Jump to content

Cand descui masina portbagajul ramane incuiat


Recommended Posts

vezi incuietoarea pt cheie de la portbagaj trebuie sa stea in jos ( I ) sa nu stea asa ( - ) daca sta asa nu e bine.!daca sta corect incearca sa setezi cheiea tinand o in incuietoarea fata sofer 20 sec paraca stanga si dreapta (era un topic :pirate: ) daca nici asa nu merge, poate ai probleme la butonul de la portbagaj ,verifica manunchiul de fire din cauciucul de la portbaga dreapta sus, daca totul este in ordine posibil sa ai butonul de vina incearca cu altul de la alta masina sunt doar 4 suruburi totx se da jos cu tot cu luminile de la numar. La mine asta era ! L am reparat ! Edited by bcoman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

verifica si firele de la portbagaj, se observa cand deschizi portbagajul sunt trecute printr-un tub negru. Eu am avut vreo 2 intrerupte.

Bafta!

 

Pai din butonul de portbagaj de pe cheie de ce se deschide,iar cand descui masina ramane inchis.Daca erau fire intrerupte ma gandesc ca nu se mai deschidea decat din butuc..

Link to comment
Share on other sites

vezi incuietoarea pt cheie de la portbagaj trebuie sa stea in jos ( I ) sa nu stea asa ( - ) daca sta asa nu e bine.!daca sta corect incearca sa setezi cheiea tinand o in incuietoarea fata sofer 20 sec paraca stanga si dreapta (era un topic :pirate: ) daca nici asa nu merge, poate ai probleme la butonul de la portbagaj ,verifica manunchiul de fire din cauciucul de la portbaga dreapta sus, daca totul este in ordine posibil sa ai butonul de vina incearca cu altul de la alta masina sunt doar 4 suruburi totx se da jos cu tot cu luminile de la numar. La mine asta era ! L am reparat !

 

Incuietoarea este in pozitia corecta,am verificat mai devreme.Am desfacut si manunchiul ala de fire si nu am vazut nici o problema dar oricum eu nu ma pricep.Nu-mi ramane decat sa merg la tester in speranta ca o sa am o eroare undeva...

Link to comment
Share on other sites

Cu mașina ĂŽnchisĂŁ baga cheia ĂŽn butucul de la portbagaj, ĂŽnvârti cĂŁtre deschis și ĂŽn ac timp apasĂŁ pe butonul de la baghetĂŁ. Portbagajul se va deschide, il ĂŽnchizi la loc apoi deschizi mașina din butonul de pe cheie. Ar trebui sa meargĂŁ, mie mi-a mers
Link to comment
Share on other sites

Cu mașina închisă baga cheia în butucul de la portbagaj, învârti către deschis și în ac timp apasă pe butonul de la baghetă. Portbagajul se va deschide, il închizi la loc apoi deschizi mașina din butonul de pe cheie. Ar trebui sa meargă, mie mi-a mers

ti ai rezolvat problema?daca nu iti zic ce am facut eu (aceeasi prob aveam )

 

dai jos plasticul ala de la lampa spate portbagaj ,scoti becurile si dai cu un spray degresant sau cu un spray parfum:)cum am dat eu fara probleme, lasi putin apoi cureti cu ceva tot ce este oxidat(o bucata de lemn ascutita )

100% merge ai sa vezi.nu are treaba cu modulul sau fire rupte asta e f rar , doar contacte oxidate ptr ca s din cupru majoritatea si intra apa acolo.

eu ma gandeam sa cumpar tot mecanismul pina am vazut pe utube din intamplare un diy de asta. un electrician sigur ma facea de 3mil zicandu mi ca i ceva complicat:)

bafta

Edited by e466666
Link to comment
Share on other sites

ti ai rezolvat problema?daca nu iti zic ce am facut eu (aceeasi prob aveam )

 

dai jos plasticul ala de la lampa spate portbagaj ,scoti becurile si dai cu un spray degresant sau cu un spray parfum:)cum am dat eu fara probleme, lasi putin apoi cureti cu ceva tot ce este oxidat(o bucata de lemn ascutita )

100% merge ai sa vezi.nu are treaba cu modulul sau fire rupte asta e f rar , doar contacte oxidate ptr ca s din cupru majoritatea si intra apa acolo.

eu ma gandeam sa cumpar tot mecanismul pina am vazut pe utube din intamplare un diy de asta. un electrician sigur ma facea de 3mil zicandu mi ca i ceva complicat:)

bafta

 

N-am rezolvat dar nu vad ce legatura au becurile cu faptul ca nu se mai deschide portbagajul..(Repet,cand descui masina portbagajul ramane incuiat desi ar trebui sa se deschida.Din butonul de deschidere portbagaj de pe cheie se deschide fara probleme)

Edited by HER22
Link to comment
Share on other sites

N-am rezolvat dar nu vad ce legatura au becurile cu faptul ca nu se mai deschide portbagajul..(Repet,cand descui masina portbagajul ramane incuiat desi ar trebui sa se deschida.Din butonul de deschidere portbagaj de pe cheie se deschide fara probleme)

deci fix la fel era si la mine si nu vorbesc aiurea ..

deci scoti lampile de la numar spate si becurile dai cu spray degresant cureti bine toate contactele oxidate .osa vezi ca e ceva verde pe contacte mai ales daca sant din cupru (ale mele erau ) la unele sant din inox

 

ce legatura are?? pai normal ca are ptr ca pe acolo trece ..curentul sa zic in mecanismul de deschidere al portbagajului.

 

incearca la mine a mers cu un spraj axe africa:)

daca nu mergi la rep[rezentanta sa te faca de bani tu alegi.

Link to comment
Share on other sites

deci fix la fel era si la mine si nu vorbesc aiurea ..

deci scoti lampile de la numar spate si becurile dai cu spray degresant cureti bine toate contactele oxidate .osa vezi ca e ceva verde pe contacte mai ales daca sant din cupru (ale mele erau ) la unele sant din inox

 

ce legatura are?? pai normal ca are ptr ca pe acolo trece ..curentul sa zic in mecanismul de deschidere al portbagajului.

 

incearca la mine a mers cu un spraj axe africa:)

daca nu mergi la rep[rezentanta sa te faca de bani tu alegi.

 

O sa incerc si eu apoi o sa revin cu informatii :)

Link to comment
Share on other sites

ce legatura are?? pai normal ca are ptr ca pe acolo trece ..curentul sa zic in mecanismul de deschidere al portbagajului.

Deci curentul pentru mecanismul portbagajului trece pe la becuri :) . Las-o balta, e o prostie.

 

Apropo, niciodata nu s-a spus sant. Acum se spune sunt, inainte s-a spus sÎnt. Niciodata sânt sau sant.

Link to comment
Share on other sites

Deci curentul pentru mecanismul portbagajului trece pe la becuri :) . Las-o balta, e o prostie.

 

Apropo, niciodata nu s-a spus sant. Acum se spune sunt, inainte s-a spus sÎnt. Niciodata sânt sau sant.

la mine asa a functionat domnul profesor "care este"..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am si eu aceasi problema. Am lasat cheia cuiva care a descuiat porbagajul din cheie desi am specificat ca se deschide doar din telecomanda (butonul galben).Problema e ca acum porbagajul ramane incuiat cand descui masina din telecomanda. Din cheia masinii portbajagul se deschide (fie ca masina e incuiata si alarma armata). La cheie de deschide portbagajul.Firele din manunchiul din dreapta portabajului sunt in regula. Am atasat si cateva poze cu telecomanda (sper sa vada pe site).

 

Cum fac sa descuie si portbagajul din telecomanda din nou?

post-61467-0-44945300-1381167560_thumb.jpg

post-61467-0-51749900-1381167577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am rezolvat asta era :

incuietoarea pt cheie de la portbagaj trebuie sa stea in jos ( I ) sa nu stea asa ( - ) daca sta asa nu e bine.!daca sta corect incearca sa setezi cheiea tinand o in incuietoarea fata sofer 20 sec paraca stanga si dreapta . Am rezolvat :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am rezolvat altfel. Am tinut cheia in incuietoarea portbajului mai multe secunde (10-15 nu mai stiu) cand masina era descuiata din telecomanda. Si s-a resetat,ce nu stiu dar dupa ce am incuiat masina din telecomanda si am descuiat o la loc s a descuiat si portbagajul. Deci tine cheia rasucita spre deschidere (stanga) cand e masina descuiata. La mine a mers. Bafta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.