 286 cp / 410 nm ( pentru modelele fabricate pana in 09.2012 - 290 cp,insa nu este cazul meu ).
Link to comment
Share on other sites

Bai dar in 2 luni ai facut 8000km? Pai eu la 10k schimb uleiul de obicei :)

 

Nu stiu de ce te tot agiti cu Hartge. Nu prea vad utilitatea unei cresteri de putere la motorul tau sincer. Si daca ar fi sa fie atunci trebuie alt soft, modificat, nu vrajeli de box-uri care mai costa si o caruta de bani.

Uite de exemplu ce-ai putea face cu 1800 euro - oferta revelion Dubai 2014 7 nopti 1190euro hotel 4 stele + 110e viza ! Deci tot iesi mai ieftin :) http://www.eturia.ro/vacanta/revelion-2014-dubai-c-1897-ro.html

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema nu e lipsa de putere, ci obisnuinta combinatĂŁ cu faptul cĂŁ stii despre un plus pe care l-ar putea avea si care nu te lasĂŁ sĂŁ dormi. Eu zic sĂŁ o lasi cum e. Nu te ajutĂŁ cu nimic ĂŽn utilizarea zilnicĂŁ, mereu vei ĂŽncerca situatii noi unde ar fi mers si mai multi cai. Edited by c6t9
Link to comment
Share on other sites

Am mers extrem de mult,facand cel putin 3 drumuri Bucuresti-Brasov pe saptamana,se aduna kilometri fara sa stii,sincer,cand m-am uitat la bord si am vazut cat indica m-am speriat,insa mai am putin si o mai raresc la o data pe saptamana :frantics: Cat despre box,s-ar putea sa ai dreptate,cred ca este mai mult psihologic.Pe de alta parte as avea asa de multe de facut cu banii aia...... :thumbsup:

 

Problema nu e lipsa de putere, ci obisnuinta combinatĂŁ cu faptul cĂŁ stii despre un plus pe care l-ar putea avea si care nu te lasĂŁ sĂŁ dormi. Eu zic sĂŁ o lasi cum e. Nu te ajutĂŁ cu nimic ĂŽn utilizarea zilnicĂŁ, mereu vei ĂŽncerca situatii noi unde ar fi mers si mai multi cai.

Exact asta am spus si eu mai sus.........

Link to comment
Share on other sites

Pai imi indica cand trebui,cred ca in functie de conditiile in care folosesc masina,daca nu ma insel acum imi mai arata vreo 15.000 km pana la prima revizie.Nu o sa mai merg asa mult......partea buna este ca inca imi place la nebunie :faceless:
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.