Jump to content

Vacuum Tank


Recommended Posts

Salutare. Am tot cautat pe forum ceva legat de "vacuum tank", insa nu am gasit nimic. Ce puteti sa imi spuneti despre el ? Ce face el mai exact, ce rol are?

M-am uitat la masina si al meu e agatat de caroserie insa nu are conectat niciun furtun, nimic. Oare are vreo legatura cu lipsa de putere a masinii?

Piesa 6 din imagine post-56804-0-47225300-1378814702_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

pai normal ca nu o sa-ti traga masina si nu o sa-ti functioneze nici turbo daca spui ca nu intra- iese nici un furtun din el

Din piesa 6 nu intra-iese nici un furtun, nu din turbo. Turbo are furtunasele de vacuum puse , doar ca sunt din electrovalva direct fara rezervorul acela de vacuum. Oricum, ce rol are rezervorul asta ?

Link to comment
Share on other sites

Da, la mine furtunul care vine de la admisie, cel de care zici tu, intra in electrovalva si din electrovalva pleaca altul la turbo. Turbo se simte cand intra, insa nu merge calumea. tot nu am aflat ce rol are acel vacuum tank ...

dar dece a fost anulat acel tank ? asa ai luat masina ?

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat turbina, si de atunci nu mai este conectat la furtunele de vacuum

incearca sa il dai jos si verifica sa nu fie spart/fisurat , poate daia nu mai este conectat !

 

Mai mult ca sigur face si el ceva acolo ca nu l a pus degeaba acolo fabrica ... ;) ( eu personal nu stiu ce rol are )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma enerveaza ca nu stiu ce face

Fiind un rezervor, probabil asta face: acumuleaza. Asa cum butelia unui compresor acumuleaza aer cu presiune pozitiva, rezervorul de vacuum acumuleaza aer cu presiune negativa.

Mai poate avea si rol de buffer, ca sa nu se dezechilibreze vacuumul din sistem atunci cand este folosit pentru turbo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fiind un rezervor, probabil asta face: acumuleaza. Asa cum butelia unui compresor acumuleaza aer cu presiune pozitiva, rezervorul de vacuum acumuleaza aer cu presiune negativa.

Mai poate avea si rol de buffer, ca sa nu se dezechilibreze vacuumul din sistem atunci cand este folosit pentru turbo.

Ai dreptate, foarte interesant ce spui tu. o sa merg la un mecanic sa puna furtunele la loc, poate imi rezolv si eu problema cu lipsa de putere. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Google sa traiasca. Si totusi ai citit acel articol si tot nu ai inteles ca nu exista presiune negativa.

Si nici ca depresiune inseamna o presiune scazuta, nicidecum presiune negativa.

 

Dar cea mai gogonata este treaba cu acumularea presiunii negative :)

 

In fine, faptul ca intr-un rezervor avem vacuum nu inseamna ca in acel rezervor avem o presiune negativa, ci ca avem o presiune scazuta, dar pozitiva.

Link to comment
Share on other sites

Google sa traiasca. Si totusi ai citit acel articol si tot nu ai inteles ca nu exista presiune negativa.

Si nici ca depresiune inseamna o presiune scazuta, nicidecum presiune negativa.

 

Dar cea mai gogonata este treaba cu acumularea presiunii negative :)

 

In fine, faptul ca intr-un rezervor avem vacuum nu inseamna ca in acel rezervor avem o presiune negativa, ci ca avem o presiune scazuta, dar pozitiva.

Ai dreptate, aveam tendinta sa ma raportez la presiunea atmosferica care e de referinta dar totusi unitara. De fapt referinta absoluta este vidul, presiunea 0.

 

Totusi, multe din instrumentele de masurat vacuum sunt etalonate cu valori negative: https://www.google.ro/search?q=vacuum+gauge&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=rJkvUtn0MpCg7Ab0uoCwAQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1079&bih=824

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

Eu am mers fara acel rezervor de vaccum mai mult timp, am legat direct vaccumul ce iese din electrovalva presiune turbo de turbina ocolind astfel rezervorul (piesa 6 din figura). Pot sa spun ca se cunoaste o oarecare diferenta in felul urmator, daca mergi normal si demarezi brusc turand mai mult motorul trage normal dar daca spre exemplu depasesti consecutiv mai multe masini atunci se simte lipsa de vaccum, masina parca trage mai greu decat in mod normal. Totusi diferenta nu este foarte mare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.