Jump to content

Achizitie BMW 520d 2011


dany35

Recommended Posts

si eu platesc CASCO 1300 Euro pe an la masina care probabil valoreaza 8 k Euro. si ? daca fac un accident, cu a avut acu o saptamana frate-meu ( a lovit o caruta nesemnalizata noaptea ) , si fac praf masina, am aruncat pe geam 8 K. eu si circul mult, aprox. 40 k KM / an, deci riscul este la tot pasul. CASCO l-am facut la una din putinele firme cu adevarat serioase.
Link to comment
Share on other sites

Stai putin, ca daca sta la bloc si-si ia masina cu 24K atunci e alta discutie in care eu nu ma bag, sa nu supar pe nimeni (poti sa stai la bloc si sa ai masina de 24K, dar sa fie un complex de lux, cu parcare pazita, intrare controlata, etc). :rolleyes:

 

La dracu'..nu poti sa iti cumperi un Passat decat daca locuiesti intr-un complex de lux :blink: :wacko:

Vorbiti de o masina de 24.000E de parca ar fi vreun supercar <_<

Link to comment
Share on other sites

La dracu'..nu poti sa iti cumperi un Passat decat daca locuiesti intr-un complex de lux :blink: :wacko:

Vorbiti de o masina de 24.000E de parca ar fi vreun supercar <_<

Pai si pe mine m-au cam speriat colegii de pe aici. Parca as fi primul posesor de f10 din Iasi, sau mi-as lua cea mai scumpa limuzina. Nu zic ca nu este o masina frumoasa, ca de aia o si vreau, dar pana la urma, la 24k iti iei o masina noua, compacta, fara prea multe fite. Intradevar, nu-i chiar o suma ce si-o permite oricine sa o dea pe o masina SH, dar muncesc destul de mult, si viata-i scurta, daca nu acum, cand....?!

Link to comment
Share on other sites

Pai si pe mine m-au cam speriat colegii de pe aici. Parca as fi primul posesor de f10 din Iasi, sau mi-as lua cea mai scumpa limuzina. Nu zic ca nu este o masina frumoasa, ca de aia o si vreau, dar pana la urma, la 24k iti iei o masina noua, compacta, fara prea multe fite. Intradevar, nu-i chiar o suma ce si-o permite oricine sa o dea pe o masina SH, dar muncesc destul de mult, si viata-i scurta, daca nu acum, cand....?!

Asa e, eram sigur ca o sa fiu inteles gresit, dar sunt banii tai si faci ce vrei cu ei, tu stii cati bani castigi/pui deoparte pe luna, parca era si un calcul la treaba asta, adica valoarea masinii sa nu depaseasca venitul pe 10 luni al familiei, dar in Romania e ceva normal ca valoarea masinii sa fie egala cu valoarea apartamentului posesorului.

Dar ce faci daca patesti asta:

http://www.realitatea.net/combinatia-fatala-beat-si-fara-permis-23-de-masini-lovite-dintre-care-sase-dauna-totala_1109286.html

iar tu nu vrei sa dai 3000 de euro pe an la o firma seriosa de asigurari...

Link to comment
Share on other sites

Gugulete, o iei pe aratura. Ai dat un exemplu excelent, extrem de relevant.

@dany, stai linistit, daca ai un loc de parcare decent si un stil de condus linistit, poti sta si fara casco. 3000E/an iti acopera multe cacaturi, daca gasesti la 1500E/an merita facut.

Link to comment
Share on other sites

Gugulete, o iei pe aratura. Ai dat un exemplu excelent, extrem de relevant.

Ala din link-ul meu era beat si fara permis, plus masina furata, deci asicurarea RCA a masinii nu despagubea, iar pagubitii nu-l puteau executa silit, caci nu avea decat hainele de pe el, deci au ramas cu paguba, asta era ideea, in rest... sa auzim de bine. :bye:

Link to comment
Share on other sites

Si eu ce am spus: cate cazuri dastea crezi ca sunt intr-un an? Eu de exemplu parchez masina undeva pe trotuar, langa o casa, nu pot fi lovit decat de vreun pilot de elicopter beat si fara RCA..asta i-am spus si lui Dany, daca are un loc ok de parcare poate sa stea si fara Casco, probabilitatea sa sufere o dauna mai mare de 3000E e extrem de mica. Desigur, e de preferat sa ai Casco, dar cand e vorba de o suma decenta, ceva pana in 2000E/an la un F10sh cred ca se poate obtine, eventual cu ceva fransiza.. :thumbsup: Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Asa e, eram sigur ca o sa fiu inteles gresit

iar tu nu vrei sa dai 3000 de euro pe an la o firma seriosa de asigurari...

Stai linistit, nu te-am inteles gresit. De aia am postat aici, sa primesc raspunsuri, si fac alegerea cea mai buna. Oricum, 3k/an Casco, mi se pare mult. 1500-2K as da, dar mai mult....Oricum, multumesc de sfaturi, alegerea e doar a mea, si daca o sa gresesc "eu o trag"

 

Desigur, e de preferat sa ai Casco, dar cand e vorba de o suma decenta, ceva pana in 2000E/an la un F10sh cred ca se poate obtine, eventual cu ceva fransiza.. :thumbsup:

La suma asta ma gandeam si eu, o sa vad ce gasesc dupa. Merci!

Link to comment
Share on other sites

Eu am plĂŁtit 3 ani casco la maÂşinĂŁ. La sfârșitul fiecĂŁrui an ĂŽmi fĂŁceam dosar de dauna și ĂŽmi vopseam elementele lovite de uși deschise aiurea prin parcĂŁri publice, bara fațĂŁ ciobita de pietre, am schimbat și parbrizul, etc.

Un casco nu e degeaba. E adevĂŁrat ca plĂŁteam undeva la 1400 euro pe an parca, deci nu o suma imensa...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Discutia a ajuns departe oricum.

Eu zic asa : - cel putin la capitolul CASCO nu numai ca-s topicuri pe site-ul asta, dar se discuta si pe altele unde se merita si unde nu sa-ti faci . Asta te poti interesa si singur si la firme de asigurari.

- motorul de 2 litrii (N47) e (mai) bun decat cel de pana in 2009 insa nu e rezolvata total problema cu partea de distributie

- samsarii vand fara TVA mai bine zis si-l scad ei singuri , sau mergi la plimbare pana in DE sau FR ...etc...desi nu te sfatuiesc asa.

- verifica la reprezentantza BMW din orasul (orasele) de unde presupui ca o vei cumpara, rezerva-ti dinainte

- mai da si pe la biserica , sa nu se strice masina, sau baga multe ventuze dinalea cu cruciulitze ! :purple:

multa bafta !

Link to comment
Share on other sites

@dany35 - nu te forteaza nimeni sa iti faci casco. De fapt, chestia cu casco tine de cum vrei tu sa iti protejezi investitia, sau de cat de linistit vrei sa dormi.

Spre exemplu, daca vrei sa faci mai mult decat sa mergi in provincie in weekend-uri, esti un pic mai linistit stiind ca indiferent ce s-ar intampla, nu pierzi suma investita.

Si mie mi se par multi 3K/an, de-aia inainte sa imi iau masina, m-am interesat de toate costurile. Casco am avut intotdeauna, la toate masinile. Niciodata n-a fost nevoie, dar am fost fara grija oriunde, in Bulgaria la ski, la greci, sau prin alte parti.

F10 e o masina frumoasa, daca ti-o iei, e bine sa fie o bucurie pentru tine, nu un stres, pentru ca dupa cum bine spuneai, viata e scurta.

Cere o cotatie de la un asigurator, eventual alegi o polita cu fransiza mai mare. Mai nou, la masinile astea se plateste casco mai mult, pentru ca au risc mai mare (ma refer la Mercedes, BMW, Audi). Asa e politica.

Succes, si te-asteptam cu vesti.

Link to comment
Share on other sites

@dany35 - nu te forteaza nimeni sa iti faci casco. De fapt, chestia cu casco tine de cum vrei tu sa iti protejezi investitia, sau de cat de linistit vrei sa dormi.

Spre exemplu, daca vrei sa faci mai mult decat sa mergi in provincie in weekend-uri, esti un pic mai linistit stiind ca indiferent ce s-ar intampla, nu pierzi suma investita.

Si mie mi se par multi 3K/an, de-aia inainte sa imi iau masina, m-am interesat de toate costurile. Casco am avut intotdeauna, la toate masinile. Niciodata n-a fost nevoie, dar am fost fara grija oriunde, in Bulgaria la ski, la greci, sau prin alte parti.

F10 e o masina frumoasa, daca ti-o iei, e bine sa fie o bucurie pentru tine, nu un stres, pentru ca dupa cum bine spuneai, viata e scurta.

Cere o cotatie de la un asigurator, eventual alegi o polita cu fransiza mai mare. Mai nou, la masinile astea se plateste casco mai mult, pentru ca au risc mai mare (ma refer la Mercedes, BMW, Audi). Asa e politica.

Succes, si te-asteptam cu vesti.

Multumesc, "am preluat"! Va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

Ce tot stai pe ganduri...daca aveai 9000 si te gandeai ca nu iti ajung de un logan nou 1.5 dci... Si cu acei 9000 apoi te uiti si spre un F10 ce zici...CALITATE

Ia-ti F10 e cred ca cel mai frumos si mai accesibil model de generatie noua ! Sincer e o masina SUPERBA , cred ca 184 cp, arhisuficienti, ca sa ai un consum decent, taxe mici, si sa o poti intretine ca pe un passat aproape.

Iar referitor la casco si alte cele..daca esti un sofer linistit si calculat poti scuti acei 1500e pe an, x 3 ani...vreo 5000e. Faci cum crezi, nu te grabi !

Link to comment
Share on other sites

Oricât de bun șofer ești, se baga unu ĂŽn tine fĂŁrĂŁ RCA, sau beat, sau o gĂŁsești lovitĂŁ ĂŽn parcare.

La mine o oglinda exterioarĂŁ, electrocroma, numai sticla e 1.200 lei originala. DacĂŁ o gĂŁseam rupta ĂŽn parcare sau furata, ce facem? DĂŁdeam "comanda" pentru alta?

Link to comment
Share on other sites

Ce tot stai pe ganduri...daca aveai 9000 si te gandeai ca nu iti ajung de un logan nou 1.5 dci... Si cu acei 9000 apoi te uiti si spre un F10 ce zici...CALITATE

Ia-ti F10 e cred ca cel mai frumos si mai accesibil model de generatie noua ! Sincer e o masina SUPERBA , cred ca 184 cp, arhisuficienti, ca sa ai un consum decent, taxe mici, si sa o poti intretine ca pe un passat aproape.

Iar referitor la casco si alte cele..daca esti un sofer linistit si calculat poti scuti acei 1500e pe an, x 3 ani...vreo 5000e. Faci cum crezi, nu te grabi !

Nu stau pe ganduri, doar ca am un depozit la bani, ce-mi expira la sfarsitul lunii. Atunci o sa iau decizia. Sper, ca la momentul respectiv, sa gasesc la fel de multa intelegere aici. :thumbsup:

 

Oricât de bun șofer ești, se baga unu ĂŽn tine fĂŁrĂŁ RCA, sau beat, sau o gĂŁsești lovitĂŁ ĂŽn parcare.

La mine o oglinda exterioarĂŁ, electrocroma, numai sticla e 1.200 lei originala. DacĂŁ o gĂŁseam rupta ĂŽn parcare sau furata, ce facem? DĂŁdeam "comanda" pentru alta?

Da, este foarte adevarat, si de aia am spus ca ma gandesc la Casco. Dar sa vad ce iau, si ce bani imi raman.

Edited by dany35
Link to comment
Share on other sites

Mai ĂŽmi vine ĂŽn cap cazul colegului Slowdeath, care a evitat o maÂşinĂŁ care nu i-a acordat prioritate și a intrat ĂŽntr-un stâlp...

Eu am preferat sa plĂŁtesc casco chiar dacĂŁ, ĂŽn același timp, speram sa nu am niciodatĂŁ nevoie sĂŁ-l folosesc..

Link to comment
Share on other sites

Mai ĂŽmi vine ĂŽn cap cazul colegului Slowdeath, care a evitat o maÂşinĂŁ care nu i-a acordat prioritate și a intrat ĂŽntr-un stâlp...

Eu am preferat sa plĂŁtesc casco chiar dacĂŁ, ĂŽn același timp, speram sa nu am niciodatĂŁ nevoie sĂŁ-l folosesc..

Pai exact cum ai spus "sa nu ai nevoie", ca oricum, si cu Casco, cand vine vorba de birocratie, hartii...etc

Link to comment
Share on other sites

Referitor la polita Casco,nu cred ca are cum sa plateasca 3000 eur la o valoare de 24.000 eur ( o societate de asigurari corecta ii va calcula masina la valoarea de piata,nu de catalog,cum spun unii ) . Eu platesc aproape 3000 eur/an iar valoarea masinii se apropie de 60.000 eur,deci nu e chiar asa cum se povesteste. Gaseste-ti intai masina,apoi te hotarasti,cam asta vad eu ordinea normala a lucrurilor.
Link to comment
Share on other sites

Referitor la polita Casco,nu cred ca are cum sa plateasca 3000 eur la o valoare de 24.000 eur ( o societate de asigurari corecta ii va calcula masina la valoarea de piata,nu de catalog,cum spun unii ) . Eu platesc aproape 3000 eur/an iar valoarea masinii se apropie de 60.000 eur,deci nu e chiar asa cum se povesteste. Gaseste-ti intai masina,apoi te hotarasti,cam asta vad eu ordinea normala a lucrurilor.

Pai asta scriam si eu mai sus. Fiindca vorbisem cu un broker, si spunea ca pe aici s-ar invarti la 1500e/an. Dar cum ziceam, sa i-au masina, si dupa aia om mai vedea.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la polita Casco,nu cred ca are cum sa plateasca 3000 eur la o valoare de 24.000 eur ( o societate de asigurari corecta ii va calcula masina la valoarea de piata,nu de catalog,cum spun unii ) . Eu platesc aproape 3000 eur/an iar valoarea masinii se apropie de 60.000 eur,deci nu e chiar asa cum se povesteste. Gaseste-ti intai masina,apoi te hotarasti,cam asta vad eu ordinea normala a lucrurilor.

 

FRE, la ce asigurator ai polita? Cam roti calculeaza la valoarea de catalog, dar te despagubesc la val apropiata de piata.

Eu platesc 1200 la un E60 din 2005. Daca ar fi la F10 doar 1500, m-as gandi serios la upgrade, mai ales ca banii deja ii am. :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.