Jump to content

coloana directie e46


Krebs

Recommended Posts

se schimba greu oare piesa asta(piesa 1) ? caci imi bate crucea aia.

 

saptamana viitoare imi vine si vreau sa ma apuc de treaba.

 

http://www.realoem.com/bmw/diagrams/v/s/98.png

 

din ce am citit eu , ar avea ceva semne ,deci nu mai trebuie nici geometrie refacuta.

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca reusesti sa pui volanul pe drept din cate imi amintesc cand am schimbat si eu prostia asta a trebuit sa fac geometria ca statea volanul stramb. La ce piese ai schimbat tu nu cred ca o sa ai probleme in a o schimba. Posobil sa scapi si fara daca o faci ca la carte. Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

cum ai verificat si ai vazut ca ai joc de acolo?

 

cloncane in volan, aia e sigur in cazul meu.

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wXBPb2ooFZ8

 

http://www.youtube.com/watch?v=bwT1_Lv9fz4

 

Nu cred ca reusesti sa pui volanul pe drept din cate imi amintesc cand am schimbat si eu prostia asta a trebuit sa fac geometria ca statea volanul stramb. La ce piese ai schimbat tu nu cred ca o sa ai probleme in a o schimba. Posobil sa scapi si fara daca o faci ca la carte.

 

am inteles ca are niste ghidaje de plastic care nu permit imbinarea decat intr-o singura pozitie.

 

Ai mai desfacut vreodata coloana de directie ?

 

 

am mai schimbat piesa 2 din schita, ca sa schimbi si coloana aia trebuie desfacuta intai piesa 2 ,trasa in jos si dupa aceea desfacuta de sus (caroserie) piesa 1, de facut n-am mai facut , dar asa am citit pe net si eram curios daca a mai facut cineva sa stiu sigur despre ce e vorba , in clipuri este pt volan pe drp. difera piesa si modul de lucru !!!

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am uitat sa mai scriu aici :)

 

am scapat de jocul stg/drp. care era o chestie de 1-2 mm de miscare in gol si bataie, a durat 30 de minute schimbarea piesei.

 

masina pare mult mai "inchegata" , parca-i noua acum ca am rezolvat si cu jantele :D parca viteza nu mai e viteza

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

este foarte simplu de schimbat, cum dai scutul de aluminiu jos (H-ul) iti dai seama pe loc ce-i de facut.

 

se desface(2 suruburi) cuplajul elastic din caseta si piesa 1 ,se impinge in sus sa iasa din caseta astfel eliberezi ambele piese, si se se desface surubul de la piesa 1 de sus astfel scotand si cuplajul elastic si bratul asta cu crucea.

dupa care operatiunea inversa :)

 

a, sunt semne atat sus in colana de la volan ,cat si jos la caseta, teoretic nu mai trebuie facuta geometria .

 

mai mult dureaza sa dai scutul de aluminiu jos :laugh:

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

500ron

 

inainte de o schimba ar fi bine sa verifici cu scutul dat jos daca ai sau nu joc sus acolo la cruce, eventual sa o scoti si sa o verifici la o menghina

multumim man. :D. cred ca asta ne paste pe multi :D.

 

ce simptome aveai///?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aveai cumva si o nesiguranta in volan la viteze peste 120 ?

 

Eu am verificat tot, nu joc in caseta, nu-s probleme cu bratele, bucsele, schimbat amortizoare, flanse, etc.

 

Dar, am o mica nesiguranta la peste 120, si asta am observat doar pe autostrada unde rulez drept...parca nu pot tine banda ferma, nu stiu cum sa zic.

 

Sa fie de la crucea asta ? Nu a fost schimbat nimic la coloana de directie ( acum are 203.***km )

 

PS: pe alte drumuri inafara de autostrada nu imi dau seama

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Am fost la mecanic in dimineata asta, pentru o constatare.

 

- bucse bascula ok.

- bascula dreapta pivotul dinspre roata nu e tocmai ok, dar mi-a zis ca nu e de schimbat, mai merge. E inca la inceput.

- bieletele antirului ok.

- caseta directie s-a mirat ca nu are joc deloc.

- capete de bara ok.

- amortizoare, flanse, burdufuri schimbate de 4000km si geometria reglata.

- cauciucul fata stanga e putin asimetric, nu se vede, doar cand a rotit de roata, anul viitor le schimb pe toate ca is DOT 2006, dar au carne destula pe ele ( nu se simte nici o miscare in volan la viteze mari )

- crucea de pe coloana de directie ok.

 

Mi-a recomandat sa schimb bucsele bara stabilizatoare, ca ar putea fi de acolo, nu stie sigur si asta ar fi cel mai ieftin de schimbat.

 

Aveti careva vreo idee ?

Exclus efectul tramlining, drumul e perfect, cauciucuri 205

 

Masina nu trage in nici o parte, doar o simt putin nesigura in volan la viteze mari, si doar pe autostrada am sesizat asta ( poate doar mi se pare, sincer nu imi prea dau seama exact, dar fata de un renault megane condus recent parca e nesigura )

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Am fost la mecanic in dimineata asta, pentru o constatare.

 

- bucse bascula ok.

- bascula dreapta pivotul dinspre roata nu e tocmai ok, dar mi-a zis ca nu e de schimbat, mai merge. E inca la inceput.

- bieletele antirului ok.

- caseta directie s-a mirat ca nu are joc deloc.

- capete de bara ok.

- amortizoare, flanse, burdufuri schimbate de 4000km si geometria reglata.

- cauciucul fata stanga e putin asimetric, nu se vede, doar cand a rotit de roata, anul viitor le schimb pe toate ca is DOT 2006, dar au carne destula pe ele ( nu se simte nici o miscare in volan la viteze mari )

- crucea de pe coloana de directie ok.

 

Mi-a recomandat sa schimb bucsele bara stabilizatoare, ca ar putea fi de acolo, nu stie sigur si asta ar fi cel mai ieftin de schimbat.

 

Aveti careva vreo idee ?

Exclus efectul tramlining, drumul e perfect, cauciucuri 205

 

Masina nu trage in nici o parte, doar o simt putin nesigura in volan la viteze mari, si doar pe autostrada am sesizat asta ( poate doar mi se pare, sincer nu imi prea dau seama exact, dar fata de un renault megane condus recent parca e nesigura )

 

 

Sunt currios daca cele 2 bucse de la bara pot sa dea fenomenul descries de tine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.