Jump to content

316i -limitare de viteza


zaky2006

Recommended Posts

Dar nici nu este indicat sa mergi cu motorul asa de turat, stiu pt ca si eu am tot un 316 si la viteza aia mororul este prea turat si nu ii face bine..........Cel putin dupa ce am mers de cateva ori cu el asa am obsevat ca imi curge ulei.......a trebuit sa schimb filtrul si o garnitura..........totul a fost de la turatii prea mari..........Asa ca ai grija si nu o chinunii prea rau.....Bafta :blink:
Link to comment
Share on other sites

Cu cat ai mers sau cu cat arata bordul ca ai mers ?  :blink:

190752[/snapback]

Eu am mers cu 1000 Km/h si nimic nu o sa se compare cu demarajul si viteza unui motor de boeing 747 :)

eu zic ca 200+ e viteza de autobahn, si nu de romania....acu sunt si un pic subiectiv, pt ca 316-ul meu e cam limitat (mai mult tehnic decat electronic :) ) la 200...dar vitezele astea sunt pt cei care vor sa moara repede...am mers intr-un septar nou cand avea 240 la ora si nu simteai nimic inauntru...dar tot incomod ma simteam...la cate oase de caini si pisici, si sarme si bucati de anvelope sunt pe strazi..orice e posibil.. :)

Link to comment
Share on other sites

sal am un 316i din 1999 cu motor de 1,9 si ma intrebam daca e cumva limitat la o anumita viteza maxima freo siguranta ceva ca nu vrea deloc sa depaseasca 200hm pe ora sau asta e viteza maxima care poate motorul asta? :)

190347[/snapback]

pai nu stii ce viteza maxima e trecuta in talon...? :)

sau te iei dupa cadranul vitezometrului, gradat pana la 240...? :)

cat crezi tu ca poate un motor ca asta...? :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai nu stii ce viteza maxima e trecuta in talon...?  :)

sau te iei dupa cadranul vitezometrului, gradat pana la 240...?  :)

cat crezi tu ca poate un motor ca asta...?  :blink:

190812[/snapback]

Vitezometrul e gradat pana la 250...nu scrie, dar e linia acolo :) (joke) Oricum cu vantul din spate si daca mergi la vale, nu se stie niciodata :)

Link to comment
Share on other sites

200 scrie in talon si 200 merge. Ca arata putin mai mult acul e eroarea fireasca.

Cine a mers cu mai mult poate a avut putina panta. Si mie mi s-a intamplat sa merg in Germania cu 200 la vale cu o astra diesel care putea maxim 170. Am luat piciorul de pe acceleratie doar cand mi s-au stins luminile singure si m-am speriat.

:blink:

 

LE: nu cred ca Loganul 1.6 16V ajunge la 200 cu forma aia dubioasa si cu etajarea pe care o are cutia.

Edited by alecsutzu4u
Link to comment
Share on other sites

daca tot sa deschis subiectul: eu credeam ca 316i motor de 1900 are totusi o limitare de putere din fabrica.Nu mi se pare normal ca un motor de 1900 sa aibe putere doar de 105CP!!!Oare e limitat electronic ..??? ca d.p.d.v al capacitatii mi se pare destul de mare pt. doar 105CP
Link to comment
Share on other sites

Am fost la un test drive cu un logan de 1.6 16v si o masina mai puturoasa ca aia de 105 cai nu am mai condus veci!!! ff slaba.....nu va atinge 200 niciodata,sau cu mare chinuiala va ajunge in apropiere ,dar nu prea cred!!! In comparatie cu 1.4 si 1.6(le-am condus pe aman2) trage vizibil,dar nu se compara cu o masina,ca e tot dacie!!! Un passat 2002 de 101 cai cu motor de 1,9 tdi ii da clasa la logan si are 1460 de kg,iar loganu 1020,deci nu va faceti griji ca loganu inca e tot dacie!:blink:)
Link to comment
Share on other sites

sincer am citit topicul si nu inteleg nik. :) deci modelul 316 are de fapt motor de 1.9?si motorul de 1.8 are de 2.0l?imi puteti explica si mie va rog?eu din cate stiam bmw n-a scos motor de 1.9l. :)

195984[/snapback]

 

Daca vorbim de e46, ambele modele, 316 si 318 au acelasi motor, si anume de 1.9l benzina. Diferenta e ca 316 are 105 cai iar 318 are 118 :blink:

Link to comment
Share on other sites

210km/h in Germania. Nu putea mai mult. I-a luat in 5 kilometri si pe aia. Faza cu Golanul(Logan) e jenanta. M-a alergat odata unul. Daca nu il depaseam, intram in el. Asa ceva nu tolerez. Loganul nu e masina. E un stup cu roti. In linie dreapta fugea la fel de bine dar l-au ucis pe curbe. Daca nu e ok ce am scris, stergeti.
Link to comment
Share on other sites

210km/h in Germania. Nu putea mai mult. I-a luat in 5 kilometri si pe aia. Faza cu Golanul(Logan) e jenanta. M-a alergat odata unul. Daca nu il depaseam, intram in el. Asa ceva nu tolerez. Loganul nu e masina. E un stup cu roti. In linie dreapta fugea la fel de bine dar l-au ucis pe  curbe. Daca nu e ok ce am scris, stergeti.

196211[/snapback]

 

 

masina are 105 cai ...eu nu inteleg ce mai vreti de la ea ...Pt mine 316 e masina de familie ...mai astept putin si poate iau un model mai puternic ..Momentan sunt f multumit cum se comporta ca viteza si tinuta de drum !...Ca si comparatie cu Bora care lua maxim 170 la 100 hp ..si megane cu 200 la 113 Hp ..cred ca stam bine ,.,.,,!Vb doar de viteza aici

Cat despre loganul "alergator" ...nu mai zic nimik ...comparatia e fix inutila ..si nu stiu de ce se ofuscheaza lumea cand cate un pusti cu logan face fitze si flashuri ..!Eu spun ca cine are BMW deja a dat dovada de " maturitate" ...

E doar parerea mea !..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.