Jump to content

Polish faruri


Guest Pole

Recommended Posts

Spuneam de detailing-club pentru ca acum testeaza colegii asa ceva. Pur si simplu se aplica lacul cu o laveta din microfibra si se lasa sa se usuce, protectia fiind permanenta, asemanatoare lacului aplicat din fabrica.

Deci, arata-mi si mie unde scrie ca in fabrica se aplica lac pe faruri.

 

Se aplica doar pe matrita un strat de suprafata (care e tot un plastic si nu lac)care are si proprietati anti UV sa protejeze oglinda farului si plasticul transparent despre care vorbim noi ca se zgaraie, matuieste, etc. Nu este niciun lac.

 

Sunt curios si care e lacul ala asa de special si perfect translucid care vor ei sa-l dea pe plastic si sunt si mai curios cum rezolva problema aderentei pe un far perfect finisat ;)

In fine, nu vreau sa spun mai multe decat ca pe acel forum, pe langa o gramada de baieti entuziasti, sunt si niste profesori in ale detailingului dar daca ii iei si-i scuturi mai bine habar nu au ce-i cu lacul, vopseaua si alte alea. Adica se dau profesori fara sa aiba studiile necesare si nu vor fi niciodata mai mult decat niste simpli entuziasti. Pacat ca nu-si dau si ei seama de treaba asta.

 

Intra pe DW si citeste pe acolo si ai sa vezi ca lucrurile stau putin mai mult cam diferit :))

 

 

@Sly, esti singurul om implicat in fenomenul asta care cand a zis ceva despre o solutie, mai ales despre spuma activa, ai avut dreptate. Vorbind de fapte si nu vorbe.

Probabil ca nu prea mai exista spuma activa pe lumea asta pe care sa nu o fi folosit-o :))

 

L.E. inainte de aplica orice pe masina, vara, intai se raceste masina si abia apoi treci la aplicare de solutii dar la cate spalatorii ai vazut sa faca asa ceva?

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Problema cu "tine 2-3 saptamani sau 2-3 luni" provine din faptul ca nu se procedeaza corect la reconditionarea lor.

In cele mai multe cazuri se intampla in felul urmator:

 

- clientul vede poze pe site la mine sau alta firma similara.....

- suna....

- cere pretul....

- i se pare prea mult desi ofer garantie 1 an , bon , factura si durata de 2-3 ore

- cauta iar pe net

- gaseste pe internet "unu" sau o spalatorie care face cu 50-70 lei setul fara bon,factura,garantie

- se gandeste ce afacere buna a facut ca uite....da jumatate sau chiar mai putin

- merge acolo

- respectivul slefuieste cu 600 pe urma cu 1500 pe urma da cu polish "3 paste" si e gata in 20 de minute si pe moment arata bine farul pentru un necunoscator

- dupa cateva spalari siliconul de pe faruri se duce si ies la iveala zgarieturile de la smirghel si in ele incepe sa se depuna iar diverse

- dupa 2 luni farul arata tragic si concluzia respectivului este "ce prostie asta cu polish-ul de faruri , e teapa", "trebuia neaparat folie,lac" etc

 

 

Acero a explicat destul de exact procesul doar ca sunt "mici" diferente la procedeul meu fata de al lui care fac diferenta pe termen lung.

Daca ar face toti ca el sigur nu ar fi probleme dupa 2-3 luni....as zice ca nici dupa 1 an dar exista loc si de mai bine doar ca din motive de concurenta nu pot explica care sunt aceste diferente.Ca si folie singura care merita folosita e Venture Shield dar costa 100 RON/set.

Eu am faruri lucrate acum 3 ani care arata la fel de bine si acum.

 

Nu veti obtine niciodata un rezultat similar frecand cu mana polish-ul acasa.Partea de smirghel initiala da, partea de smirghel finala nu.Iar partea de finisare niciodata, de aici si problemele ulterioare in cazul celor care fac operatiunea acasa manual.

 

Oricum , daca baietii aia care fac cu 50-70 lei setul ar face corect , respectand toti pasii ar cere mai mult decat cer eu.

Dar asta e Romania, cam la toate ariile de prestari servicii.....pretul primeaza la momentul luarii deciziei si pe urma lumea se plange de servicii, de neseriozitate etc

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

 

Oricum , daca baietii aia care fac cu 50-70 lei setul ar face corect , respectand toti pasii ar cere mai mult decat cer eu.

Dar asta e Romania, cam la toate ariile de prestari servicii.....pretul primeaza la momentul luarii deciziei si pe urma lumea se plange de servicii, de neseriozitate etc

 

pai cat costa un polish faruri bun , cu garantie la un e46 sa zicem unde sticle noi 100 E set, iar la nfl sunt 50 E set

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Da, pretul este 150 lei pentru ambele faruri.

 

E drept ca la unele masini nu merita realizata operatiunea pentru ca de exemplu la o Dacie Logan un far costa 100 lei, dar daca un far costa 300-400 euro brusc 75 lei ca sa il faci ca nou nu mai pare o suma asa mare.

 

In rest exista variante chiar cu materiale mai ieftine dupa cum se vede aici http://www.youtube.com/watch?v=SY2EUs3-stU :)

Link to comment
Share on other sites

@George pretul tau e ok,mai greu cu distanta si cu programarile,cred ca am si vorbit acum 1 an si ceva,cand puteam eu nu puteai tu si invers,oricum eu am mai multe de facut la masina asa ca poate le fac pe toate odata,desi cred ca pana la urma in cazul meu o revopsire ar rezolva toate problemele.
Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

mda, nu am rezolvat, la autoaccesorii unde mi s-a spus sa merg, nu lucreaza sambata si in timpul saptamanii sunt doar pana la 4... plm.

 

deci unde sa merg ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Pole
nevermind, o sa merg la expert detailing, desi... in fine, sa vedem cum iese, am intrebat la telefon si pareau informati, ca se face in 6 pasi sau mai mult, etc. gargara in fine... pachet complet, polish plus folie, 250 ron.
Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

a iesit ok, da 250 cu folie cu tot, nu erau oricum foarte matuite, insa aveam multe zgarieturi de la spalatorie si un soi de depunere galbena ciudata in partea de sus, imi pare rau ca nu am facut poze inainte/dupa.

 

am facut niste poze, trebuia sa fac imediat dupa insa am uitat, acum deja am mizerii pe far. o sa fie o problema la spalatorie, posibil sa imi dea folia jos de pe far daca baga jet-ul foarte aproape.

post-669-0-58761300-1368297137_thumb.jpg

post-669-0-50749200-1368297138_thumb.jpg

post-669-0-05080400-1368297139_thumb.jpg

post-669-0-68168900-1368297139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pole, ii cam trebuie ceva polish sau macar un glaze cu ceva filleri gen Prima Amigo s-apoi ceara masinii, se vede in prima poza pe capota. Schimba spalatoria sau insista sa iti stearga la final cu un prosop adus de tine. Farurile au iesit misto. Poti incerca un produs water repellent aplicat pe faruri, recomand Aquapel pe care evident il poti aplica si pe parbriz. Ajuta mult pe ploaie plus pe faruri se va depune mult mai putina mizerie/mai usor de spalat.

Sa vezi ce misto e iarna cand nu se lipeste zapada sau ma rog, se curata extrem de repede.

 

Gen: http://www.youtube.com/watch?v=UsU-8XFvCoQ

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Pole, ii cam trebuie ceva polish sau macar un glaze cu ceva filleri gen Prima Amigo s-apoi ceara masinii, se vede in prima poza pe capota. Schimba spalatoria sau insista sa iti stearga la final cu un prosop adus de tine. Farurile au iesit misto. Poti incerca un produs water repellent aplicat pe faruri, recomand Aquapel pe care evident il poti aplica si pe parbriz. Ajuta mult pe ploaie plus pe faruri se va depune mult mai putina mizerie/mai usor de spalat.

ma gandeam sa iau si eu Aquapel dupa ce schimb parbrizul acum , deci merge si pe faruri

Link to comment
Share on other sites

Guest Pole
stiu, e varza. insa am de vopsit bara fata si spate mai nou in urma unui "incident", asa ca dupa vopsit, o sa-i dau si un polish exterior insa vreau sa merg la George in Brasov.
Link to comment
Share on other sites

Pot sa-ti recomand pe cineva in Bucuresti foarte foarte bun.

 

Apropo de Aquapel, are o durabilitate extrem de buna, la mine a rezistat mai bine de un an, abia ce am reaplicat saptamana trecuta pe parbriz si laterale. Efectul e misto rau de tot. Recomand tuturor! Mai e RainX la fel de bun insa nu se gaseste la noi...

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

am gasit o poza, cam asa erau inainte, de fapt mai rau de atat ca poza este de cand am luat masina si intre timp s-au mai belit.

decent ale mele sunt gazate de niste meseriasi cand am vopsit bara si capota + ceva zgarieturi pe interior parca,pe scurt praf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.