Jump to content

accident in mamaia


poison

Recommended Posts

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Exact. Masinile de competitie sunt "gandite" ca ar putea intra cu +300 intr-un zid de beton. se moare de la deceleratia brusca de cele mai multe ori. Organele interne nu suporta "multi" G chiar si in cazul unor piloti cu multi ani in spate.

Probleme in Mamaia apar intre lunile noiembrie-mai. E pustiu. Si cum zicea cineva mai sus, trei benzi, asfalt "ca-n palma", nici urma de vreun radar sau "alte masuri restrictive" (nu ma refer la indicatoarele cu 70 limita pt ca NIMENI nu merge cu 70 km/h in perioada asta), inafara de sensurile giratorii si niste jaloane care despart sensurile cu 30 de metrii inainte de sens si dupa. Si cel de la aqua magic + ala de la rex sunt cele mai "periculoase". Plus ca nici nu prea ai unde "sa te mai opresti"....decat in vreun copac de pe margine sau in cel mai rau caz DIRECT in lac...dar cam improbabil asta. A, si ce mai e deranjant, bordurile F. inalte ; daca o iei tare te arunca de nu sti de tine.

E cunoscuta statiunea pt. teribilisme d-astea. S-a murit si inainte cand nu erau sensurile giratorii si se va mai murii in continuare. Eu ma sperii sambata seara cand vad pe metrul patrat numai masini de zeci de mii de euro si cel putin 250-300 cp. hai sa zicem ca exista si o urma de invidie dar problema n-ar fi masinile ci chiar cei care le conduc, "fitze" de 18-25 de ani. Si dupa cateva ore de "club" se mai face cate "o tura" prin Mamaia. Asa de chestie. Si apare imediat sentimentul de "superioritate"..."pai cum..eu am m3,a8,q7,645 cum sa ma faca bou ala cu CLS-u,911,subaru?" -exemple aleatorii, dar in mare asa se intampla-

Am prins toamna trecuta (octombrie-noiembrie, nu mai stiu exact) o cursa dar de motociclete. Alea mi se par si mai criminale. 250cmc cel putin si "piloti" cat mai tineri. era lume -la 3-4 dim- si aplauda ca la urs. [eu unul ma intorceam de la Midia ca sa nu apara vreo "interpetare"]

S-a discutat mult dupa in presa locala de ce politia nu face nimic. Nu face pt. ca nu poate. Adica "nu poate". Nu-si permit tovarasii agenti sa opreasca masini care au in coada vreo 4-5 zero-uri ca se trezesc detasati la Ciorogarla de urgenta. Ultimul exemplu cu tov. Nicusor care a adormit la semafor de beat ce era.

In rest isi fac datoria. Se ascund pe unde pot si cand te-a prins cu vreo Dacie cu 61 km/h te arde de nu-ti vine sa crezi. Vara e putin altfel, multi detasati, multe masini, norma de amenzi trebuie depasita cel putin cu 50%...plus ca sambata faci Mamaia de la Oxford la Enigma in 3 ore daca mai prinzi vreun festival si 2 concerte. si nu sunt decat vreo 7-10 km max.

 

off. dan98 > cumva Danut? "hamster" ? :) daca nu scuze de confuzie, daca da sa-ti fie rusine ca n-ai mai dat nici un semn de viata :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Enorm de multi sunt peste tot ... asa cum sunt si in buc, si in tot restu tarii .. Nu cred ca depinde de oras, pt ca nu se poate generaliza deloc din acest punctde vedere, in skimb pt conducatorii de logan se poate generaliza, kiar sunt genu de soferi care ar trebui sa stea in casa

195535[/snapback]

 

 

Bine zici cu Loganarii.... ( si nici aici nu generalizez, dar 90% sunt praf). Spun eu ce cred ca se intampla; au sarit din "batranele" dacia 1300, 1972, in Logan( programul Fiare Vechi la Remat, ala de intinerire al parcului auto national); si au impresia probabil ca au superlimuzine, deci strada e a lor, regulamentele de circulatie nu sunt pt. ei, iar ceilalti participanti la trafic sa sta acasa cand ies ei pe strada ca Logan-ul are senzor de banda intrerupta si daca nu merge fix pe mijloc, nu e in parametrii....

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate intr-un fel, sunt multi terminati cu GOLAN pe strada,dar !!, nu cred ca e chiar asa mare procentul cum zici tu avand in vedere ca multi posesori de masini puternice (cu consum mare) isi cumpara LOGAN pentru consum...asta sa stii ca nu ii face chiar terminati, ci doar atenti cu buzunarele lor :blink:
Link to comment
Share on other sites

(....)

 

S-a discutat mult dupa in presa locala de ce politia nu face nimic. Nu face pt. ca nu poate. Adica "nu poate". Nu-si permit tovarasii agenti sa opreasca masini care au in coada vreo 4-5 zero-uri ca se trezesc detasati la Ciorogarla de urgenta. Ultimul exemplu cu tov. Nicusor care a adormit la semafor de beat ce era.

In rest isi fac datoria. Se ascund pe unde pot si cand te-a  prins cu vreo Dacie cu 61 km/h te arde de nu-ti vine sa crezi. Vara e putin altfel, multi detasati, multe masini, norma de amenzi trebuie depasita cel putin cu 50%...plus ca sambata faci Mamaia de la Oxford la Enigma in 3 ore daca mai prinzi vreun festival si 2 concerte. si nu sunt decat vreo 7-10 km max.

 

off. dan98 > cumva Danut? "hamster" ? :) daca nu scuze de confuzie, daca da sa-ti fie rusine ca n-ai mai dat nici un semn de viata :blink:

203613[/snapback]

 

 

Faza cu Nicusor ( javra pupatoare in fund de la consiliu' - sau pitbull-ul lui mazare - sau curva lui psd-ului, cum vrei sa-i spui) e memorabila; cred ca ramane de antologie cum se uitau tov. militieni la el si nu faceau nimic; ca cica i s'a facut rau....

Nu tu test de alcolemie, nu tu nimic... Cand am fost eu sa-mi iau autorizatie de reparatie pt. o zgarietura minora, incepuse sa se ratoiasca la mine tov. militian de la ghiseu, ca cica am venit 4 ore mai tarziu si nu e bine... cand i-am aruncat pastila cu Nicusor; a tacut malc - deci ceva putred este la mijloc. In schimb, tu daca nu ai presuri la masina... iei amenda...

Edited by bogdan-cta
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Exact. Masinile de competitie sunt "gandite" ca ar putea intra cu +300 intr-un zid de beton. se moare de la deceleratia brusca de cele mai multe ori. Organele interne nu suporta "multi" G chiar si in cazul unor piloti cu multi ani in spate.

Probleme in Mamaia apar intre lunile noiembrie-mai. E pustiu. Si cum zicea cineva mai sus, trei benzi, asfalt "ca-n palma", nici urma de vreun radar sau "alte masuri restrictive" (nu ma refer la indicatoarele cu 70 limita pt ca NIMENI nu merge cu 70 km/h in perioada asta), inafara de sensurile giratorii si niste jaloane care despart sensurile cu 30 de metrii inainte de sens si dupa. Si cel de la aqua magic + ala de la rex sunt cele mai "periculoase". Plus ca nici nu prea ai unde "sa te mai opresti"....decat in vreun copac de pe margine sau in cel mai rau caz DIRECT in lac...dar cam improbabil asta. A, si ce mai e deranjant, bordurile F. inalte ; daca o iei tare te arunca de nu sti de tine.

E cunoscuta statiunea pt. teribilisme d-astea. S-a murit si inainte cand nu erau sensurile giratorii si se va mai murii in continuare. Eu ma sperii sambata seara cand vad pe metrul patrat numai masini de zeci de mii de euro si cel putin 250-300 cp. hai sa zicem ca exista si o urma de invidie dar problema n-ar fi masinile ci chiar cei care le conduc, "fitze" de 18-25 de ani. Si dupa cateva ore de "club" se mai face cate "o tura" prin Mamaia. Asa de chestie. Si apare imediat sentimentul de "superioritate"..."pai cum..eu am m3,a8,q7,645 cum sa ma faca bou ala cu CLS-u,911,subaru?" -exemple aleatorii, dar in mare asa se intampla-

Am prins toamna trecuta (octombrie-noiembrie, nu mai stiu exact) o cursa dar de motociclete. Alea mi se par si mai criminale. 250cmc cel putin si "piloti" cat mai tineri. era lume -la 3-4 dim- si aplauda ca la urs. [eu unul ma intorceam de la Midia ca sa nu apara vreo "interpetare"]

S-a discutat mult dupa in presa locala de ce politia nu face nimic. Nu face pt. ca nu poate. Adica "nu poate". Nu-si permit tovarasii agenti sa opreasca masini care au in coada vreo 4-5 zero-uri ca se trezesc detasati la Ciorogarla de urgenta. Ultimul exemplu cu tov. Nicusor care a adormit la semafor de beat ce era.

In rest isi fac datoria. Se ascund pe unde pot si cand te-a  prins cu vreo Dacie cu 61 km/h te arde de nu-ti vine sa crezi. Vara e putin altfel, multi detasati, multe masini, norma de amenzi trebuie depasita cel putin cu 50%...plus ca sambata faci Mamaia de la Oxford la Enigma in 3 ore daca mai prinzi vreun festival si 2 concerte. si nu sunt decat vreo 7-10 km max.

 

off. dan98 > cumva Danut? "hamster" ? :) daca nu scuze de confuzie, daca da sa-ti fie rusine ca n-ai mai dat nici un semn de viata :blink:

203613[/snapback]

 

Din respect pentru cei decedati, familiile si prietenii lor, propun sa se inchida aici topicul.

 

S-a divagat oricum de la subiect si nu mai este mult pana sa se ajunga la comentarii fara rost legate de cei care au murit.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.