Jump to content

Legea Junglei


X X L

Recommended Posts

Similea, tu chiar nu crezi ca sunt oameni pe aici care pot gandi singuri si care isi pot forma independent o opinie? Eu nu am urmarit stirea, am vazut atunci la TV pana cand a ajuns tatal copilului la locul respectiv si i s-a luat interviu. Nu am vazut nicio femeie care sa strige "moarte", nu am citit presa, nu m-am mai uitat la TV, samd. Parerea pe care mi-am format-o nu a fost influentata nicicum.

Sa spui despre o femeie ca s-a scurs unu` in ea si apoi a fatat... n-am cuvinte. Adica am, dar nu vreau sa merg in directia asta.

In schimb, BRAVO tie pentru ce ai facut pentru cainii aia, pentru ca i-ai luat acasa si i-ai ingrijit.

Link to comment
Share on other sites

e usor de vorbit asa omoara omoara,omoara tin minte ca am plans acum cativa ani cand am vazut cum a murit un pui de caine calcat de o masina(se bagase la umbra sub roata si soferul s-a urcat in masina si a plecat direct) nu am putut sa fac nimic decat sa ma uit si sa vad cum s-a mai zbatut un minut .Sa vad eu pe astia care dati din gura tare ce faceati in cazul zis de mine,banuiesc ca va bucurati ca a murit. Edited by alex230ro
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@KIP pai asta inteleg,bang bang radem pe toti si aia e.in cazul ala banuiesc ca zicea al dracu caine bine ca l-am omorat de mic.Trebuie facut ceva clar dar sa omori toti cainii pentru ca din 40.000 sunt sa zicem 100 agresivi e o tampenie. Edited by alex230ro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

da Raresh, au bagat-o IMEDIAT in direct, pe realitatea, de parca erau pregatiti.

 

apoi i-au taiat lavaliera, sa "dea" repede in alta parte, tot pe tema asta.

 

ciudat, mi-am spus.

 

apoi 2 zile au presat, au apasat cu povestea asta. cred ca si azi duduie teveul din plin. intre timp au disparut stirile cu rosia. nicio teorie a conspiratiei, doar constat.

 

si uita-ne cum ne uram. ca e o discutie, o cearta pe internet, ca e ./..

 

 

nu e numai atat, ma.

azi, in vizita la curtea aia, unul dintre ciungii aia de caini dadea musai sa iasa si el afara, in strada, ca ma auzise. i-am dat drumul, un caine cat o matza jigarita si, ce frezi? primii doi mosicare au trecut au spus scrasnind a ura: lasa ca va ia de pe strada.

 

 

de asta incerc sa-ti explic: URA MA, sentimentul de URA. asta prevaleaza.

 

si mie mi-e mai tare scarba de ura asta decat de un rahat de caine sau o balega de vaca in drum. naivul de mine, inca mai sper in niste lucruri.

 

 

cat despre faptul ca aia a fatat....da ma, ce te mira. a fatat. cum fata si o capra, dupa cum fata si un iepure de camp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Alex

Eu am calcat un caine, la un moment dat, din greseala. Eram pe un drum de tara si i-am vazut tarziu ca fug din tufis fix prin fata mea. Am incercat sa franez si sa-i evit. Am trecut peste ultimul caine (cred ca erau vreo 3 sau 4), cel care era cel mai in urma. Masina s-a oprit de tot. M-am dat jos din masina si am fugit in spate, sa vad ce am facut. Credeam ca o sa-l gasesc mort, pe asfalt. Dar nu era acolo. Nu stiu cat de tare l-am lovit, apucasem sa franez destul de mult. Nu stiu daca a murit in ceva tufisuri sau nu. L-am cautat, am vrut sa-l iau si sa-l duc undeva, la un cabinet. Dar nu l-am mai gasit. Cateva zile dupa aia nu am fost bun de nimic. Am avut tot felul de vise aiurea, cu caini care ma urmaresc, ma musca, ma mananca, de-astea.

Nu zice nimeni ca aici suntem numai psihopati care cu drag ar da cu teava de fier in caini, pe strada. DAR, daca ai de ales intre o viata umana si una de caine, pe care o alegi?

Fara circumstante atenuante de genul ecarisaj, hingheri, ONG, etc. Pur si simplu, scurt si la obiect: ce alegi intre o viata de om si una de animal?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-am uitat nici macar o secunda la tv sau pe net la cazul asta. Am aflat de la colegi cand s-a intamplat si am vazut azi pe burtiera nu stiu carei televiziuni citatul tatalui cum ca nu a fost muscat, ci mancat. Nu stiu de ce e asa greui de crezut ca iti mai poti forma si opinii independente de ce varsa media ?!
Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu-l inteleg pe Similea cu ale lui intepaturi la adresa celor care vor siguranta si de ce nu, curatenie.

 

Nu zice nimeni ca trebuie stransi toti si eutanasiati imediat.

 

DAR:

 

Cine iubeste animalele, sa le salveze. Sa se implice.

 

Tipa frate la aia de zic ca nu mai pot fara caini dar nu iau unul acasa. Sau tipa la primarie sa ii stranga si sa-i hraneasca.

 

Lasa-ma pe mine sa merg linistit pe strada. De ce? Pentru CA E DREPTUL MEU sa nu fiu haituit de cainii iubiti de tine!

 

Iubeste-i TU! I-ai acasa! E gratis !

 

Mie imi plac animalele care ma iubesc la randul lor, nu care m-ar musca sau m-ar omora daca ar putea.

 

Respecta-mi in plm DREPTUL asta si ia-ti javrele acasa. Sau pune mana de la mana si fa-le o casa a lor, o tarla unde sa fie raiul lor.

Link to comment
Share on other sites

si mai e o chestie care imi pare interesanta:

 

dupa tot iuresul si cearta si mizeria asta mediatica, pe tema cainilor, am sesizat ceva care pe mine m-a ars pe suflet; exact oamenii pe care ii stiam...intuitiv ca au suflet, oameni printre care unii chiar nu empatizeaza deloc cu..."problema mandanezilor", care erau adeptii eutanasierii lor, astazi AU TACUT. Amar. Mi-au spus ca nu au mai rezistat, de doua zile nu au deschis televizorul, sa nu mai vada mizeria si circul care se fac pe tema asta.

 

"nu mai e nicio sansa, ma. niciuna".

Link to comment
Share on other sites

Daca gandesti asa si ai mai putin de 18 ani as putea sa te inteleg.

Daca esti om in toata firea, n-ai nicio scuza.

Prietene, nu e vorba de ce bani exista sau nu, e vorba de ipocrizie (ce fac ong-urile) si de neasumarea deciziei (ce face guvernul). Ce dracu o fi atat de greu de inteles?

Partidele nu vor sa piarda electorat, ONG-urile au angajati ipocriti iubitori de caini, care ii "salveaza". Ar mai fi babele, dar la alea nu ai ce pretentii sa ai. Pe alea le rezolvi simplu cu amenzi usturatoare (cel putin 4 cifre).

Deci pe vaca aia buboasa si obeza cu constiinta impacata o calcam in picioare daca ala era copilul meu.

Nu-i nimic, o sa mai cresti si poate vei intelege. [editat/sters]

 

 

Cred ca poti intelege ca nu conteaza ce varsta am sau daca "sunt om in toata firea". Tind sa cred ca nici nu stii ce inseamna sa fii om.

 

Faptul ca opinia mea, ce evident nu e impartasita si de tine, te face sa raspunzi cu un atac la persoana de genul ala, spune cate ceva despre tine.

 

Daca nu ai realizat pana acum, pledoaria ta de mai sus s-ar rezuma cam in felul asta: “avem politicieni ipocriti, corupti, iresponsabili, ONG-uri care fura si care impreuna cu politicienii nu isi fac datoria in privinta cainilor fara stapan si avem si babe nesuferite. Solutia pe care o propun: sa omoram toti cainii fara stapan !”

 

Crezi, in continuare, ca pari a fi in masura sa ii vorbesti cuiva de sus ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu-l inteleg pe Similea cu ale lui intepaturi la adresa celor care vor siguranta si de ce nu, curatenie.

 

Nu zice nimeni ca trebuie stransi toti si eutanasiati imediat.

 

DAR:

 

Cine iubeste animalele, sa le salveze. Sa se implice.

 

Tipa frate la aia de zic ca nu mai pot fara caini dar nu iau unul acasa. Sau tipa la primarie sa ii stranga si sa-i hraneasca.

 

Lasa-ma pe mine sa merg linistit pe strada. De ce? Pentru CA E DREPTUL MEU sa nu fiu haituit de cainii iubiti de tine!

 

Iubeste-i TU! I-ai acasa! E gratis !

 

Mie imi plac animalele care ma iubesc la randul lor, nu care m-ar musca sau m-ar omora daca ar putea.

 

Respecta-mi in plm DREPTUL asta si ia-ti javrele acasa. Sau pune mana de la mana si fa-le o casa a lor, o tarla unde sa fie raiul lor.

 

 

 

pai e fix plua tot ce-ai scris, Bala, fara suparare. daca e o discutie indreptata catre mine, iata:

 

eu am luat caini acasa.

 

in tampenia mea, tocmai din motivele pe care se pare ca nu puteti sa le intelegeti, am devenit de mai multi ani vegetarian.

 

 

 

fii atent DOAR la ceva, ca sa nu-ti fac analiza pe fraza :)

ca ar iesi macel daca le-as lua pe fiecare, in parte.

 

 

tu te vezi ce scrii?! "Mie imi plac animalele care ma iubesc la randul lor, nu care m-ar musca sau m-ar omora daca ar putea".

 

NU-s AI MEI Bala draga, nu-s ai mei, SUNT AI NOSTRI.

Si lasa-ma sa cred ca nu stau carduri carduri pititi al tine la scara, gata sa te atace.

 

ai vazut la teveu, te-ai avantat, ai ceva de spus. deodata si ce n-a fost ti se intampla tie.

 

 

 

 

PLM, ascultati la Similea, ma: cand o veni razbelul sau molima, tre' s-o stergem, aia de ne stim, DIRECT, cat mai departe. Noi suntem primii pe care astia i-ar arde de vii.

 

 

Pricepeti voi de ce.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

KREBS

am dat eu un reply concis si informat la postarea lui WLF.

 

cand o veni razbelul sau molima, tre' s-o stergem, aia de ne stim, DIRECT, cat mai departe.

Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar de ce mai astepti si nu incepi chiar tu? Ziceai mai sus ceva de puterea exemplului... Oricum, zici ca nu mai este scapare.

Link to comment
Share on other sites

@Similea,

Ce ai relatat tu e o experienta personala. Ai vorbit despre niste caini, ai tai, pe care I-ai iubit si care in mod sigur sunt mai credinciosi decat orice "prieten" apropiat.

Sunt total in asentimentul tau in privinta asta.

Lucrurile pe care le-ai indurate legate de cainii care te-au muscat, le-ai acceptat tocmai din sentimentele si iubirea fata de ai tai. Si e omenesc si de inteles.

 

Ce ai scris in continuare este insa intr-o masura gresit din punctul meu de vedere. A compara orice proasta analfabeta care naste un copil (fara sa aibe vreun merit pentru asta) cu un caine fidel care si-ar da la propriu viata pentru stapan, si care ramane loial in ciuda oricarui tratament asa cum bine ai subliniat, este insa nedreapta.

 

Dincolo de manipularea de la tv, si de subiectul de presa, ma kk pe tot ce e la tv. Eu iti spun asa: am un copilas de 1 an. Daca I s-ar intampla ceva, orice, as face moarte de om probabil. Cu siguranta pentru un caine as face destule, dar as fi ipocrit sa spun ca as face acelasi lucru ca pentru un copil. Iar cazul este intr-adevar subiect de presa, pentru ca asta prinde la public: circul.

In realitate frate, era un biet copilas. Avea 4 ani si toata viata inainte; Dumnezeu sa-l ierte. Pe al meu il las in parc sa puna mana pe toti cainii, sa ii mangaie, si mi se bucura sufletul cand il vad cum rade si el si se bucura. Si are doar un an...

 

Ce sa ma gandesc, ca asa cum e fiu-meu acum, la cat de mult ii plac cateii, se duce la un caine maidanez hranit de babe, eliberat de ONG-uri si pune mana pe el in timp ce mananca (ca el e mic, nu stie) si ala ii sfasie mana? Tu ce ai face? Stai putin si cantareste lucrurile si din cealalta perspectiva.

Eu asa gandesc, din perspectiva mea si judecand la rece, si consider ca atata vreme cat varianta cu castrarea sau plasarea in centre de adoptie nu a mers, asta cu eutanasierea e un compromis.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Apropo, in momentul actual am vreo 4 caini adunati de pe strada....dupa ce mi-au murit ceilalti....am si 2 matze. ..mai am si povestea lui galbenila, cel care-a murit de batranete. cainele pe care stapanul lui il batea de-i dadea sangele pe gura, ca era un betiv infect.

 

goodjob.gifParca-ai fi facut actorie...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai e fix plua tot ce-ai scris, Bala, fara suparare. daca e o discutie indreptata catre mine, iata:

 

Nu e indreptata impotriva nimanui anume.

 

Este indreptata impotriva celor care desi vad ca este o problema, nu fac nimic ci doar dau din gura, comentand la ce ar face altii si calcand dreptul altora la o opinie sau la o viata mai buna.

 

Stiu ce ai facut cu cainii. Si un sincer si un mare RESPECT!

 

Eu fac relativ acelasi lucru insa pentru pisici. Ingrijit, spalat, cautat stapani.

 

 

tu te vezi ce scrii?! "Mie imi plac animalele care ma iubesc la randul lor, nu care m-ar musca sau m-ar omora daca ar putea".

 

Nu vad ce nu e OK aici.

 

Da. Pe un animal care m-ar putea rani, nu il vreau prin preajma. Sau pe copii mei. Oricine mi-ar rani copii, mi-e dusman. (ASTA e un sentiment UMAN si natural)

 

Nu cred ca vrea nimeni moarte cainilor de dragul mortii. Ci doar in scop de autoaparare.

 

Din pacate acesta autoaparare nu ti-o poti manifesta tocmai din cauza asa numitilor "iubitori de animale" (nu TU!) care hranesc aiurea cainii, ii scot pe naspa de la adapost, arunca pui de caini printre blocuri pt ca nu si-au sterilizat propria javra etc.

 

Mno, daca astia nu fac ceva, eu de ce sa las de la mine? eu de ce sa ma complac si sa sufar? eu chair nu am nicio vina si mai mult, am DREPTURI!

Link to comment
Share on other sites

@Alex

Eu am calcat un caine, la un moment dat, din greseala. Eram pe un drum de tara si i-am vazut tarziu ca fug din tufis fix prin fata mea. Am incercat sa franez si sa-i evit. Am trecut peste ultimul caine (cred ca erau vreo 3 sau 4), cel care era cel mai in urma. Masina s-a oprit de tot. M-am dat jos din masina si am fugit in spate, sa vad ce am facut. Credeam ca o sa-l gasesc mort, pe asfalt. Dar nu era acolo. Nu stiu cat de tare l-am lovit, apucasem sa franez destul de mult. Nu stiu daca a murit in ceva tufisuri sau nu. L-am cautat, am vrut sa-l iau si sa-l duc undeva, la un cabinet. Dar nu l-am mai gasit. Cateva zile dupa aia nu am fost bun de nimic. Am avut tot felul de vise aiurea, cu caini care ma urmaresc, ma musca, ma mananca, de-astea.

Nu zice nimeni ca aici suntem numai psihopati care cu drag ar da cu teava de fier in caini, pe strada. DAR, daca ai de ales intre o viata umana si una de caine, pe care o alegi?

Fara circumstante atenuante de genul ecarisaj, hingheri, ONG, etc. Pur si simplu, scurt si la obiect: ce alegi intre o viata de om si una de animal?

alb negru,evident ca alb.Dar repet pt 100 sau hai 1000 de caini agresivi sa omori 40.000 e o tampenie.cum am zis se omoara cei agresivi cei care sunt foarte bolnavi,cei batrani .Dar cum suntem romani alegem ce e mai simplu radem tot si la revedere.A si plecam de la ideea ca orice caine va sari la tine,apropo de asta ieri cand s-au plimbati socrii cu cainele pe strada mi-au povestit cum trecea lumea pe celalant trotuar se uita urat la ei si asa mai departe,desi cainele era cu lesa si tot ce trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Liviu, NU COMPAR (offffffffffff) femeia aia cu un caine. nu-s atat de tampit.

 

compar ce a facut ea cu valorile normale, ale tale, ale mele, ale lui X si Y. Tu te-ai vedea teatral, cu lacrimi de crocodil, plangand pe sticla?

 

 

Eu zic ca nu.

 

 

 

Apoi am scris de vreo 3 ori ca, DIN PACATE, eutanasierea se pare ca e singura solutie. Nici nu mai conteaza de ce s-a ajuns aici....

 

Insa, ca si mine, sunt sigur ca NU MAI SUPORTI ipocrizia, mizeria, indolenta, nesimtirea, marlania si....si toate celelalte. Lucruri specifice semenilor nostri, nu unui gandac.

 

Stii cum vad eu lucrurile? ca si tine, presupun: s-a ajuns aici, din pacate nu mai exista solutie decenta, e prea tarziu. dar asta nu inseamna ca trebuie sa le inghit laturile celor care ar trebui sa taca, a vinovatilor de problema asta.

 

Cum, in realitate, ar trebui sa ne punem cenusa in cap pentru ca vom face ceva foarte urat, vom omori zeci de mii de fiinte, nu sa epatam duri si smecheri cu furcile in mana.

 

Zic si io... :)

 

WLF a bagat un post genial, pe tema asta :) , dar nu apare aici.

Link to comment
Share on other sites

[/size]

 

goodjob.gifParca-ai fi facut actorie...

 

searap ma :p

 

 

Bala. Deci, in realitate, cam gandim la fel.

 

 

Asadar, am o intrebare: cati dintre cei care au urlat aici moarte moarte moarte moarte ar fi in stare sa omoare cu mana lor un caine?

 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bala, din punctul meu de vedere ai facut o mare greseala. Poate nu ai observat, dar cand m-am adresat direct lui Similea nu am folosit NICIODATA cuvantul "drepturi". Esti... mancat!

 

 

Ah. Kkt.

 

:pinch:

 

Sorry, domn` Similea :hi:

Link to comment
Share on other sites

 

Eu asa gandesc, din perspectiva mea si judecand la rece, si consider ca atata vreme cat varianta cu castrarea sau plasarea in centre de adoptie nu a mers, asta cu eutanasierea e un compromis.

 

pai de ce nu a mers? ptr ca banii de la primarii/donatii se duc in alta parte cumva ? nu cumva asta e problema?! si solutia la treaba asta ar si cea mai "usoara" hai sa-i killarim da-i dreacu? lasand la o parte toata voma aia de pe TV-uri in foamea de bani/rating a televiziunilor.

 

nu e vina cainilor, e vina oamenilor, ca d'aia suntem in varful lantului trofic si ne consideram fiinte inteligente. iar ptr ce s-a intamplat acum si probabil se va mai intampla, trebuie sa plateasca oamenii, nu cainii. de la cel mai amarat ONG pana la cel mai borat primar.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Raresh, tu chiar esti Dumbo, pe bune. Te-am pleznit o data peste bot, n-ai plecat, tot te invarti pe aici si te bagi in seama.

 

Tu nu vezi ca nimeni nu vrea sa vorbeasca cu tine?

 

Ti se pare ca ma cert cu altcineva din baietii astia? Dimpotriva.

 

Ce mama dracului vrei!?

 

 

papiciulo.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asadar, am o intrebare: cati dintre cei care au urlat aici moarte moarte moarte moarte ar fi in stare sa omoare cu mana lor un caine?

Eu nu.

Dar, in acelasi timp, n-as putea fi nici medic legist, spalator de cadavre, angajat la abator, etc.

Sunt oameni care ar face-o. Pentru unii, probabil e o meserie (nu chiar) ca oricare alta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.