Jump to content

Cutie manuala


fehersakal

Recommended Posts

Salut baieti.

Am un BMW 520i din 1993 motor cu 24 supape. Masina are cutie automata, si consuma cam mult in oras. Intrebare mea este daca merita sa pun cutie manuala, si daca se poate pune, cam cat mar costa cu piesele care tre sa mai pun pe el.

Daca cineva are idei sau a si montat asa ceva si poate sa ma ajuta cu niste informatii va rog sami scrie.Multumesc mult ne intalnim in trafic....

Link to comment
Share on other sites

@fehersakal, ce consum urban ai? eu am avut la inceput 20litri...acum, dupa cca 5000km am ajuns la 16...in ritmul asta...poate ajung la consum de tico :blink: culmea e ca in afara consuma lejer sub 10...ceva pe la 8-9...cu viteze de croaziera de cca 110-120km/h

Eu intentionez sa-mi pun manuala..sa vad cu ce bani mai raman dupa ce-mi achit obligatiile lunare...si ma decid pentru o cutie manuala...deci in cca o saptamana spun ce si cum m-au costat pentru transformari...

LE: bine ai venit pe bmwclub...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

A mea nu e stricata, e prea desteapta pentru mine..e adaptabila...si poate tocmai faptul ca nu stiu sa o conduc si pentru faptul ca sunt obisnuit de 14ani cu o cutie manuala ma face sa nu ma inteleg cu ea :blink: ...practic ma simt cam jumatate in minus pe locul de la volan...am grija numai de directie...ca de schimbatul vitezelor are grija cutia :) ...bine, si eu..pentru ca aceasta cutie imi citeste intentiile din cat de mult am eu apasata pedala de acceleratie si-mi da si demarajul corespunzator.....
Link to comment
Share on other sites

:) 525i 12v 9-9.5% afara (140-160km/h ) .......12% oras :)

sa schimbi cutia hidramata pe manuala????????? :blink: eu am facut invers manuala pe hidramata :)

Salut baieti.

Am un BMW 520i din 1993 motor cu 24 supape. Masina are cutie automata, si consuma cam mult in oras. Intrebare mea este daca merita sa pun cutie manuala, si daca se poate pune, cam cat mar costa  cu piesele care tre sa mai pun pe el.

Daca cineva are idei sau a si montat asa ceva si poate sa ma ajuta cu niste informatii va rog sami scrie.Multumesc mult ne intalnim in trafic....

193685[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

deci PAREREA MEA !!! ai facut cea mai amre greseala din viatza ta sa pui o cutie hidramata in loc sa o lasi pe aia manuala =))))

Eu exact inversul tau incerc sa fac :blink:)) ce sa iti spun ca piese iti trebuie o gramada ..pedalier disc ableaj cutia manuala....etc ...si costu nu stiu variaza ...de ex la mine la 528i ...variaza de la 300e la 400e ....cu piesele lor ....cu piesele mele ..adica doar montaju te-ar ajunge 100-150e zic eu :)

 

 

Succes daca vrei sa faci pasul asta parerea mea este sa cauti mult mult timp si sa analizezi bine piatza sa nu te infingi la primul venit ca nu e bine sa te grabesti ....inca o data asta e parerea mea proprie si personala ..:)

 

 

Asculta si alte sfaturi ...si trage singur concluzia ....asa e cel mai bine ..:)

 

Cu Respect !!

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca-i asa grava gresala...............eu prefer sa nu "MESTEC" dar ma simt bine si cu manuala. Totul depinde de om, discutii despre manuala-hidramata vor mai fi multe asa cum sunt despre dizel-benzina.

Cu respect. V

deci PAREREA MEA !!! ai facut cea mai amre greseala din viatza ta sa pui o cutie hidramata in loc sa o lasi pe aia manuala  =))))

Eu exact inversul tau incerc sa fac :blink:)) ce sa iti spun ca piese iti trebuie o gramada ..pedalier disc ableaj cutia manuala....etc ...si costu nu stiu variaza ...de ex la mine la 528i ...variaza de la 300e la 400e ....cu piesele lor ....cu piesele mele ..adica  doar montaju te-ar ajunge 100-150e zic eu :) 

Succes daca vrei sa faci pasul asta parerea mea este sa cauti mult mult timp si sa analizezi bine piatza sa nu te infingi la primul venit ca nu e bine sa te grabesti ....inca o data asta e parerea mea proprie si personala ..:)

Asculta si alte sfaturi ...si trage singur concluzia ....asa e cel mai bine ..:) 

 

                                                        Cu Respect !!

197951[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

da frate corect ....dar cred ca 90% din cei care au bmw prefere "facaletzul" si hai sa iti spun de ce....1 consum redus ...ceea ce pe roman il tenteaza...2 masina e de putere indiferent ca e 1.8 2.0 2.5 etc....si ep cutie hidramata ...e puturoasa ....si 3 fratele meu ....masina trebuie sa fie condusa ....nu sa te conduca ..( sa schimbe cand vrea ea sa faca ce vrea ea) :blink::)))) :):)

 

 

Corect decizia iti apartine

Link to comment
Share on other sites

Pfoaaaaai.. ce bine ca nu am scris sa pui un diesel, ca atunci te faceai anti diesel  :blink:  :)

194620[/snapback]

neah.... cu dieselul n am nimic

 

 

aaa tocmai am vazut la stiri cum un om in varsta isi testa noua achizitie pe berlina( instalatia gpl) si a luat foc , noroc ca a vazut omu si a oprit... a luat o la fuga pe camp , masina a facut BOOOOOOOOM :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.