Jump to content

filtru epurator


Recommended Posts

tot ce este in poza ajunge undeva la 150-170 roni.

eu personal cumpar doar ce am incercuit cu rosu si este sub 40 roni.

nu vad sensul sa schimbi si capacul filtrului, asta doar daca e fisurat sau infundat....

Ala de pasla nu se mai foloseste asta din poza se pune acum.

 

??? poate pentru e60.

se potriveste si la alte modele: e38. e39, e46?

si ce pret are?

120 lei si cred ca pt toate modelele e asa acum

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

tot ce este in poza ajunge undeva la 150-170 roni.

eu personal cumpar doar ce am incercuit cu rosu si este sub 40 roni.

nu vad sensul sa schimbi si capacul filtrului, asta doar daca e fisurat sau infundat....

 

 

si daca se blocheza supapa din partea aia neintresanta din capac?

o fi naspa? :twoup:

 

120 lei si cred ca pt toate modelele e asa acum

 

da' cum se face ca au coduri diferite daca sunt universale?

Link to comment
Share on other sites

Dacă asta recomandă BMW, nu mi se pare o chestie recomandată de vânzătorii oarecare de piese, mai ales că mulţi nici n-au auzit de acest filtru.

 

Dacă filtrul epurator se blochează, vorba lui claudiuBWR, cam pică turbina. :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ăn carcasa respectivĂŁ existĂŁ o supapĂŁ.

 

supapa se curata foarte bine cu spray sau benzina.

daca e blocata sau e fisurat capacul e normal sa schimbi si capacul...altfel nu vad rostul schimbarii lui.

la masina mea, prima data s-a schimbat filtrul epurator la aprox. 340 000 km.

foarte multi nu stiu de existenta lui.

si mai sunt filtre pe masini, de care multi nu stiu.

 

ma intereseaza cel prezentat de userul @vartopc, se potriveste si la alte modele ?

Link to comment
Share on other sites

supapa se curata foarte bine cu spray sau benzina.

daca e blocata sau e fisurat capacul e normal sa schimbi si capacul...altfel nu vad rostul schimbarii lui.

la masina mea, prima data s-a schimbat filtrul epurator la aprox. 340 000 km.

foarte multi nu stiu de existenta lui.

si mai sunt filtre pe masini, de care multi nu stiu.

 

ma intereseaza cel prezentat de userul @vartopc, se potriveste si la alte modele ?

 

DacĂŁ BMW recomandĂŁ schimbarea piesei, aceea este cea mai bunĂŁ soluĂžie.

 

Suma mi se pare micĂŁ, nu meritĂŁ riscat.

Link to comment
Share on other sites

mica? :twoup:

am specificat: fara capac. doar elementul filtrant de pasla si garniturile de cauciuc. atata face: 40 roni!!!

unele consumabile de la bmw sunt comune cu ale altor marci, care in magazinele din cluj cel putin, au preturi mai mici.

elementul ala de pasla se gaseste si la omega -au acelasi cod de producator - in schimb diferenta e de minim 60 roni.

si e nou la pretul asta, nu e sh. :)

trebuie sa cauti doar .... vanzatorii au cataloage unde puteti vedea echivalentul si ... diferenta de pret practicata, ca deh e bmw.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Imi cer scuze daca nu ar trebuie sa postez dar pentru cei care au nevoie am eu de vanzare filtru pentru e39 530d cred ca merge si 525d nu stiu original luat de la filaret cu 220 ron si nu a fost folosit deloc, am vandut masina si am ramas cu el 130 pentru cine vrea
Link to comment
Share on other sites

Am citit de mai sus.

SE POATE CURATA CU BENZINA ??

CE rol are ? masina isi recapata vitalitatea.. ?? daca il schimbi sau cureti. ??

L-am tot vazut... dar habar nu aveam ce-i cu el... :twoup:

Inca ceva...... azi mi-am scos din consola centrala suportul de pahare.. ca sa-l schimb ca nu-mi mai inchidea bricheta... si surpriza.... am gasit bricheta acolo pusa bine de 2 ani...Acu 2 zile am comandat o bricheta noua ca ma dispera gaura aia cu lumina.. :))

 

Cum ai facut sa inchizi gaura aia d la bricheta ? si la mine sta deschisa chair daca ii pun bricheta in ea si apas ....

 

 

Ma amuza maxim mentalitatea romanului :)) las domne ca merge si asa .. il spalam curatam.. de ce sa il schimb daca merge ? pentru simplul fapt ca asa au zis cei de la BMW ?

 

Si eu am schimbat acum 3 sapt filtrul epurator .. sincer nu stiam de existenta lui dar cum mi-a zis un mecanic ca trb schimbat nu am stat pe ganduri si nu am cautat cale de mijloc !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
Buna ziua , am citit si eu sfaturile voastre si cred ca am sa verific si eu epuratorul meu.Sincer, am constatat ca la turatii mari, in sarcina, cam scoate fum ( 320 D , 150 Cp, 2004 , 110 000 km ).Cred ca este relevant si foarte important hr de km intr-o astfel de discutie.Nu multi afirma, la cati km au avut probleme cu asa ceva de cand au achizitionat masina.Am sa scriu aici rezultatul spalarii , daca se poate face asta , sau schimbarii lui.Mutumesc si o zi buna ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.