Jump to content

Ca naiba.. un pic de ajutor daca se poate


Criss88

Recommended Posts

pai daca are ciupitura aia in el ai toate sansele sa plece si sa te pomenesti cu el crapat..mai bine ia-ti nou si scapi de un stres parerea mea si ti-am zis baiti de la craiova doar cu asta se ocupa parbrize....prin toata tara...si din ce am vazut le vand inclusiv la reprezentantele auto.
Link to comment
Share on other sites

Parbrizul second + manopera + reparatia ciupiturii (60 lei) = 350 lei vs. 360 lei parbrizul nou (after market dar nou si cu garantie).

 

Toata problema e sa il monteze corect sa nu curga apa pe langa el si in masina. Eu as merge pe nou.

 

Criss88 - ce firma e parbrizul nou? Pilkington ?

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Nu am intrebat asta,nici nu ma gandeam ca difera firmele sau mai stiu eu ce :( . Ce este cu firma aceea? Poate sa am ulterior o idee

 

Din cate stiu eu, BMW E46 are ca echipare parbrize Pilkington (la mine asa scrie pe toate geamurile). Pe google am observat ca este si in Craiova un centru Pilkington.

Link to comment
Share on other sites

Am sunat acum iar si am intrebat. Omul mi-a zis ca e pe o firma din Polonia.. Iar firma de care ai pomenit tu,ei au zis ca desi la noi prin tara le vand sub brandul ala ca originale,ele sunt fabricate in China :blink: .. Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

Am sunat acum iar si am intrebat. Omul mi-a zis ca e pe o firma din Polonia.. Iar firma de care ai pomenit tu,ei au zis ca desi la noi prin tara le vand sub brandul ala,ele sunt fabricate in China :blink: ..

 

Posibil, nu zic nu, dar mi se pare un soi de aruncat cu ra*** in concurenta ca sa nu mergi la Pilkington. E decizia, nu trebuie sa faci ce as face eu. In CJ de exemplu, nu cunosc alta firma care sa se ocupe de parbrize.

 

Si pana la urma, multe lucruri sunt fabricate in China, nu inseamna ca e proasta calitatea.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Parbrizul nou no name poate avea defecte ( sa vezi valurit pe la colturi de ex) iar daca iei o piatra se va sparge,cel mai probabil, pe cand cel original mai ia un mic semn. Poate sa difere nuanta, alt dezavantaj la parbrize ieftine. Eu iti spun acest lucru din experienta.. pus parbriz de 320 ron pe octavia2 si m-a tinut 2 luni..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by asterix___
Link to comment
Share on other sites

Da.. :(. Pai cand l-am intrebat pe baiatul ala cu parbriz nou,zicea ceva de gen "la banii astia,o firma din polonia".. Iar cand i-am zis de firma aia pe care a spus-o si colegul jeezy,a spus ca sunt prezentate ca fiind originale,dar sunt made in china.. De-asta mi-e teama si mie,aftermarket dar nu se stie ce fel e,ca tine si astea.. :(. Cu toate ca are garantie,montaj,factura si ce mai zicea acolo
Link to comment
Share on other sites

Parbrizul nou no name poate avea defecte ( sa vezi valurit pe la colturi de ex) iar daca iei o piatra se va sparge cel mai probabil pe cand cel original mai ia un mic semn. Poate diferi nuanta, alt dezavantaj la parbrize ieftine. Eu iti spun acest lucru din experienta.. pus parbriz de 320 ron pe octavia2 si m-a tinut 2 luni..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

+1 Am vazut si eu parbriz de ~400 lei pe Fiat Panda. La prima pietricica in parbriza doua crapaturi pe toata latimea geamului.

In schimb, un parbriz Pilkington pe un Peugeot 307 a luat o piatra maricica in parbriz. Rezultat: o mica ciupitura in parbriz care s-a rezolvat la un service specializat cu ceva rasina injectata in el si nici nu se mai cunoaste unde a fost ciobit ;)

 

Da.. :(. Pai cand l-am intrebat pe baiatul ala cu parbriz nou,zicea ceva de gen "la banii astia,o firma din polonia".. Iar cand i-am zis de firma aia pe care a spus-o si colegul jeezy,a spus ca sunt prezentate ca fiind originale,dar sunt made in china.. De-asta mi-e teama si mie,aftermarket dar nu se stie ce fel e,ca tine si astea.. :(. Cu toate ca are garantie,montaj,factura si ce mai zicea acolo

Atunci cumpara unul SH, dar original.Cumperi cheder nou (sau chiar chederul tau daca e ok) si cauti o firma buna care sa il monteze ;)

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am unul oferit bogdane,la 200 lei,baiatul spunea ca e original bmw si are o ciupitura mica. Aia sa zicem ca o pot face,n-ar fi o problema,ajung eu odata si o rezolv. Montajul zicea ca ar cunoaste el pe un baiat care monteaza si mai costa inca 90 lei.. Chederul de la al meu chiar nu are nicio problema,nu stiu,sa vad cum da el parbrizul. Cineva mai imi spunea ca unii de la dezmembrari in schimb fac anumite "faze",mai ales la demontatul parbrizului,gen le e teama sa le dea ei jos sa nu riste sa-l sparga si te pun pe tine sa-l demontezi cum poti.. Wtf,asa naspa sa fie ? :|
Link to comment
Share on other sites

Acum pe bune, ce garantie sa dea la un parbriz nou? Ca daca ia o piatra si se crapa, in mod clar nu tine de garantie. Nu mai spun ca atunci cand vinzi masina, cu un geam no name, asta va atrage atentia. Piatra sau rasturnata...mai ales cu un stalp indoit..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Acum pe bune, ce garantie sa dea la un parbriz nou? Ca daca ia o piatra si se crapa, in mod clar nu tine de garantie. Nu mai spun ca atunci cand vinzi masina, cu un geam no name, asta va atrage atentia. Piatra sau rasturnata...mai ales cu un stalp indoit..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ai dreptate cu ce zici dar sunt sigur ca ai prefera un parbriz nou in defavoarea unuia deja uzat (cu micile zgarieturi fine care noaptea in lumina puternica de la masinile de pe celalalt sens de mers te oboseste destul de mult). Bineinteles, unul calitativ, deasta am indicat Pilkington versus un pabriz de la reprezentanta care e de vreo 3 ori mai scump si scrie acelasi lucru pe el.

 

Legat de atras atentia, e cu 2 taisuri, pana la urma sunt niste fiare, cred ca e mai important masina per ansamblu, mai ales ca stalpii sunt superficial deformati, mai bine zis infundati si nu are probleme cu inchiderea usilor si parbizul e la locul lui.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Acum pe bune, ce garantie sa dea la un parbriz nou? Ca daca ia o piatra si se crapa, in mod clar nu tine de garantie. Nu mai spun ca atunci cand vinzi masina, cu un geam no name, asta va atrage atentia. Piatra sau rasturnata...mai ales cu un stalp indoit..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Mda.. Eh,stalpul ala nu e chiar asa problema,nu a fost indoit,rupt sau mai stiu eu ce,decat infundat putin,sunt convins ca nu vor fi probleme cu el :). Pai,cam in cazul asta,e cam clar ce trebuie sa fac. Mai degraba unul original second care am vazut ca sunt destul de bune,decat unul care nu prea prezinta incredere.. :)

 

@jeezy, uite ca nu am sunat,dar o s-o fac si la aia. Dar de curiozitate,cam cat ar costa un parbriz de care spui tu?

Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

Duamne fereste sa-l fi inselat vreo muiere, va dati seama ce topic detaliat facea - s-o bata, da sa iasa eftin

 

 

Aia n-ar fi fost o problema. Avem pe cineva cu sfaturi d-alea de atarna greu cand vine vorba de asa ceva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina ta nu are nimic grav dar cand o vei vinde cine te va crede cand vede parbriz schimbat, mai ales daca se va prinde de putin chit pe stalpi? Si multa lume- ca sa traga in nesimtire de pret- ia masina la puricat de nu iti vine sa crezi.

Zic si eu varianta cea mai nasoala...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jeezy, uite ca nu am sunat,dar o s-o fac si la aia. Dar de curiozitate,cam cat ar costa un parbriz de care spui tu?

Din pacate nu pot sa iti raspund, pretul creste odata cu dotarile masinii (parbriz atermic, incalzit, cu sau fara parasolar, cu sau fara senzor de ploaie). Cel mai ok e sa suni la ei sa iti prezinte ce oferta au.

 

Intreaba in mai multe locuri, nu te grabi ca masina e totusi utilizabila (in caz de vreo urgenta) si pe distante scurte.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu pot sa iti raspund, pretul creste odata cu dotarile masinii (parbriz atermic, incalzit, cu sau fara parasolar, cu sau fara senzor de ploaie). Cel mai ok e sa suni la ei sa iti prezinte ce oferta au.

 

Intreaba in mai multe locuri, nu te grabi ca masina e totusi utilizabila (in caz de vreo urgenta) si pe distante scurte.

 

Mi-e greu sa merg asa cu ea jeezy,crede-ma. Azi,mai mult de 20 nici nu puteam sa-i dau pentru ca abia vad cum trebuie. Una peste alta,am reusit de am gasit un loc neasteptat pentru mine,chiar aici. Se da pe comanda de parbrize Pilkington,ghici de unde : din Cluj-Napoca,adica locul de unde pomeneai tu. Acum,eu te intreb pe tine,tu pana la urma ai o parere buna despre tipul asta de parbrize? Sunt bune? Se merita sa dau? Parbrizele sunt noi,mi-a aratat femeia acolo pentru alte masini,Dacia,Opel,dar acelasi tip de parbriz. Se asigura montaj etc. Iar acolo,e si tinichigerie/vopsitorie. Am vorbit cu cineva si mi-a zis ca are ventuze dinalea,se poate indrepta stalpul,o sa incerce sa dea prima oara un polish cum trebuie pe capota sa vada care e treaba cu zgarieturile alea si daca nu ies,tot se ajunge la vopsea oricum,se aranjeaza cum trebuie. Vopsitorie am inteles ca e pe mai multe zile,una trebuie sa se intareasca nu stiu ce,vopsitul in sine,apoi cuptor etc. Ar fi super sa ma scuteasca de un drum aiurea la Craiova.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.