Jump to content

Probleme cu dispersia luminii la faruri


BlshOp-VR6

Recommended Posts

Salut.

 

De cand am luat masina, am remarcat ca am faruri pentru modelul de E46 cu Xenon. Masina nu are instalatie de xenon, ea luminand cu becuri normale H7.

 

Intrebare: E posibil ca lupa acestor faruri sa disperseze lumina becului H7 prost? Am farurile foarte slabe.. bat foarte aproape iar dak le ridic.. bat in pomi. (Adevarul e ca nu am gasit la ele decat reglajul sus-jos.. reglajul pt stanga dreapta habar nu am unde e.. poate ma puteti ajuta si cu asta).

 

M-am gandit sa-i pun Xenon after market.. oare voi scapa de problema si voi avea si eu o vizibilitate mai buna noaptea?

 

Astept parerile voastre la:

1. De ce imi bat aiurea.. e posibil din cauza farurului sa bata aiurea lumina?

2. Unde e reglajul farurilor pentru staga-dreapta, si pt reglajul fazei lungi.

3. Scap de problema daca ii pun Xenon cu bec H7 AfterMarket?

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

apropo de reglaje...sincer nu stiu la E46 dar la E39 se pot regla si cu bit-urile...adica manual...nu numai electric si cred ca si la E46.Bataia slaba a luminii poate fi de la bec care poate nu'i H7..sau de la oglinda care poate e murdara sau ruginie...sticla e ok?Daca tot ai instalatia pune-i xenon...sigur se va vedea mai bine.
Link to comment
Share on other sites

Pai manual am gasit rotitele alea.. pe far.. dar nu si pe cele pentru stanga dreapta.

 

Farul e curat (sticla care defapt e plastic)... cat despre lentila.. nu stiu ce sa zic.. pare curata.

 

Becurile sunt sigur H7.. eu le-am pus pe masina si sunt Philips.

Link to comment
Share on other sites

Adik lupa?.. ca am faruri pt model cu xenon.. altceva in afara de lupa aia nu am..

 

O sa bag o carpa.. sa vad dak ramane mizerie pe ea..

190045[/snapback]

 

Pe faruri cu lupa dar bec normal se vad naspa si prost....pune xenon o sa se vada mai bine !

 

Trust me !

Link to comment
Share on other sites

Adik lupa?.. ca am faruri pt model cu xenon.. altceva in afara de lupa aia nu am..

 

O sa bag o carpa.. sa vad dak ramane mizerie pe ea..

190045[/snapback]

 

Probabil nu ai farurile originale, o fi fost lovita masina si a schimbat farurile cu ceva turcesti. Uita-te pe ele ce scrie, eu am e46 cu xenon si am faruri bosch. Nu am auzit pana acuma sa existe faruri originale cu lupa dar fara xenon.

Link to comment
Share on other sites

Probabil nu ai farurile originale, o fi fost lovita masina si a schimbat farurile cu ceva turcesti. Uita-te pe ele ce scrie, eu am e46 cu xenon si am faruri bosch. Nu am auzit pana acuma sa existe faruri originale cu lupa dar fara xenon.

190083[/snapback]

 

Cum sa nu existe......stai linistit ca exista si faruri normale cu lupa :blink:

Link to comment
Share on other sites

Probabil nu ai farurile originale, o fi fost lovita masina si a schimbat farurile cu ceva turcesti. Uita-te pe ele ce scrie, eu am e46 cu xenon si am faruri bosch. Nu am auzit pana acuma sa existe faruri originale cu lupa dar fara xenon.

190083[/snapback]

 

Stiu ca nu sunt originale de pe masina asta..

Ce ziceti de kitul acesta de xenoane? O merita?

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/HID-XENON-C...1QQcmdZViewItem

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu existe......stai linistit ca exista si faruri normale cu lupa :blink:

190102[/snapback]

 

Arata-mi si mie acele faruri originale (adica cele cu care a iesit masina din fabrica) care sa aibe lupa si sa nu aibe xenon, ma refer la modelul E46.

 

Daca nu ai cum sa-i faci reglajul luminii manual stanga/dreapta, probabil sunt de proasta calitate, si nu cred ca faci mare lucru daca pui niste becuri cu xenon. Daca iti lumineaza aiurea cu halogen, aiurea iti va lumina si cu xenon, asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Arata-mi si mie acele faruri originale (adica cele cu care a iesit masina din fabrica) care sa aibe lupa si sa nu aibe xenon, ma refer la modelul E46.

 

Daca nu ai cum sa-i faci reglajul luminii manual stanga/dreapta, probabil sunt de proasta calitate, si nu cred ca faci mare lucru daca pui niste becuri cu xenon. Daca iti lumineaza aiurea cu halogen, aiurea iti va lumina si cu xenon, asta e parerea mea.

190162[/snapback]

 

Nu ca nu am cum.. nu stiu unde e rotita sau ce o fi.. ca sa-l fac.

Daca imi zice si mie cineva unde as putea s-o gasesc.. o s-o caut..

Link to comment
Share on other sites

Arata-mi si mie acele faruri originale (adica cele cu care a iesit masina din fabrica) care sa aibe lupa si sa nu aibe xenon, ma refer la modelul E46.

 

Daca nu ai cum sa-i faci reglajul luminii manual stanga/dreapta, probabil sunt de proasta calitate, si nu cred ca faci mare lucru daca pui niste becuri cu xenon. Daca iti lumineaza aiurea cu halogen, aiurea iti va lumina si cu xenon, asta e parerea mea.

190162[/snapback]

 

Am amic care are un Coupe din 2004 de NOU NOUT , masina e FULL EXTRA mai putin scaune electrice,comenzi pe volanul sport si xenon (dar are lupe).....ulterior el si-a pus xenon aftermarket ! Daca vrei sa te convingi ne intalnim si cu baiatul si iti spune si iti arata si actele si factura si toate dotarile masinii !

Link to comment
Share on other sites

Am amic care are un  Coupe din 2004 de NOU NOUT , masina e FULL EXTRA mai putin scaune electrice,comenzi pe volanul sport si xenon (dar are lupe).....ulterior el si-a pus xenon aftermarket ! Daca vrei sa te convingi ne intalnim si cu baiatul si iti spune si iti arata si actele si factura si toate dotarile masinii !

190228[/snapback]

si eu am la fel .. dar e46 coupe facelift e singurul model cu faruri cu lupa si pt fara xenon .. de lae46 ma refer

Link to comment
Share on other sites

si eu am la fel .. dar e46 coupe facelift e singurul model cu faruri cu lupa si pt fara xenon .. de lae46 ma refer

190243[/snapback]

 

 

Da, asa este. Eu ma referem doar la limuzina, dar nu am precizat :blink: Coupe-ul si cabrio-ul de dupa 2003, stiu si eu ca au faruri cu lupa dar fara xenon.

 

Am sa-i fac maine niste poze la farul meu sa vezi unde sunt cele 2 rotite pentru reglarea lui.

Link to comment
Share on other sites

Da, asa este. Eu ma referem doar la limuzina, dar nu am precizat :) Coupe-ul si cabrio-ul de dupa 2003, stiu si eu ca au faruri cu lupa dar fara xenon.

 

Am sa-i fac maine niste poze la farul meu sa vezi unde sunt cele 2 rotite pentru reglarea lui.

190252[/snapback]

 

E bine ca ne-am clarificat.....nici eu nu stiam ca doar la astea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mersi.. rotita aia o gasisem si eu.. pt sus-jos.. dar cealalta nu o gaseam neam dak nu mi-o aratai :blink:

 

PS. Ai xenon? Daca da.. unde ai doserele? Cumva unde se vede mufa aia gri?

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

Mersi.. rotita aia o gasisem si eu.. pt sus-jos.. dar cealalta nu o gaseam neam dak nu mi-o aratai :blink:

 

PS. Ai xenon? Daca da.. unde ai doserele? Cumva unde se vede mufa aia gri?

190534[/snapback]

 

Da, am xenon.Cred ca sunt sub far, dar trebuie sa ma mai uit odata. Maine iti dau un raspuns.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Revin cu problema.

Mi-am montat kitul de xenon si intradevar se vede o diferenta mare dar.. lumina tot prost e dispersata. In loc sa fie uniforma pe sosea sau pe un perete pe care proiectez.. se vede imprastiata, cu portiuni in care luminea nu bate.

 

Am inteles ca poate fi de la lupa. Mentionez ca in momentul achizitionarii masinii, aceasta avea montat pe ea niste becuri luate din targ probabil care erau umflate cand le-am schimbat.

 

Se poate curata sau face ceva cu aceasta lupa?

 

Atasez o poza cu farul.

post-3045-1172371041_thumb.jpg

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

Revin cu problema.

Mi-am montat kitul de xenon si intradevar se vede o diferenta mare dar.. lumina tot prost e dispersata. In loc sa fie uniforma pe sosea sau pe un perete pe care proiectez.. se vede imprastiata, cu portiuni in care luminea nu bate.

 

Am inteles ca poate fi de la lupa. Mentionez ca in momentul achizitionarii masinii, aceasta avea montat pe ea niste becuri luate din targ probabil care erau umflate cand le-am schimbat.

 

Se poate curata sau face ceva cu aceasta lupa?

 

Atasez o poza cu farul.

198415[/snapback]

post-3045-1172410598_thumb.jpg

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu lupa ar trebui sa te ingrijoreze...e chiar o piesa rezistenta la temperatura...ci oglinda din spatele acesteia..daca e oglinda pentru xenox...atunci e din plastic...daca cel de dinaintea ta i-a pus becuri de 100w...sigur a exfoliat oglinda sau ...a topit-o...

Chiar nu stiu cum ai putea sa verifici oglinda...dar poate stie cineva...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.