Jump to content

Dauna totala E46 320da


KYL

Recommended Posts

Nu stiu ce masina ai , dar sincer daca ai fi in cazul meu si ai stii cat ai investit in masina ta , ai lua acei 2800 euro?din care mai trebuie sa platesti si un deviz de 500euro? Nu cred!

sincer as lua banii aia instant,pe nimeni nu intereseaza cat ai investit in masina,toti o sa o evalueze la pretul pietei.

@Scufi -mai sunt modele de BMW care tin bine la pret,la E46 nu e cazul .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Ce ai investit atat in ea ? Ca din ce am vazut la tine, mai multe probleme a avut masina. Plus ca aveai tot felul de idei de genul trapa de E39 pe E46. De ce te-ai limitat doar aici, una de E53 panoramica nu era buna ?

 

Crezi ca daca e BMW isi mentine pretul 100 de ani ?

Tocmai! Acele probleme au fost rezolvate :)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai! Acele probleme au fost rezolvate :)

 

Alea sunt probleme ce te astepti sa apara la o masina neintretinuta. Sunt convins ca ai vrut sa o iei cat mai ieftin.

 

@Probabil BMW 507 sau un 3/20 isi mentine valoarea si acum.

Link to comment
Share on other sites

Eu am zis de la inceput 17-18000 fara epava. E pretul pietei (cel putin). Samsarii aduc e46 320d NFL pe la 3000 si ceva, si sunt extraordinar de tavalite masinile alea. La care mai pui si taxa. In fine, asigurarile iti dau pret de e36 aproape (2000 si ceva de euro, sa fim serosi).
Link to comment
Share on other sites

Daca ai nervi de otel, mergi in instanta. Din ce stiu eu...., in astfel de spete problema ar trebui sa se puna in felul urmator:

- despagubiri materiale acordate de catre asigurator, care constau in fierul lovit...si alte cheltuieli in legatura cu fierul lovit.

- daune morale, prejudiciul constand de pilda in lipsa de folosinta a fierului, fapt ce are legatura de cauzalitate cu modul de rezolvare a solicitarii de dezdaunare din partea asiguratorului referitor la perioada de timp si altele. - pe scurt ca te tin 10 ani pana iti dau banii si invoca tot felul de lucruri si se folosesc de tot felul de tertipuri.

 

Pai, mai oameni buni, bun vine necazul si-mi face praf masina un nebun, eu trebuie sa ma multumesc cu contravaloarea stabilita de asigurator raportat la grilele lor ? Pai poate eu vreau fierul inapoi asa cu era el inainte de accident. Si perioada in care eu stau fara fier, a? aia nu se mai pune? Faptul ca orice se va intampla fierul asa cum era nu va mai fi..., asta nu mai conteaza? pentru ce platesc asigurare !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa. De aia se numeste accident. Daca ala e nebun, il dai pe el in judecata. Daca se dovedeste ca e nebun apelezi la FPVS.

Sa nu nexageram, in general daunele de genul asta se rezolva. Nu e vina asiguratorului ca tu ai o masina a carei valoare de piata este de 2000€ si reparatia costa 10000€.

 

Faptul ca orice se va intampla fierul asa cum era nu va mai fi..., asta nu mai conteaza? pentru ce platesc asigurare !

 

Protectia pentru asta se numeste Casco, care la randul lui are limitarile sumei asigurate, si implica de asemenea o scadere proportionala cu valoarea epavei in cazul daunei totale.

Nu iti aduce nimeni o vechitura la starea initiala.

Riscul asta ti-l asumiprin faptul ca detii o vechitura.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nimic deocamdata , incerc impreuna cu un avocats a stabilim o mediere.

 

Foarte bine ai facut. Vezi sa fie de incredere avocatul. Vei lua valoarea trecuta pe deviz chiar daca este 40000 de lei si masina mai face 13000 de lei. Cunosc un prieten care i-a dat in judecata si aluat masina si 100% devizul calculat pentru reparatie + cheltuieli de judecata pentru avocat.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine ai facut. Vezi sa fie de incredere avocatul. Vei lua valoarea trecuta pe deviz chiar daca este 40000 de lei si masina mai face 13000 de lei. Cunosc un prieten care i-a dat in judecata si aluat masina si 100% devizul calculat pentru reparatie + cheltuieli de judecata pentru avocat.

O veste buna , deci se poate :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.