Jump to content

Sistem Audio E60


Recommended Posts

Luam de exemplu ca si brand Helix .

Difuzoare Helix Esprit undeva la 600 Lei perechea (tweeter matase si mid-bas din fibra de sticla impletita) si coaxiale cam 300 lei perechea.

Difuzoare subwoofer slim 600 lei bucata

Amplificator Helix B five pe 5 canale -1200 Lei

Procesor sunet Helix AFC Competition -650 Lei

 

Total 3400 Lei - 750 EUR.

 

Helix sunt componente audio HI-FI pt auto , si gama lor HI-END este Brax.

 

La banii astia si componentele respective suna sigur mult mai bine decat orice echipare de fabrica , oricat ar fi de Logic 7 sau Individual.

Mai recomand ca si branduri Hertz , Focal , Audison si JL Audio. Restul (JBL , Infinity , Magnat) sunt sub ce am recomandat eu .

Link to comment
Share on other sites

Luam de exemplu ca si brand Helix .

Difuzoare Helix Esprit undeva la 600 Lei perechea (tweeter matase si mid-bas din fibra de sticla impletita) si coaxiale cam 300 lei perechea.

Difuzoare subwoofer slim 600 lei bucata

Amplificator Helix B five pe 5 canale -1200 Lei

Procesor sunet Helix AFC Competition -650 Lei

 

Total 3400 Lei - 750 EUR.

 

Helix sunt componente audio HI-FI pt auto , si gama lor HI-END este Brax.

 

La banii astia si componentele respective suna sigur mult mai bine decat orice echipare de fabrica , oricat ar fi de Logic 7 sau Individual.

Mai recomand ca si branduri Hertz , Focal , Audison si JL Audio. Restul (JBL , Infinity , Magnat) sunt sub ce am recomandat eu .

tot ce ai zis tu sunt povesti exemplu clar este aici pe forum @kristal_ care a dat in jur 5000ron si se aude mai prost decat individual (chiar el a zis ca nu se compara )

si sigur nu reusesti sa faci o treaba buna si de calitate fara 1000E ( si daca nu pui ceva oe il chemi pe zorro sa rezolve instalatia :thumbsup: )

Link to comment
Share on other sites

Hi-Fi-ul asta nu-i asa simplu cum crede lumea :)

Simpla inlocuire a difuzoarelor cu unele cu specificatii tehnice mai bune nu garanteaza in nici un caz obtinerea unui sunet mai bun. Ba de cele mai multe ori se obtin rezultate mai proaste, desi pe hartie totul se prezenta superb.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Incerc sa imi dau seama ce ii lipseste sistemului meu HiFI de pe masina, in afara de bas care mi se pare ca parca nu este destul, presupun ca mediile sunt cam palide, sau sa fie inaltele? Greu sa imi dau seama. Lipseste ceva si nu imi dau seama ce. Comparativ cu fosta masina a4, culmea se aude mai prost iar masina respectiva nu avea cine stie ce sistem B&O. Era stoc. Probabil la aia se auzea altfel fiindca era avant si probabil muzica umplea altfel masina decat se intampla la berlina.. Stiu ca bmw-urile sunt foarte bine antifonate, probabil de aceea nici nu ma gandesc la o solutie de difuzor de bas in portbagaj pt ca sunetul ar fi greu sa patrunda in habitaclu (nu am nici macar gaura de sac ski).
Link to comment
Share on other sites

Sistemului hifi ii lipseste in primul rand un amplificator de calitate. Nici macar amplificatorul L7 nu e de-a dreptul hifi. As spune ca e asa... un entry level in gama aia.

Tweeterele sunt cam aceleasi in toata gama bmw, difera mai mult puterea (testat de mine).

Apoi ii lipsesc mid-urile si niste woofere care sa mearga pe alt amplificator. Hifi e singurul care merge pe 2 ohmi si nu prea ai alte optiuni pe impedanta asta.

 

Vaduva... ai construit cumva un astfel de sistem cu ceea ce recomanzi tu si l-ai comparat LIVE cu unul hi-end de la bmw?

Ce faci cu amplificatorul pe 5 canale? La restul de 2 + wooferelor cine le da sa manance?

Pentru tine difuzoarele din gama Esprit sunt Hi-end? Eu spun ca sunt tot un fel de hifi...

Vrei calitate comparabila sau peste cea a Individualului? Hai sa discutam de gama Precision de la Helix si scoatem ceva peste 1000 lei / pereche.

Ori vorbim de hi-end, ori ramanem pe hi-end oem bmw.

 

Sau... iei Focal Performance ori altele de gen, si discutam de preturi pe masura.

Cum spune Ionut, colegul Kristal e un bun exemplu pentru un upgrade aftermarket de sunet GANDIT. Ia intreaba-l cat a cheltuit si mai ales cat a muncit pana a scos ceva bun.

 

Paul... +1 de la mine. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

La banii aia va schimbati difuzoarele cu unele de fidelitate , si cele de la subwoofer , mai puneti un amplificator si procesor de sunet si iasa mai bine decat orice si ramai si cu bani. Recomand Helix si Focal .

 

E usor sa dai din gura :)

 

 

Luam de exemplu ca si brand Helix .Difuzoare Helix Esprit undeva la 600 Lei perechea (tweeter matase si mid-bas din fibra de sticla impletita) si coaxiale cam 300 lei perechea.Difuzoare subwoofer slim 600 lei bucataAmplificator Helix B five pe 5 canale -1200 LeiProcesor sunet Helix AFC Competition -650 LeiTotal 3400 Lei - 750 EUR.Helix sunt componente audio HI-FI pt auto , si gama lor HI-END este Brax.La banii astia si componentele respective suna sigur mult mai bine decat orice echipare de fabrica , oricat ar fi de Logic 7 sau Individual.Mai recomand ca si branduri Hertz , Focal , Audison si JL Audio. Restul (JBL , Infinity , Magnat) sunt sub ce am recomandat eu .

 

Iti dau eu 750 de euro si daca tu reusesti sa scoti un sunet cel putin la fel de bun ca un logic 7 ... iti mai dau inca pe atat suma asta !

 

1 la mana : ai desfacut vreodata panoul de la bmw e60 sa vezi ce difuzoare ai nevoie acolo? iti zic eu 10 cm SLIM... or sa incapa helixurile alea sau focal performance in usa de e60 fara modificari... cand o sa fiu eu popa ! Fara procesor cu intrare digitala pe el.... nu faci absolut nimic ! Te poti chinui sa montezi procesorul spus de tine , dar va suna mai prost !

 

Fara un procesor de genul asta http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_instalare/Procesoare_de_sunet/PXA-H800/ nici nu are rost sa te mai chinui pe bmw urile cu MOST pe ele decat cine vrea sa arunce cu banii aiurea ! Repet fara modifira a panourilor de usa la e60 ... nu poti pune difuzoare cu adancime normala cum se foloseste la e39/e46/e90 etc :)... de exemplu pe e60 ul meu cu professional pe el... am pus difuzoarele astea : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Focal/Polyglass/Polyglass_100_V_Slim/. Nu poti pune orice subwoofer , tu crezi ca merge ca si frecventa orice pocnitoare? Cosmin a avut dreptate acolo... fara niste focaluri de peste 1000 de ron bucata... la fel ... nu faci treaba...decat te amagesti si ai nevoie de 2 bucati :)... hai sa vorbim de amplificare... unde amplificatorul OBLIGATORIU sa fie din clasa D sau A high end... nu ab ..nu altceva :) ! Sa continuam? ..nu are rost :) vorbesti din carti si atat ... fara sa ai habar cat de complicat e upgradeul la e60 din punct de vedere al sunetului ! Ca si investitie... merita retrofitul unui logic 7 sau individual ... asta daca nu vrei sa sari de 1000 de euro ! Pe aftermarket... ai nevoie de cel putin 2500-3000 de euro... ca sa faci totul cu cap si sa obtii si rezultatele dorite ! Multi au facut dupa "ureche" investind bani in sunet... aveau volum... dar calitatea era sub cel standard... din cauza masinii in sine ! Cel mai important lucru din toate : Fara analizator de frecvente , fara microfon de setup in e60... nu rezolvi absolut nimic ! ai nevoie de oameni nu buni... ci MANIACI in ale sunetului ! Vezi exemple pe net unde se investesc 3000-4000 de euro intr un e60 pentru sunet si sa vezi cata munca se depune !

 

 

Sistemului hifi ii lipseste in primul rand un amplificator de calitate. Nici macar amplificatorul L7 nu e de-a dreptul hifi. As spune ca e asa... un entry level in gama aia.Tweeterele sunt cam aceleasi in toata gama bmw, difera mai mult puterea (testat de mine).Apoi ii lipsesc mid-urile si niste woofere care sa mearga pe alt amplificator. Hifi e singurul care merge pe 2 ohmi si nu prea ai alte optiuni pe impedanta asta.Vaduva... ai construit cumva un astfel de sistem cu ceea ce recomanzi tu si l-ai comparat LIVE cu unul hi-end de la bmw?Ce faci cu amplificatorul pe 5 canale? La restul de 2 + wooferelor cine le da sa manance?Pentru tine difuzoarele din gama Esprit sunt Hi-end? Eu spun ca sunt tot un fel de hifi... Vrei calitate comparabila sau peste cea a Individualului? Hai sa discutam de gama Precision de la Helix si scoatem ceva peste 1000 lei / pereche.Ori vorbim de hi-end, ori ramanem pe hi-end oem bmw.Sau... iei Focal Performance ori altele de gen, si discutam de preturi pe masura. Cum spune Ionut, colegul Kristal e un bun exemplu pentru un upgrade aftermarket de sunet GANDIT. Ia intreaba-l cat a cheltuit si mai ales cat a muncit pana a scos ceva bun.Paul... +1 de la mine. :thumbsup:

 

Cosmine ti am zis si pe mess povestea cu loganul cu 2 perechi de hertz dieci dsk si subwoofer perfect acordat de facea de ras e60 ul cu logic 7 pe el :) ca pana si eu ma dadeam cu capul de pereti la cum se auzea comparativ cu investitia facuta de om !

Link to comment
Share on other sites

Sistemului hifi ii lipseste in primul rand un amplificator de calitate. Nici macar amplificatorul L7 nu e de-a dreptul hifi. As spune ca e asa... un entry level in gama aia.

Tweeterele sunt cam aceleasi in toata gama bmw, difera mai mult puterea (testat de mine).

Apoi ii lipsesc mid-urile si niste woofere care sa mearga pe alt amplificator. Hifi e singurul care merge pe 2 ohmi si nu prea ai alte optiuni pe impedanta asta.

 

Vaduva... ai construit cumva un astfel de sistem cu ceea ce recomanzi tu si l-ai comparat LIVE cu unul hi-end de la bmw?

Ce faci cu amplificatorul pe 5 canale? La restul de 2 + wooferelor cine le da sa manance?

Pentru tine difuzoarele din gama Esprit sunt Hi-end? Eu spun ca sunt tot un fel de hifi...

Vrei calitate comparabila sau peste cea a Individualului? Hai sa discutam de gama Precision de la Helix si scoatem ceva peste 1000 lei / pereche.

Ori vorbim de hi-end, ori ramanem pe hi-end oem bmw.

 

Sau... iei Focal Performance ori altele de gen, si discutam de preturi pe masura.

Cum spune Ionut, colegul Kristal e un bun exemplu pentru un upgrade aftermarket de sunet GANDIT. Ia intreaba-l cat a cheltuit si mai ales cat a muncit pana a scos ceva bun.

 

Paul... +1 de la mine. :thumbsup:

Eu am spus ca Hi-End e Brax

Link to comment
Share on other sites

Cum se aud melodiile rulate de pe stick via Dension comparativ cu cele de pe cd? Si inca ceva, probabil am omis eu o informatie. Cd-ul introdus in magazie nu este vazut. Trebuie cumva sa pun melodiile in foldere sau ceva de genul ca sa mi-l vada? Nu exclud nici posibilitatea de a fi introdus gresit cd-ul in magazie desi ma cam indoiesc..
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am facut pe e39 si multi montatori au spus ca e cel mai OK e39. Si am sunete joase fara sa fi taiat bancheta dintr-un sub Alpine de 250 W RMS care nu merge la volum maxim , si medii si inalte (inaltele parca nici nu existau cu tweeterele din fabrica) cu Helix Blue de 13 cm, mai slabe decat Helix Esprit.

Mai audaugi la linia propusa de mine niste insonorizant si suna super, dar insonorizantul (Dynavin de exemplu) mai creste pretul cu vreo 150 Eur . Voi aberati cu 2500-3000 Eur.

 

Va spun eu ca Helix Esprit ajunge ca si calitate.

Daca reglezi bine procesorul de sunet , si tai frencventele de medii cand distorsioneaza si le completezi cu suburile , va suna super.

Link to comment
Share on other sites

Cd-ul introdus in magazie nu este vazut. Trebuie cumva sa pun melodiile in foldere sau ceva de genul ca sa mi-l vada? Nu exclud nici posibilitatea de a fi introdus gresit cd-ul in magazie desi ma cam indoiesc..

In magazie merg doar cd-uri audio. :)

Link to comment
Share on other sites

Individualul are si procesare in timp care rezolva unele probeleme de amplasare a dufuzoarelor, probleme care apar inevitabil intr-o masina.

Bala ce zici, ne scoatem individualul si bagam niste Helix-uri? :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am facut pe e39 si multi montatori au spus ca e cel mai OK e39. Si am sunete joase fara sa fi taiat bancheta dintr-un sub Alpine de 250 W RMS care nu merge la volum maxim , si medii si inalte (inaltele parca nici nu existau cu tweeterele din fabrica) cu Helix Blue de 13 cm, mai slabe decat Helix Esprit.Mai audaugi la linia propusa de mine niste insonorizant si suna super, dar insonorizantul (Dynavin de exemplu) mai creste pretul cu vreo 150 Eur . Voi aberati cu 2500-3000 Eur.Va spun eu ca Helix Esprit ajunge ca si calitate.Daca reglezi bine procesorul de sunet , si tai frencventele de medii cand distorsioneaza si le completezi cu suburile , va suna super.

 

Noi vorbim de bmw e60 si tu aduci in discutie bmw e39... se vede cat ai fost de atent :) Si lasa te rog brax ul deoparte... sunt difuzoare high end dar nu atat de bune pe cat sustii tu :) ... Se vede ca nu esti familiarizat cu termenul de "Sound Quality" si nici cu MOST , ca altfel nu te ai mai da astfel de sfaturi ! Numai dupa cum te exprimi ma face sa ma gandesc de ce naiba m am bagat eu la topicul asta :)

 

Imi inchipui eu pe la ce montatori ai fost de ti au zis ca e cel mai ok e39 :)))... tu inca nu ai vazut e39 cu focal pe el facut cu cap sau cu helix ! Este un e46 facut la cluj daca imi amintesc eu bine , cu HELIX de la a la z ! Sa te vad eu ce o sa te faci cu setupul tau cand o sa vina un VAG langa tine cu difuzoare OEM si un player aftermarket din seria superioara a producatorului si o sa iti amestece toate visele :)

 

 

 

Bala ce zici, ne scoatem individualul si bagam niste Helix-uri? :popcorn:

 

Am eu niste domotec uri Cosmine... vrei sa ti le fac cadou? suna mai bine ca individualul tau.. "sa moara clapetele mele de acceleratie in admisie" de nu e asa :)))

 

 

Nu. Imi fac niste decupaje si bag difuzoare recuperate din niste boxe Electronica :pardon: http://images10.okr.ro/serve/auctions.v7/2013/may/08/042a8a4cfd42438c5544456dc1975dc7-116881-1000_1000.jpg

 

Te rog eu bala .. nu mai spune toate secretele in privinta upgradeului la sunet pe bani putini ca or sa vrea toti dupa aia :D

Edited by DEVIL's Style
Link to comment
Share on other sites

cel mai fita-misto sitem pus pe bmw ramane asta :pirate:

 

http://www.bang-olufsen.com/it-CH/car-audio/car-models/bmw/BMW,-,X5

 

 

Specifications

Speakers

16 fully active loudspeakers:

7 tweeters

7 midranges

2 subwoofers

 

Design

Unique aluminium speaker grilles (superbly crafted, precisely

drilled and with laser engraved Bang & Olufsen logo)

 

Amplifier

Fully active 16-channel amplification

1200 watts maximum output – 500 watts dedicated to subwoofers

 

Sound Features

5.1 Surround Sound with DSP distribution to 16 active loudspeakers

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Hi-Fi-ul e ca si bucatareala :) . Toti bucatarii au acces la ingrediente similare. Totusi unora mancarea le iese mai buna decat altora. Si atentie, mai mult nu inseamna neaparat mai bine. Degeaba pui mai mult din cele mai rafinate condimente. Mancarea nu iese mai buna.

Secretul in audio, ca si in bucatarie, este asigurarea unui echilibru perfect intre ingrediente: amplificatoare, difuzoare, filtre, frecvente de taiere, eliminare rezonante si compensare atenuari, calculul intarzierilor necesare intre difuzoare, pozitionare difuzoare, samd.

 

A, si sa nu uit. Nu va lasati prostiti sa dati nu stiu cati bani pe nu stiu ce cabluri minune. E inutil.

 

Hi-Fi-ul nu-i un job pentru un afon :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am pus ceva hifi in jaguar de la focal fite figuri vreo 3000 euro si suna foarte rau, se auzea turatia motorului in difuzoare, degeaba am pus filtre, cand acceleram crestea volumul desi nu era vreo setare, m-am ars rau de tot. Acolo trebuie garantii
Link to comment
Share on other sites

Aici intervine experienta montatorului. Probabil la tine problema nu era de la filtrele pentru parazitii generati de motor sau alternator, ci de la o bucla de masa. Buclele de masa sunt dificil de inteles si de eliminat/compensat de catre cei fara cunostinte si experienta.

Pe vremea cand ma ocupam de amplificatoare audio, design-ul traseelor de masa si a buclelor de masa (e inevitabil, nu poti scapa total de buclele de masa, dar le poti optimiza) era un capitol separat si extrem de important in design.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unde mai pui ca odata ce iti montezi un sistem de sunet mai calumea, o sa existe si diferente la melodii, unele o sa se auda bine, iar altele o sa se auda praf, iti trebuie si melodii trase calumea, indiferent ca sunt lossless

 

numai cd audio ascult originale, le cumpar de pe ebay. Nu am nici un mp3

 

Aici intervine experienta montatorului. Probabil la tine problema nu era de la filtrele pentru parazitii generati de motor sau alternator, ci de la o bucla de masa. Buclele de masa sunt dificil de inteles si de eliminat/compensat de catre cei fara cunostinte si experienta.

Pe vremea cand ma ocupam de amplificatoare audio, design-ul traseelor de masa si a buclelor de masa (e inevitabil, nu poti scapa total de buclele de masa, dar le poti optimiza) era un capitol separat si extrem de important in design.

 

Mai mult ca sigur omul era varza, insa m-am ars atat de rau ca nu mai am incredere in nimic aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti aprecia un sistem audio folosind melodii puse la intamplare. Trebuie sa-ti definesti un set de piese etalon, despre care sa stii cum suna pe un sistem de referinta de foarte buna calitate. Doar asa poti face teste si comparatii cat de cat obiective.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.