Jump to content

Sistem Audio E60


Recommended Posts

Nu exista Harman Kardon pe E60. Sistemele de sunet disponibile, in ordinea calitatii sunt:

 

1. Standard

2. HIFI

3. Logic7

4. Individual

 

Sunt diferente destul de mari intre ele.

 

Daca nu stii ce sistem ai instalat pe masina, pune VIN-ul aici si o sa afli.

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ala e pret minim.

 

Si deloc de neglijat... gasirea pieselor. Amplificator, difuzoare, fibra optica si conectorii, restul de instalatie electrica... Eu am sunat la dealer si nu exista in tara fibra decat la rola de 7m. Care e si ea vreo 50 euro. Tie practic iti trebuie doar 2 bucati de vreo 80cm. Conectorii se aduc pe comanda.

Iti mai trebuie pini in mufa de amplificator (la Hifi lipsesc pentru 3 difuzoare) si 1 singur pin la reprezentanta e 13 lei. 6x13=80 lei.

Pini si mufe pentru inca 3 difuzoare ~ 60-70 lei.

Pe langa astea iti mai trebuie suportul de amplificator si grilele de la difuzoare pe usile spate, care sunt inca vreo 50 euro, noi. Sau poate te mananca undeva si vrei grile de individual ca mine... alea sunt vreo 100-120 lei bucata. :D

 

Deci eu as spune minim vreo 650-700 sistemul (amplificatorul+difuzoarele) + restul... ajungi la vreo 800 euro fara montaj.

Montajul e o alta discutie. Si nu e chiar ieftin pentru ca trebuie desfacute toate tapiteriile de pe usi si din portbagaj, scaunele, trimurile de pe praguri, stalpi, scos clusterul si display-ul de idrive pentru firul difuzorului central...

Apoi codarea e chestie de 5 minute pentru cine stie s-o faca.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca "se merita".

Chiar si numai difuzoarele de L7 deja fac o diferenta enorma in calitatea sunetului.

Dupa ce faci acest prim pas, crede-ma ca vei vrea si intregul retrofit.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca nu se merita

cum sa nu se merite ,mizeria aia de muzica care vine standard zici ca e radio de bucatarie

eu am pus individual si m_a ajuns 800e doar piesele (montajul si codarea am facut_o eu,adica vreo 15 ore de munca, pt touring e nevoie de scos plafonul)

investitia merita fiecare cent

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Am avut L7 pe 535 si intr-adevar auditia este suuuper. Masina actuala a venit cu HiFi. Nu pot sa zic ca se aude naspa gen cum se aude pe standard dar nu exista termeni de comparatie cu L7. Ca bani ar fi ok un 7-800 euro insa gandul la demontarea interiorului ma apuca groaza numai cand ma gandesc. As fi curios cum se aude acest individual daca L7-le se aude cum se aude :D
Link to comment
Share on other sites

gandul la demontarea interiorului ma apuca groaza numai cand ma gandesc. As fi curios cum se aude acest individual daca L7-le se aude cum se aude :D

De ce? Eu l-am demontat, fara efecte secundare. Din contra, am eliminat si micile probleme.

Pentru individual... tre' sa faci o comparatie live pe o melodie de calitate.

Si eu credeam ca e diferenta doar de putere. Insa puterea e un mic detaliu. :D

Link to comment
Share on other sites

Incercam sa evidentiez ca la Individual te frapeaza in primul rand calitatea. Ca si putere pe mine nu m-a interesat in mod deosebit. Dar e diferenta mare si acolo.

Nici L7 nu distorsioneaza deloc la maxim. Am avut ambele sisteme, le-am putut compara.

Diferenta e ca L7 are sunetul un pic mai spalacit, instrumentele nu sunt atat de clar definite precum la Individual.

De asemenea pe L7 cum treci cu volumul de jumate', sunetul devine mai mult o galagie. La individual, nu.

Link to comment
Share on other sites

Pe dracu ramai cu bani.

 

Cat costa un procesor de sunet? Minim 500 euro.

Cat costa niste difuzoare focal performance? Incepand cu 1000 lei perechea. Si trebuie 4 perechi (din care ramane un difuzor nefolosit).

Cat costa niste subwoofere slim de calitate? Peste 1200 lei perechea.

Cat costa amplificatoarele? Minim 700-800 lei unul decent pe 4 canale. Si iti trebuie 2.

Unde mai pui cablaraiele si munca, dar mai ales calibrarea unui procesor de sunet?

Plus ca tre' sa macelaresti instalatia masinii. Pe cand un sistem oem e plug&play.

 

Ohohoooooooooo... :popcorn:

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

La banii aia va schimbati difuzoarele cu unele de fidelitate , si cele de la subwoofer , mai puneti un amplificator si procesor de sunet si iasa mai bine decat orice si ramai si cu bani. Recomand Helix si Focal .

 

Nope.

 

Individualul are si procesare in timp care rezolva unele probeleme de amplasare a dufuzoarelor, probleme care apar inevitabil intr-o masina.

Link to comment
Share on other sites

Si procesoarele de sunet aftermarket au time alignment. Chiar mai performant, dar la ce pret?

Eu personal nu sunt dispus sa imi tai instalatia si sa bag o instalatie aftermarket de sunet. Si instalatia oem mi se pare multa, darmite una necesara unui astfel de sistem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.