Jump to content

Ca naiba.. un pic de ajutor daca se poate


Criss88

Recommended Posts

Deci se poate si asa,fara sa fie necesara o revopsire totala fara niciun rost :). Mda,asa e,dar ramane frustrarea aia ca a fost un incident penibil si ca se putea evita ff usor.. Ma rog.. Oricum,la capota aveam ceva puncte de la pietricele si vroiam sa le refac iar la parbriz deja apareau zgarieturi de la "meseriasii" astia de spalatori auto. Acuma,ca vreau ca nu vreau,am ocazia sa le schimb si sa le fac mai bune :). Cam asta e singurul lucru "bun" din toata treaba asta.. Adaug maine niste poze cand ajung acasa ca sa vedeti si voi ce si cum..

 

L.E : Iar de partea cu chituitul si astea,se ocupa tot vopsitorul?

Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

doar nu mecanicul sau electricianul ...

Gresesti: principalul lucru bun din patania asta este sa casti mai bine ochii.

Daca am putea da timpul inapoi, cred ca toti am fi facut cate ceva diferit, dar asta ne defineste pe noi ca oameni: deciziile pe care le luam, bune/rele, astea sunt, astia suntem. Spor la reparat masina.

Link to comment
Share on other sites

Cum naiba sa vopsesti toata masina pentru ca ai lovita capota stalpii si plafonul? :)) Pai te costa 35 mil minim o vopsitorie decenta la toata masina.

La capota e mai nasol, tot o sa se vada o diferenta in rest la stalpi si la plafon nu se va baga de seama.

Vopsit capota ~300-400 lei, stalpii de vopsit + tinichigerie (daca spui ca e doar f putin indoit ii baga direct chit, nu mai trage de el) =300lei, plafonul iar vreo 400, ca si la capota e suprafata mai mare.

Cam astea sunt preturile un service cat de cat serios (cuptor etc), dar nu reprezentanta sau service MARE.

Preturi vopsea+manopera.

 

dar ce bariera ai luat? de trecere la nivel cu calea ferata??

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

@CosminE46 , se observa chituire sau la ce te referi,vopsea mai noua? :( . O bariera dinaia de blocat accesul la un drum,in natia mamii lor,ca le pun fara sa puna si un panou pe ele macar,decat un cacat de bara acolo si aia e..

 

@asterix__ ,sa o schimb pentru niste zgarieturi? :(

Link to comment
Share on other sites

Urmarile incidentului ...

 

post-61800-0-94745800-1375165054_thumb.jpg

post-61800-0-14700100-1375165061_thumb.jpg

post-61800-0-84587300-1375165068_thumb.jpg

post-61800-0-09977700-1375165076_thumb.jpg

 

Pozele sunt facute imediat dupa incident

 

Iar pozele astea sunt facute acum,dupa ce am curatat vopseaua aia rosie de la bara..

 

post-61800-0-29749400-1375165241_thumb.jpg

post-61800-0-75138800-1375165247_thumb.jpg

post-61800-0-88255700-1375165255_thumb.jpg

post-61800-0-90125000-1375165266_thumb.jpg

post-61800-0-42287200-1375165326_thumb.jpg

 

Din ultimele constatari,am cam urmatoarele daune : parbrizul clar dus,zgarietura aceea puternica de pe stalp,are o infundatura pe zona aceea unde se vede fierul,iar mai sus,a fost tarata dar zgariata mai superficial (oricum,daca vopsesc ala,vopsesc si sus),capota are vreo 3-4 zgarieturi de vreo 5 cm lungime care agata cu unghia,deci chituit trebuie,pe capota 1-2 zgarieturi de nici 2 cm care agata cu unghia,restul sunt superficiale,ies la polish sigur. La fel si pe capota,sunt niste urme de la frecare,dar nu e luata vopseaua,ies la un polish.. Deci m-a salvat stalpul de siguranta,ala a atenuat mare parte din lovitura,zgarieturile sunt f putine si nu sunt asa cum credeam. Acum,astept sa se usuce pt ca am spalat capota si plafonul si sa vad exact cum arata uscate. In cel mai fericit caz,credeam ca pot sa scap cu stalpul ala reparat,parbrizul schimbat si un polish dat calumea.. Sa am oare norocul asta mare si sa nu necesite prea multa vopsitorie? Capota nu e strambata,indoita,nu nimic,doar urme de la bara aia,cateva matuite

Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa mergi la un vopsitor sau detailer (sper ca bine am scris) ca sa vada masina. Parerea mea e ca nu are rost sa schimbi capota si e posibil sa scapi cu un polish daca lacul nu e afectat prea tare.

 

Dar la parbriz si stalpi nu ai ce face, schimbat parbrizul si indreptati/vopsiti stalpii. Culoare sigur gasesti, am un prieten cu o nuanta destul de rara de verde pe E46, si-a vopsit capota de 2 ori, nu e diferenta de nuanta fata de restul masinii. Problema e daca ai in zona pe cineva in stare sa prepare culoarea ta.

Link to comment
Share on other sites

daca vii in Bucuresti te trimit eu la o vopsitorie excelenta.

 

Am vopsit acum vreo 2-3 sapt bara fata si spate si a iesit excelent, nici o diferenta, nici un defect si este o culoare mai dificila.

 

poti vedea poze la masina mea, am pus in topic.

Link to comment
Share on other sites

Prin zona asta,sigur nu gasesc,cea mai la indemana situatie ar fi la Craiova.. Marele meu "noroc" ca nu mi s-a lovit mai jos,gen faruri,bara,atunci chiar ca eram varza.. Legat de stalp,da,e clar,sa vad cum si unde il fac. Iar legat de celelalte treburi,sunt doar cateva zgarieturi,in mod normal in situatia asta se vopsesc decat pe acele zone sau toata uniform? Chiar sunt mult sub ce ma asteptam. Cel putin la plafon,un polish rezolva treaba zic eu. Sunt 2 zgarieturi mici spre f mici,max 3 cm lungime,restul este fin,lacul nu a fost afectat puternic,sunt multe urme fine pe ea..

 

L.E: Aveam in plan Pole sa vin la Bucuresti cam in 2-3 saptamani sa rezolv cu semeringurile,chiar imi doream sa si particip la o adunare de vineri,dar acum,sa vad cum rezolv cu chestia asta :(. Parbrizul sper sa-l schimb in 3 zile maxim. Dar am o nelamurire: eu daca am zona aceea cu stalpul infundat putin,va fi vreo problema la montarea parbrizului? Adica,parbrizul se lipeste,nu? Sau trebuie sa fac intai infundatura aia de pe stalp si abia dupa sa montez parbriz?

Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

pentru parbriz ia legatura cu baieti asta...nu stius a iti dau prea multe detali despre ei...dar numai cu parbrize se ocupa si asigura si montajul....eu cred ca o sa iesi undeva sub 500 de lei parbriz+montaj...toti cei pe care ii cunosc eu si au apelat la ei sunt foarte multumiti ...iti las numerele lor de tel pe privat..anunta-ma daca ai rezolvat ceva si daca ai fost multumit...

P.S. posibil sa aiba drum si al calafat, stabilesti tu detaliile cu ei.

Edited by alexdragut
Link to comment
Share on other sites

este apropae de noi, pe strada Timisului, imediat dupa Luk Oil-ul de la podul Constanta. Aviacar Service se numeste.

 

eu acolo am facut si bara fata la M6, de 2 ori Audi-ul (jumatate de masina), Toyota, Fordul Andreei si acum e61-ul, de fiecare data am fost multumit.

 

Bine au zona din aia speciala unde se vopseste, camera ventilata/filtrata sa nu intre praf, cuptor etc.

 

Iar ca pret, pe mine m-a costat 800 de lei bara fata + spate.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la un "meserias" sa-l intreb ce pot face cu stalpul ala,cum il poate indrepta si cica "baga ceva in spatiul dintre parbriz si stalp si bate in el sa-l indrepte".. N`oi fi eu expert in asa ceva,dar..mai rudimentar nu cred ca se poate.. Cam asta-i cu meseriasii din aceasta zona. Iar la capota,2 zgarieturi care,intamplator sunt si cele mai adanci,cica nu crede ca le poate scoate ca sunt prea adanci.. Concluziile le trageti voi..
Link to comment
Share on other sites

Pai nu,iti dai seama ca nu m-am dus sa-i zic daca poate sa poliseze masina,imi este clar ca anumite zgarieturi de pe ea sunt f adanci si trebuie chituite,vopsit,etc,dar omul zice ca e posibil sa se cunoasca zgarieturile alea si dupa ce face toata manevra asta :blink: .Iar cu stalpul,ce naiba sa zic,poate sa o dea la drept batand in ea cu ciocanu sau ce naiba bate el? :wacko: .Vopsea cica numai in capota intra 400 ml + ce mai e pe stalpul ala lovit.. Cuptor canci.. Si unde mai zic ca omul se sperie cand vazu ca e si vopsea metalizata asta,deci cred ca de vopsea trebuie sa ma ocup eu cu achizitionatul ca mi-e cam teama sa-l las pe el,sa nu incurce nuantele si sa iasa circ..Deci am vaga impresie ca ma asteapta tot Craiova Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

@alexdragutu . Pai n-am zis ca vreau sa fac toata masina cu 1 mil jumate,dar am zis sa nu iasa o tiganie mergatoare.. Stiu ca de element se iau cam 300-400 lei..

 

@Cosmin316 .Pai titlul e din cauza ca ce s-a intamplat,nici in filmele cu prosti nu se putea intampla.. Asa e,ai dreptate,dar imi sta pe suflet cand vad zgarieturile alea,iar restul capotei luceste :(

 

@mcliviu. Da,asa este,apreciez,doar ca ma cam incurca momentan distanta :(

Link to comment
Share on other sites

schimba parbrizul si las-0 asa, cand ai drum prin buc iti faci o programare la service-ul recomandat de pole si ii tragi si o "spoiala", nu e musai sa te grabesti si sa faci lucrul aiurea .. daca schimbi parbrizul poti circula linistit cu masina fara sa se intample nimic ;)
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Daca ai posibilitatea sa ajungi la Ploiesti stiu eu un service unde o poti vopsi cu 150 de lei de element si la cuptor si tot ce trebuie e reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

SchimbĂŁ ĂŽntâi parbrizul și apoi vopsești ce e de vopsit.Ca sĂŁ faci treaba calumea,la cineva care se pricepe si are si cuptor si tot ce trebuie.Eu sincer mĂŁ așteptam la mult mai rau (capotĂŁ ĂŽn valuri cu plafon cu tot,stalpi ĂŽndoiți...) Se rezolva și alea și astea. BaftĂŁ
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru opinii :). Am sunat la cineva in Craiova si am primit o oferta de parbriz nou + manopera = 360 lei (cu garantie,parasolar) si tot ce implica. Dar cica nu sunt parbrize originale.. Eu in principal,ce ar trebui sa urmaresc? Sa iau un parbriz de BMW original sau pot folosi si unul asa? Intreb pentru ca cineva de la dezmembrari mi-a oferit un parbriz original cu f mici defecte optice + manopera = 290 lei,dar fara garantie sau alte astea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.