Jump to content

probleme sunet


Nelu_ctza

Recommended Posts

Pun Âşi eu o ĂŽntrebare aici ca sĂŁ nu mai deschid alt topic.

Sunt posesorul unui E 60 iar sunetul de pe ea este puÞin zis praf ... Am cate o boxã de medii pe faÞã (uºi), 2 pe spate sub lunetã ºi douã sub scaunele faÞã. Am ÎnÞeles ca existã un sistem Logic 7, pe care eu probabil nu Îl am, sau poate Îl am dar ceva nu este În regulã. Cum naiba verific daca trebuie setat din computer sa treaca de pe "basic" pe HI-FI.

Macar sa stiu, daca nu am sistemul sa vad ce fac.... poate ma reorienez spre un subwoofer activ ...

Link to comment
Share on other sites

Uita de optiunile aftermarket, pui unul din sistemele OE si e ce trebuie.

Nu poti trece pe Hifi pur si simplu fara sa montezi si partea hardware. Adica o poti coda, dar dispare bass-ul de tot daca nu faci retrofitul complet.

Demonteaza sitele de la luneta si vezi daca ai vreun tweeter. Daca e doar difuzorul de medii, ai basis.

Link to comment
Share on other sites

Ceva bass am, am văzut că funcționează boxele de sub scaun dar cred că sunt de slabă putere.

Nu m-am lămurit nici ce rol are boxa centrală de pe bord. Nu scoate nimic, probabil acolo ar trebui să fie o altă boxă din sistemul Logic 7

Dacă boxele de la lunetă nu au tweetere înseamnă că nu am niciun sistem pe mașină, am înțeles bine?

Edited by alex77xax
Link to comment
Share on other sites

Am ĂŽnĂželes ca existĂŁ un sistem Logic 7, pe care eu probabil nu ĂŽl am, sau poate ĂŽl am dar ceva nu este ĂŽn regulĂŁ. Cum naiba verific daca trebuie setat din computer sa treaca de pe "basic" pe HI-FI.

 

Cel mai bine ar fi sa numeri difuzoarele din masina ... sau sa vezi daca ai SI difuzoare de "inalte" pe usile din fata, si inca unul pe bord.. cu amplificator in portbagaj. Asa afli daca masina are Logic 7..

Link to comment
Share on other sites

Cea mai simpla metoda e cea descrisa de mine. Daca nu ai tweetere la luneta, e clar.

Pana ajungi la tweeterele de la oglinzi, demontezi foarte multe si poate dai in alte belele.

 

Amplificatorul e in spatele rotii stanga spate, in portbagaj.

http://www.ouibi.com/pics/rare/6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cea mai simpla metoda e cea descrisa de mine. Daca nu ai tweetere la luneta, e clar.

Pana ajungi la tweeterele de la oglinzi, demontezi foarte multe si poate dai in alte belele.

 

Amplificatorul e in spatele rotii stanga spate, in portbagaj.

http://www.ouibi.com/pics/rare/6.jpg

 

PoĂži sĂŁ ĂŽmi spui, te rog, care dintre cele 2 dispozitive din pozĂŁ este amplificatorul?

Eu ĂŽl am pe cel din dreapta, am pus poze mai sus.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
On 5/29/2013 at 8:52 AM, Nelu_ctza said:

Am reusit sa adaptez un cooler mult mai fortos pe cd player , alta viata nene dar aceiasi problema pe fata boxele distorsioneaza acum insa doar la volum maxim si anumite piese cu bass nesimtit se pare ca atat poate Harmanul montat de bmw slabut, in fine am comandat un amlificator hifonics zeus 8000 cu 4 plus 1 canale am sa leg separat toate boxele si pe canalul de bass am sa leg subwooferele de sub scaune si am sa vin cu pareri noi sper de data aceasta bune.

Am ascultat logig 7 e o mare golanie parerea mea personala un pik mai calitativ ca standard dar nu ce ma asteptam in fine.... e doar parerea mea.

Salutare, am aceeasi problema pe care ai avut-o. ma poti ajuta cu o schema ceva? cum ai tras firele, cum le-ai legat etc?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.