Jump to content

Soferi, ni se pregateste ceva...


gugulete

  

141 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sa lase amenzile asa cum sunt, doar ca sa faca o chestie de genul la a2a amenda intr-un an valoarea amenzii de dubleaza, la a3a se tripleaza (amenda + suspendarea permisului se tripleaza si ea daca e cazul etc). In felul asta se va ajunge sa ii "doara" pe cei care intr-adevar gresesc frecvent ca e o diferenta intre unul care ia 7 amenzi pe an si unul care ia una la 5 ani..

 

O chestie atat de simpla si de eficienta...

Pentru cei care nu stiu -deja functioneaza o baza de date in acest sens, asa numitul cazier contraventional

Link to comment
Share on other sites

sau ar putea reduce numarul de puncte de penalizare la care iti pierzi permisul si prelungirea termenului de valabilitate a acestor puncte.

Sunt tari in UE in care punctele de penalizare sunt valabile 3 ani si iti pierzi permisul la 12 puncte, comparativ cu noi, unde punctele expira la 6 luni si pierzi permisul la 15 puncte.

Link to comment
Share on other sites

Sa lase amenzile asa cum sunt, doar ca sa faca o chestie de genul la a2a amenda intr-un an valoarea amenzii de dubleaza, la a3a se tripleaza (amenda + suspendarea permisului se tripleaza si ea daca e cazul etc). In felul asta se va ajunge sa ii "doara" pe cei care intr-adevar gresesc frecvent ca e o diferenta intre unul care ia 7 amenzi pe an si unul care ia una la 5 ani..

 

sa puna camere si sa monitorizeze traficul in bucuresti. fara sa mareasca amenzile ar strange o tona de bani cu cei care blocheaza intersectiile, trec pe rosu, circula pe linia de tramvai, etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa fiu carcotas dar in Bucuresti sunt intersectii in care nu poti sa treci decat pe rosu, de ex faci stanga si trebuie sa astepti sa treaca toti din sens opus si cum ei forteaza semaforul pana pe rosu tu ramai blocat cateodata in mijlocul intersectiei...atunci apare politia si dirijeaza circulatia.....
Link to comment
Share on other sites

Asta cu camerele e o mare vrajeala. Se pot face 1000 de manevre daca iti vine acasa amenda, zici ca ai vandut masina (poate chiar ai vandut-o si respectivul nu a trecut-o pe numele lui), zici ca a condus nevasta, fratele etc. Mai faci vreo manevra sa nu declari cine a condus etc (pur si simplu nu semnezi de primire)

Iar sa faci un astfel de sistem iti mananca o gramada de bani, oameni care sa scrie amenzile sa nu mai zic ca tara asta nu e doar Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu camerele e o mare vrajeala. Se pot face 1000 de manevre daca iti vine acasa amenda, zici ca ai vandut masina (poate chiar ai vandut-o si respectivul nu a trecut-o pe numele lui), zici ca a condus nevasta, fratele etc. Mai faci vreo manevra sa nu declari cine a condus etc (pur si simplu nu semnezi de primire)

Iar sa faci un astfel de sistem iti mananca o gramada de bani, oameni care sa scrie amenzile sa nu mai zic ca tara asta nu e doar Bucuresti.

 

nu poti face decat o manevra, si anume sa platesti deorece:

1. ai vandut masina - dovada ca ai vandut-o si ii trimite cumparatorului pv de contraventie = bani incasati

2. a condus nevasta, fratele, etc - le rimite lor pv de contraventie = bani incasati

3. nu declari cine a condus-o = iti iei tu amenda direct conform legii (ce-i drept, e mai mica...dar poate o maresc!)

 

ce bani iti mananca ( in afara de achizitionarea sistemului)si ce o fi mai scump; sa platesti un agent constatator cu 2000ron/luna care scrie cate 100 de amenzi pe zi (100x200ron minim = 20.000 ron/zi!)??

 

evident ca nu ma refer la cei care fac stanga in intersectie, ci la cei care trec in plin pe rosu, si sunt o gramada mare!

"vrajeala" asta functioneaza in multe orase/state civilizate..

Link to comment
Share on other sites

 

ce bani iti mananca ( in afara de achizitionarea sistemului)

interesanta asta cu banii. si eu ma intreb acelasi lucru.

din cate stiu, in UK foarte multe camere fixe care exista fizic, sunt instalate la marginea drumurilor, pe autostrazi, in intersectii, etc. au fost oprite permanent de multe luni, poate chiar de anul trecut. Asadar, infrastructura exista deja si a fost functionala, dar s-a ajuns la concluzia ca operarea si intretinerea acestor camere costa foarte mult. Camerele inca exista pe toate drumurile, nu au fost demontate, dar sunt oprite.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

votat nu. asta ar fi culmea nesimtirii, de parca romanul ar si avea 'jdemii' de lei pentru ca e prins cu peste 50km/h peste viteza legala. daca veniturile medii ar fi peste 1000 euro atunci poate ca ar fi normale sanctiunile discutate, altfel ma sui pe bicicleta si stau linistit sau angajez sofer...

ps: eu am in momentul de fata proces cu politia pt 107 km/h in localitate si credeti-ma ca nu am produs nici un accident in toata 'cariera' de sofer(peste 300k km).

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

ps: eu am in momentul de fata proces cu politia pt 107 km/h in localitate si credeti-ma ca nu am produs nici un accident in toata 'cariera' de sofer(peste 300k km).

sunt de acord si eu, ca toata lumea, ca amenzile sunt de gradul ridicolului. dar, pana la urma, doar o eventuala amenda mare ii poate face pe soferi sa se abtina de la trecut pe rosu, de la condus cu viteza mult mai mare decat limita de viteza de pe sectorul de drum, etc.

din pacate, multi care merg cu viteza prea mare se gandesc doar la amenda si spera ca nu vor fi prinsi, nu se gandesc ca pot avea accident si muri sau omori pe altcineva.

 

apropo de asta, tu ce cautai cu 107 in localitate? Nu vreau sa fac pe lupul moralist, dar totusi, 107 in localitate?! Chiar daca era ultimul catun din Galati, e totusi localitate. Nu zic neaparat sa mearga toata lumea cu 49 pe un drum european, gol, dar totusi, mai mult decat dublu? Iti cadeau rotile daca mergeai si tu cu un 80, acolo?

Edited by Rares_CJ
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

usor de zis, dar nu cred ca exista cineva care nu a avut vreodata viteza asta prin localitate, sa fim seriosi. nu incerc sa ma scuz, recunosc ca am gresit si sunt convins ca voi pierde la proces. de fel sunt precaut la volan si nu imi pun pielea la risc dar sincer limitele fixate de lege sunt ridicole in cea mai mare parte a drumurilor.

ar fi fost mai logic ca ei sa scoata carutele si ultilajele agricole de pe drumuri, sa faca pasarele , sa ingradeasca soselele, sa nu mai dea autorizatii de contructii pe marginea drumurilor principale s.a.m.d. nu sa caute sa dea vina pe soferi care in principiu aduc bani la stat prin multe alte metode.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

16 000 +4 ani=du-te si fura!

Adevarul e ca nici asa nu sunt ok amezile, de exemplu unu care umbla rupt de beat si loveste doua masini primeste 1000 , asta fara sa fie victime iar eu care circul prudent dar uit avizul de insotire a marfii (care in juma de ora a fost la fata locului) primesc 2000 si marfa confiscata .

Link to comment
Share on other sites

Cresterea spectaculoasa in cuantum a amenzilor este destul de periculoasa in Romania unde stim cu totii cum se aplica legea - ai pile, n-ai probleme, n-ai pile, platesti si pentru aia care au. Respectiv, cei cu "datorii" la politie vor fi cei cu venituri mici-medii, care au calcat pe bec si au fost prinsi. Eu consider ca, legea ar trebui sa sanctioneze mai mult incalcarile repetate (care denota un comportament antisocial, cu potential periculos, al individului).

In ceea ce priveste consumul de alcool, e ok, aici nu poti sa cazi victima prin imprudenta (gen fortat un semafor o data la 5 ani), tragi in goarna, stai pe bara!

Link to comment
Share on other sites

Pai tarile asa zise civilizate s-au civilizat nu numai prin amenzi ci si prin aplicarea acestora. In plus, in primul rand, ar trebui sa puna la dispozitie si o infrastructura rutiera decenta. Nu ai cum sa respecti intocmai limitele de viteza, de exemplu, si sa faci de la Bucuresti la Arad peste 10 ore !
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.