Jump to content

Legea Junglei


X X L

Recommended Posts

Da. Ai dreptate cu baba dar nu e normal sa iti pazesti copii de caini.

 

Am avut o problema cu fiu-miu si l-am internat 2 zile in Bucuresti (eram in trecere).

 

M-am plimbat cu fie-mea pe jos si am fost si prin parcuri. Pai e crunt. Nu am vazut haite atat de mari de caini in viata mea. Nu stiu prin ce zona am fost dar cainii umblau ca pe camp pe acolo.

 

In Timisoara, aveam intr-o dimineata vreo 5 caini pe un camp de langa mine. Au stat cateva zile si apoi seara venise o dubita cu unii sa-i culeaga. Nu stiu ce au facut cu ei dar sigur au facut bine pentru ca nu i-am mai vazut.

 

Ce mi se pare mie nasol e ca vine un urs flamand si ataca un om. Se fac echipe, pleaca si omoara ursul :(

 

Omori un caine care face acelasi lucru si hop: noi iubim animalele :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Ce mi se pare mie nasol e ca vine un urs flamand si ataca un om. Se fac echipe, pleaca si omoara ursul :(

 

Omori un caine care face acelasi lucru si hop: noi iubim animalele :flowers:

Pai da, da` ursu` nu-l adopta nimeni. Nici chiar Similea.

Si da, iubim animalele, selectiv. Nu cred ca cineva intreg la cap iubeste niste animale care ii pun viata in pericol, tie sau altcuiva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Omori un caine care face acelasi lucru si hop: noi iubim animalele :flowers:

E oarecum logic sa fie asa.

Ursul nu a fost domesticit niciodata. Cainele e primul animal domesticit. Pentru multi e cel mai bun prieten.

 

Probabil ca in momentul asta singura varianta cu adevarat buna ar fi sa se dea un termen de 6 luni in care toti cainii sa fie adunati de pe strazi si dusi in niste adaposturi.

Fiecare sa aiba timp in astea 6 luni sa-si ia cate un caine.

Cei care raman sa fie eutanasiati. Daca tot ii iubesti, baga-i in casa, du-i undeva la curte.

Eu am 2 caini, altfel as lua.

 

Dar ar trebui si o legislatie d-asta foarte dura pentru cei care abandoneaza caini sau pisici.

Sunt foarte multi.

Edited by Service Premium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mie imi sunt dragi cainii de la blocul meu (pe astia n-as vrea sa-i ia), dar de la blocurile de langa , nu..

noapte e misto , se bat intre ei, latra unu incep toti..unii fac precum lupii in unele nopti, bine sunt si langa parc, am si cucuvele , batai de pisici nu mai zic..cum poate sa faca o pisica in calduri..pff (noroc , si aici recunosc meritele cainilor, au cam disparut pisicile in ultimul timp)

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Pai da Puiule dar cainii ajuns acolo din vina voastra (a cetatenilor) (1)

 

Ca sa repari acum tot cainii trebuie sa sufere (2)

 

Nu e vina animalului ca ataca oameni si omoara copii sau babe. Asta e clar. (3)

 

Dar daca nu esti capabil sa ai grija de el, sa-l iei acasa, macar nu pune pe altul in pericol si renunta la dragostea (falsa in opinia mea) fata de caine si accepta ca trebuie facut ceva.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca ne agitam degeaba , in tara asta se misca ceva daca moare fiul vreunei vedete , un politician sau om de afaceri important care are banii si puterea sa miste ceva .. Chiar sunt curios daca acum vom scapa de cel putin 40 k caini sau se vor aduna cateva mii , o picatura dintr-un ocean .
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E oarecum logic sa fie asa.

Ursul nu a fost domesticit niciodata. Cainele e primul animal domesticit. Pentru multi e cel mai bun prieten.

Pai da, dar aici nu e vorba de omorat ursi domesticiti, tinuti prin zoo sau pe la circ. E vorba de ursi salbatici si, pana la urma, asta sunt si maidanezii. Animale salbatice care iti pun sanatatea si viata in pericol. Nu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai da Puiule dar cainii ajuns acolo din vina voastra (a cetatenilor) (1)

 

Ca sa repari acum tot cainii trebuie sa sufere (2)

 

Nu e vina animalului ca ataca oameni si omoara copii sau babe. Asta e clar. (3)

 

Dar daca nu esti capabil sa ai grija de el, sa-l iei acasa, macar nu pune pe altul in pericol si renunta la dragostea (falsa in opinia mea) fata de caine si accepta ca trebuie facut ceva.

 

 

de acord cu toate punctele

Link to comment
Share on other sites

Niste melteni, n-ai ce sa le ceri.

 

La fel si femeile alea imbecile care imping caruciorul pe trecere fara sa se uite la semafor sau daca masinile incetinesc sau nu, ele trebuie sa vorbeasca la telefon sau sa fumeze.

 

avem o tara plina de parinti inculti, care nu numai ca nu-si pot educa copiii cum ar trebui, nici macar nu pot avea grija de ei...

 

 

 

cu sterilizarea, praf in ochi, ii sterilizau pe cei care-i puteau prinde , daca scapa vreunul, nu se mai intorcea nimeni dupa el, fiindca faceau asta fara nicio organizare... parerea mea ca acesti caini, trebuiesc monitorizati, cel putin o saptamana, inregistrati,si apoi sterilizati sau eutanasiati, asta asa ca sa fie treaba treaba...

Link to comment
Share on other sites

+1

Foarte adevarat!

 

Pai da, dar aici nu e vorba de omorat ursi domesticiti, tinuti prin zoo sau pe la circ. E vorba de ursi salbatici si, pana la urma, asta sunt si maidanezii. Animale salbatice care iti pun sanatatea si viata in pericol. Nu?

Nu e chiar asa.

Maidanezii pot deveni niste animale de casa foarte usor. Sau de curte.

Pe langa blocul unde stau eu sunt vreo 5.

2 sunt cretini. Restul sunt foarte prietenosi.

 

Sunt si mult oameni cu probleme de comportament.

De exemplu, e un idiot d-asta la vreo 20 de ani care cand vine acasa isi ia niste pietre cu el sa dea dupa ei pentru ca ii este frica. Aia normal ca-l latra, iese circ zilnic.

Eu cand ajung acasa vin cel putin 2 sa sara pe mine, sa ma linga.

Cainii simt frica.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

 

cu sterilizarea, praf in ochi, ii sterilizau pe cei care-i puteau prinde , daca scapa vreunul, nu se mai intorcea nimeni dupa el, fiindca faceau asta fara nicio organizare... parerea mea ca acesti caini, trebuiesc monitorizati, cel putin o saptamana, inregistrati,si apoi sterilizati sau eutanasiati, asta asa ca sa fie treaba treaba...

 

 

nu e adevarat :)..la mine aici in cartier cand s-a dat zvon ca vin astia cu sterilizatu au iesit niste unii si-au luat animalele in casa..sa treaca primejdia...dupa care i-au dat iar afara :)

 

cred ca daca e vorba de eutanasiere se bat astia pe aici parte-n parte..

Link to comment
Share on other sites

Da. Ai dreptate cu baba dar nu e normal sa iti pazesti copii de caini.

 

Am avut o problema cu fiu-miu si l-am internat 2 zile in Bucuresti (eram in trecere).

 

M-am plimbat cu fie-mea pe jos si am fost si prin parcuri. Pai e crunt. Nu am vazut haite atat de mari de caini in viata mea. Nu stiu prin ce zona am fost dar cainii umblau ca pe camp pe acolo.

 

In Timisoara, aveam intr-o dimineata vreo 5 caini pe un camp de langa mine. Au stat cateva zile si apoi seara venise o dubita cu unii sa-i culeaga. Nu stiu ce au facut cu ei dar sigur au facut bine pentru ca nu i-am mai vazut.

 

Ce mi se pare mie nasol e ca vine un urs flamand si ataca un om. Se fac echipe, pleaca si omoara ursul :(

 

Omori un caine care face acelasi lucru si hop: noi iubim animalele :flowers:

 

Eu nu ies din casa fara pepper spray in buzunar, si chiar l-am folosit o data. Cautam pe cineva, care statea la marginea orasului, unde mai tin unii animale. Casa lu' asta avea un fel de drum privat, iar cand am intrat acolo, sa ma dau jos din masina, au venit 5 caini din aia ciobanesti, cat un vitel la masina. Eram cu geamul deschis, iar unul chiar a sarit pe usa sa ma inhate rolleyes.gif. Spray-ul era pregati.... Un jet si am rezolvat. A fugit cu coada intre picioare urland.

Link to comment
Share on other sites

A, si inca ceva: daca mai prind pe unul ca incepe sa cante si s adanseze imbracat tiganeste la adresa mea, o s avada ce n-a banuit ca poate sa-i intre pe gat nici la coltul blocului.

 

aveti dreptul la opinii, il am si eu. capetele seci insa NU ADMIT asa ceva, pentru ca sunt seci.

 

 

tot cacatul care deja incepeti sa-l debitati in directia mea este doar o dovada care intareste primul meu post.

 

PS: mister XXl, genial ales titlul topicului :)

Link to comment
Share on other sites

nu e adevarat :)..la mine aici in cartier cand s-a dat zvon ca vin astia cu sterilizatu au iesit niste unii si-au luat animalele in casa..sa treaca primejdia...dupa care i-au dat iar afara :)

 

cred ca daca e vorba de eutanasiere se bat astia pe aici parte-n parte..

 

Tot de la oameni si educatie si nivel inteligenta se trage totul . Deci romanul e ...alegeti voi ca eu doar i-as scuipa pe iubitorii astia de ..mizerie si pericol pe strada . Daca va spun ca a sarit o javra direct in portiera mea si mi-a zgariat=o de am crezit ca innebunesc , sa-mi bag pl in ala care hraneste javra aia ca daca ma duc la aia la asigurari si le spun ca mi-a muscat un caine masina cred ca rad de mine de lesina .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.