Jump to content

E30 / E36 ĂŽndrumar.


Sido

Recommended Posts

Salut,

În primul rând vreau sã-mi cer scuze dacã nu am postat unde ºi cum trebuie ºi rog un moderator sã mute thread-ul acolo unde Îi este locul.

 

Huh, acum problemuÞa mea... de câteva zile mã tot gândesc sã-mi iau o maºinuÞã ºi la necesitãÞile mele, bãteam la un golf 3 dar... sunt fan Înrãit al designului celor de la BMW aºa cã am zis sã iau În considerare ºi aceastã variantã.

Eu unul o maºinã mai frumoasã decât Seria 7 nu gãsesc dar din pãcate salariul meu de bugetar nu Îmi permite una.

Cât despre motor.... nu prea am stat pe lângã ele sã mã pricep câtuºi de puÞin, dar dupã mai multe pãreri am ajuns la concluzia cã o benzinarã e ok pt mine.

 

DoleanĂža mea este sĂŁ-mi spuneĂži cam care ar fi preĂžul corect pentru un E30 Âşi un E36, benzinĂŁ, presupun cĂŁ motorul de 1,600 ar fi ĂŽndeajuns, cu AC (are Âşi E30 AC?) care sĂŁ nu aibe probleme la motor Âşi cu un interior relativ ĂŽntreĂžinut.

Vopsea, suspensii, frane, jante, etc le voi schimba eu.

E30 mi se pare mai rar, este mai scump din acest motiv? pt E36 presupun cã sunt piese gârlã.

Coupe / Berlina, care e mai ieftinĂŁ?

Are vreo importanÞã dacã e sau nu Înmatriculata pe RO?

Meritã sã fac un efort pt a lua un seria 3 sau mai bine rãmân la golf 3 ?

 

VĂŁ mulĂžumesc ĂŽn avans pt rĂŁspunsuri,

-Sido.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut si bine ai venit! Pai, in primul rand cam de ce bani dispui si cam ce model te-ar atrage mai mult? E30 este foarte frumos, atat sedan cat si coupe, insa este o masina veche, cu greu o sa gasesti ceva bun. Golf 3 in situatia de fata pe mine unul nu m-ar tenta. Mai bine orienteaza-te spre E36 '95-'98. Sunt relativ ieftine la intretinere, iar motorizarea de 1.6 este ok pentru un mers normal, fara "drifturi", "cerculete", etc. Daca vrei ceva mai sprinten --> de la 318is in sus.

Ai mare grija la rugina, este un punct slab al E36-urilor. Cauta o masina cat mai intretinuta tehnic si estetic. Optiuni poti pune ulterior.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mie unul ĂŽmi place mai mult E30 de asta am Âşi ĂŽntrebat de un preĂž real pt cele douĂŁ ĂŽn condiĂžiile respective.

 

cât despre golf 3 ar fi fost doar o opÞiune În loc de alt autoturism folosit pt du-te vino.

 

@buget, eu voiam sã strâng undeva la un 2000 de euro dar nerãbdarea asta mã limiteazã decât la <1000, bani de care presupun cã nu gãsesc decât E36 de mai au puÞin ºi-ºi dau duhul.

Totuºi, nu gãsesc un E30 mai ieftin? pânã la urmã nu am cine ºtie ce pretenÞii iar golf3 cu siguranÞã gãsesc. golf2 gãsesc ºi cu tuning ºi cu taxã :/

Link to comment
Share on other sites

ĂŽĂži mulĂžumesc pentru rĂŁspuns.

 

nu e vorba de dezamĂŁgire ci de realitate, nu vreau sĂŁ fiu ĂŽnĂželes greÂşit, dar la 2500 vorbim deja de golf 4, seat leon m1.... alte standarde.

 

sĂŁ ĂŽnĂželeg cĂŁ un motor mai puternic e chiar aÂşa de scump?

 

preĂžul ĂŁsta e Âşi ĂŽn situaĂžia lu' E30?

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar la 2500E poti sa iei masini mai noi sau mai puternice, insa daca tii neaparat sa iti iei E30/E36, la banii aia ai multe sanse sa gasesti masini bune si dotate.

Am pus niste modele orientatieve ca dotari:

http://www.autovit.ro/bmw-316-C29101288.html

http://www.autovit.ro/bmw-316-C30558644.html

Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

nu cred cĂŁ o maÂşinĂŁ ĂŽn starea asta de degradare ajunge la 2500 euro

http://img09.mercador.ro/images_mercadorro/14404737_2_644x461_vand-proiect-bmw-e30-sau-schimb-fotografii.jpg

 

dupĂŁ cum am spus, mĂŁ intereseazĂŁ un motor bun (funcĂžional, fĂŁrĂŁ probleme) Âşi AC....

restu' cred cĂŁ Ăžine de ''vreau sĂŁ o fac a mea'', sĂŁ o ĂŽnvĂŁĂž de la 0

Link to comment
Share on other sites

"nu cred că o maşină în starea asta de degradare ajunge la 2500 euro" - bineinteles ca nu, insa daca vrei sa o aduci pe linia de plutire, o sa ajungi la suma respectiva sau poate chiar mai mult. Daca vrei o masina pentru uz zilnic, fara prea mari pretentii sfatul meu e sa nu iti iei E30. Pana la urma sunt banii tai, alegerea iti apartine! Bafta! :thumbsup: Edited by Alin KIR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dacĂŁ nu sunt prea stresant te rog sĂŁ argumentezi.

 

 

sunt conÂştient cĂŁ preĂžul va sĂŁri cu mult peste alte maÂşini mai noi, dar ĂŽn timp ca ĂŽntr-un final sĂŁ am a doua maÂşinĂŁ favoritĂŁ (obvious dupĂŁ Seria 7).

Link to comment
Share on other sites

Pai cam asa ar trebui sa arate in opinia mea un E30: http://www.autovit.ro/bmw-318-C30514023.html . Daca vrei rable, gasesti si la 500E.

Concluzia este ca iti trebuie ceva bani pentru un E30, daca vrei sa te bucuri cu adevarat de masina. Daca il iei sa curga rugina din el si sa se dezmembreze pe drum, e treaba ta.

Link to comment
Share on other sites

Orice e36 ai lua vor aparea problemele inevitabil. In general sunt masini de care s-a tras, abuzate, neintretinute si peste toate astea mai sunt si destul de scumpe la intretinere.

Daca iti doresti o masina simpla, de zi de zi(ai lasat impresia ca asta iti doresti) sunt multe alte masini la care ar trebui sa te gandesti.

 

Totusi care e bugetul tau maxim?? Ca poate iti permiti un e36 decent la ~2000eur si atunci e altceva,

Link to comment
Share on other sites

aparent am vorbit mult Âşi ne-am abĂŁtut de la subiect.

 

doar asta mĂŁ intereseazĂŁ dacĂŁ se poate sĂŁ-mi rĂŁspundeĂži.

------

DoleanĂža mea este sĂŁ-mi spuneĂži cam care ar fi preĂžul corect pentru un E30, benzinĂŁ, motorul de 1,600 Âşi 1,800 cu AC , care sĂŁ nu aibe probleme la motor Âşi cu un interior relativ ĂŽntreĂžinut.

Vopsea, suspensii, frane, jante, etc le voi schimba eu aÂşa cĂŁ nu mĂŁ intereseazĂŁ sĂŁ fie bune ci funcĂžionale pt o perioadĂŁ scurtĂŁ.

 

E30 este mai scump ca E36?

 

Coupe / Berlina, care e mai ieftinĂŁ?

 

Are vreo importanÞã dacã e sau nu Înmatriculata pe RO?

-------

mulĂžumesc.

Link to comment
Share on other sites

Tu ai o intrebare pentru care nu este raspuns.

Totul tine de situatie, de noroc...

Nimeni nu poate sa-ti spuna situatia pe care tu o vrei ideala, adica motor perfect si clima, restul nu conteaza.

La e30, care toate au in jur de 25-28 de ani, foarte foarte putine au ac, motoarele alea merg mult si bine, trebuie doar sa suni, sa vezi, testezi si iti vei raspunde singur.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

@roco, nu prea e logic, nu vãd unde s-ar bãga mai mulÞi bani În coupe decât În berlina.

 

@manolica, eÂşti liber sĂŁ-Ăži spui pĂŁrerea, dar dupĂŁ cum vezi suntem deja la a doua paginĂŁ Âşi nimeni nu dĂŁ un preĂž.

e vorba de vise cĂŁ nu vreau sĂŁ plĂŁtesc 5000 de euro pe o maÂşinĂŁ neĂŽntreĂžinutĂŁ?

 

e un e30 aici pe stradĂŁ cam ĂŽn starea pe care o descriu, dacĂŁ ĂŽl cumpĂŁram cu indiferent ce preĂž eraĂži gen, wow bravo, baftĂŁ la proiect.

dar nu am fãcut-o pentru a vã cere un sfat, o pãrere, cã pânã la urmã pentru asta e un forumu de genul, nu? sau din punctul vostru de vedere ar trebui sã dau un 'overpriced' pt cã proprietarul e deÞinãtor BMW ºi eu nu.

plus cã dacã ieºeam cu un astfel de BMW la vânzare punând un preÞ de 1500 Îmi sãreaÞi toÞi În cap cã e prea mult.

 

dacĂŁ vĂŁ e prea lene sĂŁ rĂŁspundeĂži pentru cĂŁ ĂŽntrebĂŁrile mele pot fi gĂŁsite la search pur Âşi simplu omiteĂži sĂŁ o mai faceĂži Âşi fiĂži siguri cĂŁ thread-ul se va ĂŽnchide uÂşor, uÂşor.

 

mulĂžumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.