Jump to content

Ca naiba.. un pic de ajutor daca se poate


Criss88

Recommended Posts

Salut.. Vreau si eu sa va intreb ceva,desi speram sa n-am vreodata ocazia asta : cam cat m-ar costa un parbriz nou si vopsit + chituire pe alocuri pe jumatate de masina?

 

Ca sa va zic ce s-a intamplat acum o ora cand veneam la munca : Eram in graba pentru ca intarziam,am intrat pe un drum,aveam soarele direct in ochi si nu vedeam bine,iar din cauza asta,nu am observat o bariera de metal in fata din cauza soarelui. Rezultate : parbriz tandari,capota toata zgariata,pe stalpul din stanga de langa parbriz este o infundatura mai adanca,zgariat pe plafon cam pana la jumatate. Practic,bariera s-a urcat pe masina de jos cum am luat-o.. Bariera rupta din sudura,indoita la maxim.. Deci am facut praf.. Va rog,daca aveti ceva cunostinte despre ce as putea face,v-as ramane recunoscator. Eventual,ceva idei de prin zona Craiova-Severin pentru eventuale reparatii.

 

Din pacate,in loc sa ma bucur ca rezolv problema cu schimbatul semeringurilor,acum mi-am facut singur de lucru altele.

Multumesc mult si conduceti cu grija sa nu aveti parte de astfel de surprize.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate,cam slabe sanse sa gasesc in Calafat asa ceva. Asta este si motivul pentru care am ales sa intreb pe aici,sa stiu cam la ce sa ma astept. Legat de vopsit,ma cam inspaimanta ideea,nu stiu daca,in urma vopsirii a jumatate din ea (practic,jumatatea din fata),se va cunoaste si cea din spate.. Cineva ma intreba daca masina a fost vopsita recent pentru ca lucea.. Deci.. fara cuvinte
Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa vopsesti jumatate din masina ! Trebuie sa o vopsesti pe toata !

Daca erai din Bucuresti te ajutam eu.. dar din pacate imi este peste puteri. Totusi, incearca! Nu ai nimic de pierdut. O sa te cam coste vopsitoria si nu ti-o chituieste direct, mai intai trebuie sa o traga cu puller-ul unde este indoitura si abia apoi ti-o chituieste. Sincer, esti norocos daca scapi cu vreo 20 de milioane (toata reparatia) !

Link to comment
Share on other sites

Cateva intrebari mai am si eu,ma nelinisteste rau situatia asta.. : Parbrizele de la e46 sunt lipite sau prinse cu cheder? Daca as opta pentru o vopsire partiala,s-ar cunoaste vreo diferenta oare in conditiile in care as lua vopseaua aia pe codul masinii? Nu as vedea rostul vopsirii ei in intregime tinand cont ca nu am nimic pe laterale,aripi,spate,doar pe capota si plafon? Si cam cati litri intra pentru vopsirea integrala a masinii? Ca sa pot aproxima asa cam cat ar intra pentru cele 2 de vreau eu sa le vopsesc. Aaa si cam cati bani ar costa vopseaua aceea pe calculator? Multumesc :(
Link to comment
Share on other sites

Ceasul rau man.. M-a sucit si pe tura de m-a bagat aici desi eu trebuia sa fiu in alta parte,n-am vrut sa plec initial cu masina pentru ca aveam f putin de mers cu masina pana la locul de munca dar totusi am plecat.. Parca toate m-au impins spre asta.. Ce sa fie,aveam soarele direct in ochi,graba,erau camioane pe fundal care se perindau si unul era de aceeasi culoare cu bariera,pur si simplu nu am vazut-o decat cand era prea tarziu.. Gandeste-te ce senzatie am avut cand am vazut bariera suita pe masina,urme de frana nimic pentru ca nu aveam viteza.. La naiba,ce sa mai zic,imi strica toate planurile de le aveam cu ea anul asta..

 

 

Trebuie si la tinichigiu sa-mi indrepte stalpul ala pe stanga ca e putin infundat,nu stiu unde naiba o sa gasesc eu vreun service care sa faca treaba asta in zona. Maine o sa curat cu ceva benzina vopseaua aia luata de pe bariera,ca e mult rosu pe ea,prima oara am crezut ca e grundul vopselei,dar s-a luat culoarea rosie de pe bara aia. Dau maine cu ceva benzina ca si-asa o sa vopsesc capota si o sa vad mai bine cat de rau stau.

 

Si totusi,chiar e necesar sa vopsesc pe toata in conditiile in care nu am decat capota,stalpii aia de langa parbriz si plafonul de vopsit?

Link to comment
Share on other sites

Ceasul rau man.. M-a sucit si pe tura de m-a bagat aici desi eu trebuia sa fiu in alta parte,n-am vrut sa plec initial cu masina pentru ca aveam f putin de mers cu masina pana la locul de munca dar totusi am plecat.. Parca toate m-au impins spre asta.. Ce sa fie,aveam soarele direct in ochi,graba,erau camioane pe fundal care se perindau si unul era de aceeasi culoare cu bariera,pur si simplu nu am vazut-o decat cand era prea tarziu.. Gandeste-te ce senzatie am avut cand am vazut bariera suita pe masina,urme de frana nimic pentru ca nu aveam viteza.. La naiba,ce sa mai zic,imi strica toate planurile de le aveam cu ea anul asta..

 

 

Trebuie si la tinichigiu sa-mi indrepte stalpul ala pe stanga ca e putin infundat,nu stiu unde naiba o sa gasesc eu vreun service care sa faca treaba asta in zona. Maine o sa curat cu ceva benzina vopseaua aia luata de pe bariera,ca e mult rosu pe ea,prima oara am crezut ca e grundul vopselei,dar s-a luat culoarea rosie de pe bara aia. Dau maine cu ceva benzina ca si-asa o sa vopsesc capota si o sa vad mai bine cat de rau stau.

 

Si totusi,chiar e necesar sa vopsesc pe toata in conditiile in care nu am decat capota,stalpii aia de langa parbriz si plafonul de vopsit?

merge vopsita doar capota si plafonul

nu iti fa griji daca vopsitorul stie ce face si cel care ii prepara vopseaua e meserias nu se cunoaste nimic

Link to comment
Share on other sites

Sunt convins dragos,merg la un meserias,nu zic sa ma duc la vreun tilicar,dar mi se parea ciudat sa vopsesc toata masina in conditiile in care nu am nimic pe laterale,nicio zgarietura,vopseaua este impecabila. Doar partea aia frontala,de la jumatatea capotei pana pe plafon.. Diferente nu cred ca se vor vedea,mai ales ca e vorba de acelasi tip de vopsea,nu? :hmm: . Si vreo idee de cam cati litri de vopsea ar intra in situatia asta? :( . Am inteles ca as gasi pe cineva in zona care are cuptor,deci m-ar mai salva un pic
Link to comment
Share on other sites

Singura diferenta va fi la lac, cel nou va straluci, cel vechi e mai matuit, ii poti face un polish total dupa vopsire si aia e .. din cate stiu oricum vopsitorul ii da un polish dupa lac ... vorbeste cu el si vezi ce rezolvi .. nu te agita asa tare, in fond e doar un fier, bine ca nu ai dat peste cineva ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.