Jump to content

Ce parere aveti de impozitul forfetar propus din 2014?


paul

Ce parere aveti despre noul impozit forfetar?  

49 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

sly, renunta .. e prea complicat :)

ai teamviewer ca sa-ti desenez in paint ? acolo sigur nu gresesc gramatical si o sa incerc sa nu ma grabesc

 

Similea : tare de tot explicatia ! n-am comentarii ... a fost o logica perfecta !

Edited by RobyS
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

similea are dreptate.nu exista nici o stabilitate fiscala,nici un proiect pe mai mult de 5 ani din punctul asta de vedere ,care sa fie asumat de oricare din oligofrenii care se perinda la putere

 

de asta ne ocolesc si majoritatea investitorilor straini.ca sa nu mai zic de fiscalitatea exagerata

 

robys ok dude.

 

nu te mai strofoca.lumea oricum si a facut de mult o impresie asupra capacitatilor tale.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai da ma Simileo, fix pe rationamentul tau am renuntat si eu dd cateva orila ideea de a mi deschide o mica afacere.Fiindca in urma celor mai dure calcule am realizaf ca suntla limita, nemaipunand in calcul chestii neprevazute de genul schimbarii legilor. Asa ca am stat in banca mea.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Similea: Tu crezi ca se gandesc mult la chestiile astea gen ajutor de somaj, investitiile altora, munca altora si respectul pentru acestea?

 

Trebuie scoasa femeia la mall, luat telefonul cel mai scump de pe piata, schimbate becurile xenon la masina, mers la munca plctisit caci seful e un gay flausat.

 

Cu alte cuvinte, tocmai d-aia e poporul asta asa usor de manipulat. Nu exista solidaritate, domina miserupismul, heirupismul si egoismul.

Orgoliile sunt foarte mari, iar educatia a fost facuta de mult la TV.

Solidaritatea e un cuvant deja desuet. Reclamele te invata ca intotdeauna e vorba de tine, ca esti in centrul atentiei. Ca esti de porc daca nu ai x telefon si Y marca de blugi. Ca trebuie sa tragi tare pentru ca fericirea sta in bunurile pe care le detii, nu in realizarile personale. Ca n-are rost sa te gandesti la nimic in afara de propriile nevoi mai mult sau mai putin primare. Asa ca normal ca te doare undeva de oricine altcineva.

Asta e cultura consumerismului deja dus la extrem.

Edited by Service Premium
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

stiti care-i...faza?

 

vorbim de principii, de lucruri mari, de ches flauri, de fix si pix...

 

dar suntem toti, invariabil, cu sunda la gat.

 

economia nu merge. bani nu se mai misca. dar toata lumea ne cere. si tre sa platim cele fara de care nu putem supravietui. am zis supravietui, nu trai. pentru ca trebe sa supravietuim ca sa putem munci si plati celelalte

 

 

PS si adaugat: bai, si numa aia de stiu cum naiba e sa-ti moara plua sambata noaptea intr-una buna rau de tot, la gandul ca ai de DAT ACOLO SI ACOLO SI ACOLO saptamana viitoare sa vorbeasca.

 

restul e ce-ai fa-n san si hai fa-n fan. ne facem ca vorbim. nu-i unul pe-aici, care sa-si duca afacerea, care sa nu se simta macar o data la 2, 3 luni, ca-i vine sa-si ia lumea in cap.

 

hai sa nu mai privim lucrurile ca si cum am fi fii luxului, cu meleoane de investit si biznisuri lucitoare. ca nu suntem. mai toti care ne flocaim intre noi pe-aici, pe langa inteligenta nativa si fireasca de care dam dovada, in realitate suntem obositi, stresati si cu gaturile intinse dupa o speranta ipotetica de SIGURANTA IN PULA MEA IN TARA ASTA

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cu alte cuvinte, tocmai d-aia e poporul asta asa usor de manipulat. Nu exista solidaritate, domina miserupismul, heirupismul si egoismul.

 

Cum ai vrea sa fie poporul solidar cand apare la tv consilierul guvernatorului BNR si zice:

 

clauzele abuzive gasite la cativa clienti nu pot fi anulate la toti ceilalti clienti pentru ca ar genera pierderi in sistemul bancar :o

 

Tradus cat de cat: acum furam dar ne mai descopera pe ici pe colo. Insa nu ne putem opri sa mai abuzam clientii pt ca altfel vom avea pierderi...

 

Stii cati oameni au credite in tara asta? Stii cati au iesit in strada pentru asa ceva? ZERO.

 

Cand pe ei ii afecteaza direct si nu fac nimic, in veci nu vor face pentru altii.

 

In general suntem un popor de lasi, lenesi, lacomi si nesimtiti. Cu mici exceptii

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

evident suntem toti vinovati .... noi i-am votat... dintre noi sunt alesi.

noi nu platim cand e de platit, noi dam spagi sau atentii, noi nu dam facturi, noi nu cerem bon fiscal.

toti ne comportam la fel... sunt foarte izolate cazurile cand totul se face ca la carte.

 

ciupanezule ai fost la vreun protest anti-ceva care te deranjeaza ? eu recunosc ca nu ... dar nici nu scriu pe forumuri sau pe FB ce ma deranjeaza ca n-ar avea nici un rost.

sunt multi care au ca hobby lamentarile online, dar nu fac nimic constructiv ca sa le fie bine !

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu alte cuvinte, tocmai d-aia e poporul asta asa usor de manipulat. Nu exista solidaritate, domina miserupismul, heirupismul si egoismul.

Orgoliile sunt foarte mari, iar educatia a fost facuta de mult la TV.

Solidaritatea e un cuvant deja desuet.

+1 :thumbsup:

Lipsa solidaritatii si educatia precara sunt cauzele majore ale situatiei curente din Romania.

Ar trebui sa invatam despre solidaritate de la alte natii, precum unguri (probabil exemplul care ne deranjeaza cel mai tare - dar chiar sunt un exemplu de urmat in aceasta privinta) sau greci.

Nu pomenesc de nemti si celelalte natii care "joaca" in liga superioara.

 

Gradul de solidaritate se poate remedia in termen relativ scurt. Indiferent de parerea pe care o avem despre proiectul Rosia Montana, manifestarile publice din ultimele zile sunt un mic semn in directia buna.

Cu educatia insa este mult mai greu. Daca incepem acum, primele efecte apar abia peste 20 de ani...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ciupanezule ai fost la vreun protest anti-ceva care te deranjeaza ? eu recunosc ca nu ... dar nici nu scriu pe forumuri sau pe FB ce ma deranjeaza ca n-ar avea nici un rost.

sunt multi care au ca hobby lamentarile online, dar nu fac nimic constructiv ca sa le fie bine !

 

Nu-mi permite timpul in general, dar am ajuns la un protest pentru Rosia Montana si ma voi mai duce.

Link to comment
Share on other sites

Cum ai vrea sa fie poporul solidar cand apare la tv consilierul guvernatorului BNR si zice:

[...]

Stii cati oameni au credite in tara asta? Stii cati au iesit in strada pentru asa ceva? ZERO.

[...]

In general suntem un popor de lasi, lenesi, lacomi si nesimtiti. Cu mici exceptii

 

Solidaritatea nu are legatura cu chestia asta, e o problema mult mai veche.

A fost anulata in anii comunismului, iar societatea consumerista de acum duce chestia asta la perfectiune.

 

Da, cam asa este.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

similea are dreptate.nu exista nici o stabilitate fiscala,nici un proiect pe mai mult de 5 ani din punctul asta de vedere ,care sa fie asumat de oricare din oligofrenii care se perinda la putere

 

de asta ne ocolesc si majoritatea investitorilor straini.ca sa nu mai zic de fiscalitatea exagerata

 

robys ok dude.

 

nu te mai strofoca.lumea oricum si a facut de mult o impresie asupra capacitatilor tale.

fiscalitatea nu e exagerata,chiar e (relativ) mica (raportat de exemplu la impozitul profit). Dar e prost distribuita . la profit mai mare de x milioane euro ar trebui renuntat cred eu la cota unica

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Orice impozit e mare cata vreme te-ai obisnuit sa faci totul la negru, fara sa platesti nimic.

 

Sunt si unele opinii amuzante ale unora care nu platesc nici un impozit, dar se plang ca statul nu-i ajuta cu nimic.

 

Unuia care isi plateste impozitele nu-i convine de unul care nu plateste, deoarece ii face concurenta neloiala. Si se mai si lauda ca are preturi mai mici decat ala care plateste. Bine, asta cu preturile mici este o gogorita. Ca preturile ar trebui sa fie probabil la un sfert fata de unul care lucreaza legal. Si care plateste TVA, impozit pe profit, CAS, impozit pe salarii, etc.

Si care, daca ramanem in sfera service-urilor auto, plateste taxa la RAR, isi utileaza service-ul cu toata SDV-istica necesara, da spaga peste tot asa cum se plang ceilalti ca ar trebui sa dea ca sa lucreze legal.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Bine, asta cu preturile mici este o gogorita. Ca preurile ar trebui sa fie probabil la un sfert fata de unul care lucreaza legal. Si care plateste TVA, impozit pe profit, CAS, impozit pe salarii, etc.

Si care, daca ramanem in sfera service-urilor auto, plateste taxa la RAR, isi utileaza service-ul cu toata SDV-istica necesara, da spaga peste tot asa cum se plang ceilalti ca ar trebui sa dea ca sa lucreze legal.

Cei care lucreaza legal sunt in alta liga.

Un service care functioneaza ilegal nu va avea niciodata volumul de clienti pe care-l are un service care functioneaza legal.

Faptul ca trebuie sa mergi pe burta, fara reclama pe cladire si cu reclama online doar unde e cazul, taie o mare parte dintre potentialii clienti.

 

Iar legat de preturi, probabil chiar sunt la sfert.

Cand e vorba de operatiuni simple preturile sunt aparent comparative cu reprezentantele, doar nu o sa lucrezi pe 30 de lei o zi intreaga.

Dar cand vine vorba de operatiuni complexe, preturile nici macar nu pot fi comparate.

 

Eu schmb o cutie automata cu 600 lei. Reprezentanta cere 4000 lei pentru asta. Orice operatiune complexa e extrem de bine platita la reprezentanta.

Pe de alta parte, si eu cer preturi mari pentru operatiunile la care alte service-uri mici nu prea se baga pentru ca nu au sculele sau expertiza necesara.

Oricum la un moment dat ma voi autoriza, dar acum imi este imposibil. Service-ul meu este intr-o zona rezidentiala. Nici macar nu cred ca poti sa iei autorizatie intr-o astfel de zona.

 

Problema e alta. E foarte greu sa ajungi la nivelul la care poti lucra legal. Trebuie sa investesti foarte mult si e foarte multa bataie de cap.

Statul greseste pentru ca nu creaza conditii astfel incat micii intreprinzatori sa fie avantajati in primii ani pana se ridica.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

din pacate visul unora se naruie din start, dupa ce alergi dupa foarte multe acte si dai foarte multe spagi sa fie totul bine si repede, vine o lege la care trebuie sa platest 15000e pe an ptr 500mp si cu siguranta nu sunt seanse sa-ti scoti banii din primul an.

teren 65mii e + hala 40mii e + investitie in echipamente 100mii e, statia itp sare din discutie ca acum se plateste enorm ca ai si facilitatea asta.

 

asta e toti vor bani la buget dar nu te ajuta cu nimic, verificare de la garda la 3 luni din care nu scapi fara 200e spaga si 200-300e amenda ca sigur gasesc ei ceva, momentan frana de mana si vedem ce e in ianuarie ca nu are rost sa mai aruncam cu bani aiure

 

 

tara lui papura voda, macar salariul stiu ca e al meu in totalitate :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

aproape toti nu va dati seama ca interesul nu e binele comun, ci colectarea a ceea ce a mai ramas . Doar nu credeti ca daca se strang mai multi bani din impozite o sa o si duceti mai bine. Sunteti naivi . Dovada sta si doar bugetul sanatatii care a crescut de la an la an si in sistem nu se vede nimic . Kilometrul de austostrada costa la noi de x ori mai mult ca la altii,acelasi nivel de dificultate.

Cata vreme mai sunt oameni satuli mai pot opune oarecare rezistenta, parerea mea e ca se cere saracirea ca turma sa fie condusa cat mai usor . Se ma dai din cand in cand putin circ pentru gloata. trebuie sa fi cel putin prost ca sa vrei sa platesti cat de mult acestui stat corupt.

Edited by grozadan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

din pacate visul unora se naruie din start, dupa ce alergi dupa foarte multe acte si dai foarte multe spagi sa fie totul bine si repede, vine o lege la care trebuie sa platest 15000e pe an ptr 500mp si cu siguranta nu sunt seanse sa-ti scoti banii din primul an.

Ce chestie. Faci o investitie si nu iti scoti banii din primul an...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.