Jump to content

probleme directie


cata08

Recommended Posts

cine are o explicatie pentru faptul ca la viteza de 200 km/h si peste (max atins 220 ) masina devine instabila... :blink:

efectiv volanul nu numai ca nu se intareste, asa cum am auzit ca se intampla la alte masini, dar totul devine nesigur. si nu e numai de la adrenalina.... :)

se intampla pe sos buc-gr, un carosabil ok mi s-a parut.

Link to comment
Share on other sites

si mie mi sa parut azi noapte, pe autostrada bucuresti-pitesti la 190km/h, adevarul e ca ploa, dar am avut aceiasi senzatie ca tine. nu stiu de ce...

193698[/snapback]

 

 

o senzatie nasoala rau... sunt total atehnic, dar mi s-a parut aiurea. la cat e masina de mare, ma gandeam ca ar trebui sa fie mai stabila

Link to comment
Share on other sites

cine are o explicatie pentru faptul ca la viteza de 200 km/h si peste (max atins 220 ) masina devine instabila... :)

    efectiv volanul nu numai ca nu se intareste, asa cum am auzit ca se intampla la alte masini, dar totul devine nesigur. si nu e numai de la adrenalina.... :)

    se intampla pe sos buc-gr, un carosabil ok mi s-a parut.

193691[/snapback]

totusi viteza este de 200 :blink: iar daca rotiile nu sunt echilibrate cum trebuie , rotiile nu au aceeias presiune , masina devine instabila

 

Data viitoare cand mergi cu viteza asta pe dn te rog sa mai te gandesti la urmari :)

Link to comment
Share on other sites

totusi viteza este de 200  :blink: iar daca rotiile nu sunt echilibrate cum trebuie , rotiile nu au aceeias presiune , masina devine instabila

 

Data viitoare cand mergi cu viteza asta pe dn te rog sa mai te gandesti la urmari :)

193720[/snapback]

 

am cumparat cauciucurile de iarna (resapate) acum 2 luni si le-am echilibrat la momentul respectiv...chiar o sa verific presiunea.

dar am avut aceesi senzatie si asta vara cu cauciucurile de sezon.

pana la urma intrebarea este: normala sau nu aceasta instabilitate. ..

Link to comment
Share on other sites

totusi viteza este de 200  :blink: iar daca rotiile nu sunt echilibrate cum trebuie , rotiile nu au aceeias presiune , masina devine instabila

 

Data viitoare cand mergi cu viteza asta pe dn te rog sa mai te gandesti la urmari :)

193720[/snapback]

 

Poate nu era pe dn ci pe autostrada fara limita de viteza :) asa are voie? :)

Link to comment
Share on other sites

cine are o explicatie pentru faptul ca la viteza de 200 km/h si peste (max atins 220 ) masina devine instabila... :blink:

    efectiv volanul nu numai ca nu se intareste, asa cum am auzit ca se intampla la alte masini, dar totul devine nesigur. si nu e numai de la adrenalina.... :)

    se intampla pe sos buc-gr, un carosabil ok mi s-a parut.

193691[/snapback]

 

verifica caseta de directie poate are joc., seintapla foarte des sa cada caseta din cauza drumurilor astea. eu am avut un 730 E32 si am avut aceias problema la vitezemari si a fost de la caseta, am schimbat-o tot cu una SH da buna.

Link to comment
Share on other sites

verifica caseta de directie poate are joc., seintapla foarte des sa cada caseta din cauza drumurilor astea. eu am avut un 730 E32 si am avut aceias problema la vitezemari si a fost de la caseta, am schimbat-o tot cu una SH da buna.

193791[/snapback]

problema este de la cauciucurile de iarna resapate :blink:

Link to comment
Share on other sites

in primul rand cauciucurile resapate nu cred ca au indicele de viteza decat pana pe la 180 maxim, asa ca nu stiu cum ai tu curaj sa mergi cu cauciucuri resapate cu peste 200 :blink: :) :)

pe urma echilibrarea rotilor se face dupa ce rulezi 500-km cu noile cauciucuri

eu la doua zile dupa ce am echilibrat rotile imi trepida masina la 80km/h ptr ca sarise din plumbii pe care ii lipise pe janta

iti trebuiesc cauciucuri bune cu indice mare de viteza, resiunea in pneuri se face cu cauciucurile reci, daca iti place viteza coboara garda la sol, schimba telescoape , directie ok,tre sa cunosti masina bine avand in vedere ca este veche si abia cumparata este riscant f riscant nu atat ptr tine cat ptr altii...

grija mare :)

Link to comment
Share on other sites

Bucuresti-Giurgiu  :)  habar nu aveam de autostrada asta  :)

193870[/snapback]

 

Ai picat in capcana mea dl amator :) sa citim ce scrie autorul:"se intampla pe sos buc-gr, un carosabil ok mi s-a parut" unde scrie oare Giurgiu? Eu am inteles Bucuresti-Grecia care include si multe autostrazi :)

I rest my case :blink:

 

On topic:Cu cauciucuri resapate nu mai ai pretentii de siguranta la 200+ :)

Link to comment
Share on other sites

Ai picat in capcana mea dl amator :) sa citim ce scrie autorul:"se intampla pe sos buc-gr, un carosabil ok mi s-a parut" unde scrie oare Giurgiu? Eu am inteles Bucuresti-Grecia care include si multe autostrazi :)

I rest my case :)

 

On topic:Cu cauciucuri resapate nu mai ai pretentii de siguranta la 200+ :)

193922[/snapback]

:) eu zic buc-Groelanda :blink:

Link to comment
Share on other sites

Bucuresti-Giurgiu  :blink:  habar nu aveam de autostrada asta  :)

193870[/snapback]

 

este vorba despre bucuresti-giurgiu...ok nu este ca bucuresti- lehliu, dar are doua benzi mari, parca si ceva de siguranta. este un drum drept, de cativa kilometri inainte de intrarea in giurgiu.

ce am inteles este ca am fortat prea mult, dat fiind cauciucurile resapate.

daca ar fi doar asta, as fi multumit.

Link to comment
Share on other sites

verifica caseta de directie poate are joc., seintapla foarte des sa cada caseta din cauza drumurilor astea. eu am avut un 730 E32 si am avut aceias problema la vitezemari si a fost de la caseta, am schimbat-o tot cu una SH da buna.

193791[/snapback]

 

nu stiu cum pot verifica personal caseta de directie . la mana (pe loc) nu simt nimic ciudat. probabil ca la un service as rezolva banuiala.

Link to comment
Share on other sites

Iti place riscul  daca alergi cu M+S reeshapate... :)

193787[/snapback]

 

 

am incercat si eu sa vad ce poate...

fratilor, ma simt asa de vinovat ...:blink: dar cred ca nu sunt singurul care a incercat asa ceva...

ok, am retinut si sensul bun al atentionarilor.

altfel, MuadDib, nu stiu ce inseamna M+S

Link to comment
Share on other sites

Pai M+S (mud & snow) scrie pe caucioacele tale de iarna :) Ia uite-te.

 

Vezi ca pe cauciucuri e un indicativ de viteza maxima.

 

de ex.:

205/55 R16 91W

 

[indicativ - km/h maxim]

N 140

P 150

Q 160

R 170

S 180

T 190

U 200

H 210

V 240

Z 240+

W 270

Y 300

 

NU E BINE SA IL IGNORI! :blink:

 

 

Iar nesiguranta directiei poate avea legatura si cu ... amortizoarele spate + flanse de prindere. Este cazul meu zilele astea, pana le schimb.

Link to comment
Share on other sites

Pai M+S (mud & snow) scrie pe caucioacele tale de iarna :) Ia uite-te.

 

Vezi ca pe cauciucuri e un indicativ de viteza maxima.

 

de ex.:

205/55 R16 91W 

 

[indicativ - km/h maxim]

N 140

P 150

Q 160

R 170

S 180

T 190

U 200

H 210

V 240

Z 240+

W 270

Y 300

 

NU E BINE SA IL IGNORI! :blink: 

Iar nesiguranta directiei poate avea legatura si cu ... amortizoarele spate + flanse de prindere. Este cazul meu zilele astea, pana le schimb.

194033[/snapback]

 

 

corect. la mine apare 205/65/15 94 U. sa inteleg ca acel U indica un max de 200/h...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.