Jump to content

In sfarsit....


Marius05

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Am fost azi la valy_mad pentru o diagnoza, sa identific problema dpf-ului, avand in vedere ca aveam valoarea de -998mbar la exhaust back pressure.

Valy mi-a zis ca dpf e ok, ca problema este senzorul de arata -998mbar.

Am sa schimb senzorul si sper sa termin si problema cu dpf-ul o data cu asta!

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat si problema cu senzorul,nu era nici o problema!console.gif

Azi am montat pe masina nuca de M si midbass de L7(luate de la cosmin) impreuna cu tweeterele pe usa din fata!Diferenta e de la cer la pamant fata de ce aveam eu standardrolleyes.gif

Zilele urmatoare trebuie sa montez si eleronul de M,mai trebuie vopsit :)

Poze cu pachetelul

post-63528-0-10719500-1384277971_thumb.jpg

 

post-63528-0-73374600-1384277990_thumb.jpg

 

...poze cu rinichii colantati+ornamente crom geamuri

post-63528-0-98502800-1384278064_thumb.jpg

 

post-63528-0-15504800-1384278085_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Vali i-a zis ca ar avea ceva senzorul ala. Presupun ca indica presiunea diferentiala,sau nu? Si ar fi pct.3 din schema cu dpf http://bmwfans.info/parts-catalog/E60N/Europe/520d-N47/L-N/nov2008/browse/fuel_preparation_system/diesel_part_filter_sens_mounting_parts/.

Cum e noua nuca M? Ma bate si pe mine gandul mai ales ca m-am obisnuit cu cea de pe e90. Parca iti sta mana in aer cu asta stock si nu simti asa bine cutia :)

Cu eleronul sa ai grija...pe unde lasi masina. Dar se poate intampla oriunde.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic cu grilele alea negre. Iti plac?

E doar impresia mea sau pe masini deschise la culoare grilele negre nu dau bine?

Intr-adevar da mult mai bine pe o culoare mai inchisa, dar nici cu cromul nu ma impac, mie mi se pare mai ok asa!

 

Senzorul ce avea?

Senzorul nu avea nimic si nici dpf-ul, era o capcana :rolleyes:

 

Andrei, nuca asta e altceva, mai mica, mai altfel la atingere :) e mai :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Uite ca am fost baiat cuminte si m-a vizitat si pe mine mosul!!!

 

post-63528-0-56025100-1388311636_thumb.jpg

 

 

 

Ieri am montat noile amortizoare pe fata,iar acum pot spune ca e a doua oara cand simt ca am alta masina(prima fiind dupa resoftare :)

Acum directia este mult mai usoara si mai precisa iar masina sta mult mai bine pe sosea!!

Ca o mica paranteza acum vreo luna am facut un test de amortizoare la o statie itp,unde fata a iesit pe la 70%,iar un amortizor de pe spate la 50%.Am ascultat mecanicul si le-am schimbat pe cele de pe fata si intr-adevar la demontare unul din ele era cam praf,curgea din el,in nici un caz nu era de 70%!!!testele astea pot spune ca sunt degeaba.

 

Saptamana viitoare o sa imi ajunga si subwooferele L7 de la cosminfrantics.gifyahoo.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Azi am montat pe masina nuca de M si midbass de L7(luate de la cosmin) impreuna cu tweeterele pe usa din fata!Diferenta e de la cer la pamant fata de ce aveam eu standardrolleyes.gif

 

 

...poze cu rinichii colantati+ornamente crom geamuri

 

 

Parerea mea e ca arata mai bine pe negru decat cromat. :)

 

 

Am cautat in tot topicul si nu am gasit, ai sistemul audio standard (6difuzoare) sau hifi(10 difuzoare)?

Link to comment
Share on other sites

Eu am E90 cu acelasi sistem audio standard de tot rasul si pe viitor vreau sa fac upgrade complet la Logic7.

Eram curios sa aflu o parere despre diferenta intre sistemul standard si Logic7 fara amplificator; daca e ok ca prim pas schimbarea difuzoarelor. :)

Link to comment
Share on other sites

Va fi mult mai bine dupa ce inlocuiesti si wooferele cu L7. :)

Am trecut prin aceleasi etape.

 

Cat despre Individual... usor de zis. Dar pana pui mana pe toate componentele, vinzi masina.

Asta daca nu cumva te dau banii afara si scoti direct 1300-1400 euro pe un sistem complet, doar sa-l montezi. ;)

Link to comment
Share on other sites

Masina ajunsa in țară a fost 14700,pretul ei fiind mult mai mic in belgia.Pe factura originala a fost 11800 daca imi amintesc bine.A fost luata de la licitatii.Singurul meu of e cutia automata...

Andrei,daca aveai sistemul standard nu cred ca mai erai multumit!

 

probabil aia 11.800 sunt fara tva, s-au facturat pe o persoana fizica in continuare fara TVA de catre vreo firma dubioasa si apoi vandut de pe persoana cu un adaos bunicel.

si a mea a fost luata tot de la licitatie din Franta, cu factura de vreo 7700 ceva de genu'. eu dand pe ea 9300.

Edited by Paleonte
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.