Jump to content

Probleme apa 2.5 tds


Recommended Posts

Salutare tuturor

 

Am o problema la acest motor 525 tds . Vara trecuta mi-a aruncat apa din vasul de expansiune si mi-a fiert putin . A venit iarna totul ok .

Acum cateva zile mi-a fiert din nou apa , ajungand la 105 grade pe display-ul OBC-ului dar ciudat ca ceasul care indica apa a ramas la 90 grade. Am verificat vasco-cupla si era dusa oarecum . Am schimbat-o , iar treaba s-a mai remediat in mers inidca 86-87-88-89-90-91 grade pe display-ul electronic . cel cu ac ramane la 90 grade.

Problema e ca daca o tin turata la 3500 rpm in jur de 3 minute pe loc fara sa fie bagata in viteza apa tot sare pana la 97-98 grade si mi-o arunca pe la capacul de la vasul de expensiune.

 

Ce parere aveti ?

 

1 De ce cand a ajuns apa la 105 grade si mi-a aruncat-o afara ceasul cel cu ac a ramas la 90 grade

2 Este normal daca tii motorul turat la 3500-4000 rpm timp de mai multe minute sa sara apa de 90 grade?

 

Astept parerile voastre

 

Multumesc .

 

Precizez nu am urma de apa in ulei sau de ulei in apa . nici spuma pe busonul de la ulei sau sa scoata fum alb

Edited by florinulbmw
Link to comment
Share on other sites

da dar nu are nici o simptoma de genul .... dupa cum am precizat apa in ulei nu ulei in apa nu fum alb nu , spuma pe buson la ulei nu .... Cum se poate verifica in afara de demontat _chiulasa_? Am auzit ca este o substanta care reactioneaza in prezenta gazelor din _chiulasa_ si se coloreaza . E adevarat?
Link to comment
Share on other sites

zau, dar fiertul apei in vasul de expansiune, bubit vas de expansiune ?

cand iti scapa pe chiulasa, apa din vas nu fierbe de temperatura, ci ca ajung gaze acolo, de aia ai temp relativ normala si apa fierbe acolo.

fa un test de compresie si te lamuresti imediat daca e ea.

Link to comment
Share on other sites

pompa apa schimbata in toamna si vascocuplaj acum 2 zile ... acu nu mai crest in mers doar cand urc dealuri la turatii mari ajunge la 93-94 grade dar ma refer la meniul ala secret de la bmw unde iti arata electronic ala cu test 01 02 la seria 7 . acul la ceasul de apa nu se misca ramane | drept asa :)

 

btw in ultimul timp am pus doar apa si nu distilata ci de la chiuveta poate sa influenteze cumva treaba asta?

Link to comment
Share on other sites

btw in ultimul timp am pus doar apa si nu distilata ci de la chiuveta poate sa influenteze cumva treaba asta?

 

Poate ti se va parea interesant.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/128162-chiulasa-mancata-sfaturi-si-pareri-de-la-voi/page__hl__chiulasa+mancata

 

Nu zic ca-i cazul la tine dar asta va fi consecinta deciziei tale de acum. Nici apa distilata nu as pune fara antigel.

 

Fa-ti curaj ca nu-i asa scump.

Link to comment
Share on other sites

Cam asta e urmarea cand ai apa in loc de antigel.

 

 

se poate face vre-un test fara a demonta motorul sa vezi daca e dusa _chiulasa_?

 

 

Domi a zis test de compresie. Eu as adauga leakdown test.

 

La leakdown, daca sunt probleme la garnitura de chiulasa, o sa iti dai seama imediat pentru ca aerul introdus in cilindru o sa apara in vasul de expansiune ulterior. Cu borboloseala de rigoare, evident.

Link to comment
Share on other sites

si eu am avut problema cu presiunea in circuitul de refrigerare, din cauza asta ;

http://imageshack.us/a/img32/5325/20130225125214.jpg

crapatura in capul pistonului 5

nici la mine nu erau urme da apa un ulei sau invers!!! la _chiulasa_ se intalnesc 3 factori,, sa i numim asa,, apa, uleiul si compresia, nu neaparat sa ti comunice apa cu uleiul, pote comunica apa cu compresia in cazul tau. ca sa fii sigur cel mai bine e sa faci testul de compresie cu un compresimetru.

evita pe cat posibil sa mai circuli ca ai ocazia sa ovalizezi blocul, si ca sa l planezi tre sa l dai jos, asa ca imagineaza ti ....

Edited by bogdad tds
Link to comment
Share on other sites

Bine ai fĂŁcut cĂŁ ai schimbat apa cu antigel!Apa și antigelul au puncte de fierbere diferite.

Este foarte important sĂŁ folosești un antigel de calitate, recomandat pentru motorul tĂŁu.

Link to comment
Share on other sites

la mine sper sa nu fie _chiulasa_ . O sa vad cum se comporta daca mai face figuri o dau jos .

 

nu este dificil sa scoti tu singur _chiulasa_, ti ar trebui doar cunostinte bazice de macanica, o cheie dinamomertica si una care masoara in grade, un loc , si rabdare...... daca te bagi iti trimit poze si informatii!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.