Jump to content

Ce masina conduceti?


scarface

Recommended Posts

Stiu ..ai dreptate cu pozele...o sa te caut cand am timp si daca ai si tu facem niste poze mai bune...

 

 

O bijuterie, sa-ti traiasca si la multi kilometri. Dar... pozele sunt :) ... Chiar daca pe tine nu te stiu, masina am vazut-o de cateva ori... :blink:

 

Daca vrei, am eu un aparat digital bun, ne vedem cand ai timp si fac 300 poze si ti le pun de un CD. Si facem si o galerie frumoasa, ca doar nu sunt asa de multe M5-uri prin preajma, nu?

 

Cati kilometri ai acum la bord?

2559[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salutare,

 

Nefiind de prea multa vreme printre voi, acum am descoperit si eu acest topic...

 

Eu sunt noul posesor al unui BMW seria 3 achizitionat la mana a 2-a.

Este vorba de un E46, 316i, steptronic, 1895 cmc, 77kw/105cp, din 2000, cu 125.000 km reali la bord. Este o masinuta bine intretinuta, tinuta in garaj (pana acum ca si de acum incolo), iar eu sunt al 3-lea proprietar (a mai avut unul in germania si unul in romania).

Ca imbunatatiri nu pot aminti prea multe deocamdata:

- navigatie (cel cu ecranul mic)

- computer de bord

- oglinda retrovizoare cu senzor antiorbire

 

Ce imbunatatiri as vrea sa-i aduc?

Mai mult chestii de estetica (cam multe ce-i drept), in rest sunt foarte multumit de ea asa cum este...

...ptr. viteza si senzatii tari am 2 motociclete (una de strada si alta de teren), dar daca ar fi sa ma gandesc si la ceva pe 4 roti, cred ca mi-as lua un ursulet de care sa nu mi se rupa... buzunarul daca-i pica ceva

Link to comment
Share on other sites

17.000 euro a costat si asta dupa indelungi negocieri...vina a fost si a celor de la Filaret si a celor de la Bavaria ca au fost magari si au venit cu motive de (cenzurat)....am vrut sa ii dau in judecata pe cei de la filaret dar mi-e scarba si teama ca pierd timpul degeaba prin tribunale....

 

 

 

ca idee, cat a facut motorul nou? pana la urma cei de la bavaria au fost de vina sau cei de la filaret pentru ca nu ai motor nou platit de BMW?

2557[/snapback]

Edited by the drunk monkey
Link to comment
Share on other sites

stai sa intelegem si noi ca asta e treaba de pus pe prima pagina...

 

cand s-a facut revizia periodica... tu le-ai dat cartea masinii si ei nu au facut intreaga revizie necesara scrisa in "cartea bmw"... adica s-au facut ca ploua, sau nu ai stiut de necesitatea reviziei respective si n-ai dus masina la timp la service? scrie te rog cat mai multe amanunte... ca sa nu pateasca si altiii la fel...

Link to comment
Share on other sites

Cei de la Bavaria Romania au spus ca nu imi acorda post garantie pt ca atunci cand am facut ultima revizie si am schimbat uleiul si filtrele ,nu mi s-a facut un test banal care se face la o astfel de revizie,nu mi-au specificat ce test dar oricum un test care nu spunea neaparat daca va cadea pistonul sau nu.....Cei de la Filaret care au facut revizia au spus ca ei au facut tot ce trebuie si ca nu stiu despre ce vorbeste Bavaria....intr-un cuvant m-au bagat fiecare in ceata....culmea e ca BMW Filaret e subordonat Bavariei si avizul de functionare ca service BMW l-au primit de la firma mama deci sunt ai lor ,nu sunt asa ai nimanui....nu am avut cum sa ii pun fata in fata intr-o confruntare directa si satul de plimbat de la unu la altu am renuntat si am comandat motor nou....probabil ca am fost fraier si trebuia sa dau in judecata amandoua firmele ca pana la urma asta ii aducea fata in fata si trebuia sa iasa un vinovat in fata....asta e....pote as fi rezolvat ceva poate nu...asta nu o sa mai aflu niciodata....e deja poveste...o poveste adevarata si costisitoare din pacate....

 

stai sa intelegem si noi ca asta e treaba de pus pe prima pagina...

 

cand s-a facut revizia periodica... tu le-ai dat cartea masinii si ei nu au facut intreaga revizie necesara scrisa in "cartea bmw"... adica s-au facut ca ploua, sau nu ai stiut de necesitatea reviziei respective si n-ai dus masina la timp la service? scrie te rog cat mai multe amanunte... ca sa nu pateasca si altiii la fel...

2584[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa-ti spun cateva lucruri... BMW-Filaret nu mai este demult subordonat BMW-Bavaria... si chiar cand era... era doar o intelegere comerciala pentru faptul ca Filaretul cumpara piese de la BMW-Otopeni. De altfel ambele firme sunt doar societati comerciale romanesti si nu sunt subsidiare sau filiale BMW... diferenta este ca BMW-Otopeni este si franciza pentru shop-ul de automobile si service... insa Filaret NU. Filaret este acum un service care repara bmw-uri in baza unei autorizati... dar nu are franciza. Din capul locului daca repari o masina la Filaret... nu mai poti primi garantie de la Otopeni... ci doar de la ei.

 

Tinand cont ca tu ai solicitat o garantie acordata doar de Fabrica BMW "post garantie" pentru un defect de fabricatie... ca sa obti asa ceva trebuia sa o repari doar la Service-urile franciza BMW... Otopeni, Brasov si Constanta...

Link to comment
Share on other sites

vei spune ca nu este logic... atata timp cat Filaret-ul are autorizatie de la BMW-Otopeni... de ce sa nu-ti onoreze garantia "post garantie"... nu?

 

deci explicatia e simpla... si specifica Romaniei... BMW Filaret are nevoie de autorizatie din Germania ca sa existe ca service BMW si sa onoreaza astfel de garantii direct... insa ei au doar o autorizatie de la o societate comerciala romaneasca BMW-Otopeni... ca sa vanda piese si sa repare masini...

 

Astfel ca daca BMW-Filaret n-a produs motorul ala... n-au nici o obligatie... si sunt legali d.p.d.v. al legislatiei romanesti... astfel ca te-au tras in piept cu faptul ca ei sunt reprezentantii BMW-ului :blink:

Edited by CRISTIAN
Link to comment
Share on other sites

asta e o veste foarte proasta, dar o informatie pretioasa. deci toate anunturile cu "service numai la bmw filaret" sint egale cu 0 in fata garantiei si postgarantiei BMW A.G. reprezentat prin Automobile Bavaria, corect ?

 

si problema conexa, de ce AB refuza sa lucreze la masini mai vechi de e36, si trimit pe respectivii la filaret ? nu ar trebui sa asigure service pentru _toate_ modelele, fie ele din 2004 sau din 1900 toamna ? cei cu bmw 2002 sau 3.0 csi ce sa mai zica ?

Link to comment
Share on other sites

Am sa scriu si eu anumite amanunte cu toate ca nu stiu situatia exacta si legislatia din Ro.La ora actuala un BMW are garantie de 2 ani se numeste altfel nu e chiar ca garantia cunoscuta de voi.Dar orice BMW are mobilitate si culanta pe viata la anumite piese si evident motorul.Dar trebuie sa faci revizile la timp cum sunt descrise la un BMW service autorizat sau direct la BMW.Si revizile se fac dupa un plan, cunosc pe multi posesori de BMW care fie din comoditate sau nestinta sau asa zic ca nu trebuie facut anumite poziti din momentul acela mobilitatea,culanta e dusa.Stiu ca in Ro nu exista BMW numai dealeri autorizati si sunt putin dar in curand vine si BMW-ul si va fii altfel.Asa ca pe cine sa dai in judecata probabil tu sau fostul posesor a omis ceva si nu ai nici o sansa poate daca ar pune cineva o vorba buna.
Link to comment
Share on other sites

sincer va spun, in ziua in care mi-as permite un bmw nou mi-as face in mod cert toate reviziile dupa planul lor. its the only way :blink: in acest caz probabil durerile de cap legate de defectiuni minore dar suparatoare (sau chiar majore) s-ar diminua mult. evident, toate cu un pret... dar cine ia bmw nou n-ar trebui sa comenteze.

 

chiar si asa, mi-ar placea sa pot face anumite reparatii la BMW, de exemplu chestiile extrem de delicate pe care mecanicii de zi cu zi sint nevoiti sa le cirpeasca din lipsa de "special tools" sau de experienta. din pacate la masina mea nu exista suport oficial in romania :) sper ca asta sa se schimbe cind va aparea mult asteptata reprezentanta BMW.

Link to comment
Share on other sites

(cine pana mea?!?), asa cum a spus si Turbomann... la noi nu exista o filiala BMW... adica o societate cu capital german sau mixt si eventual un asociat roman, societate ce trebuie sa fie proprietatea BMW AG Germany pentru a se numi filiala. Astfel ca cei de la BMW-Otopeni fiind tot o societate comerciala cu scop declarat maximizarea profitului per investitie... si nu promovarea numelui BMW... atunci logic nu au timp de masini mai vechi pentru a-si rentabiliza activitatea... ci le trimit la verisorii de la Filaret care lucreaza ceva mai ieftin.

 

In schimb la BMW-Filaret am cunoscut 3 mecanici extrem de buni... insa platiti cu salarii ROMANESTI... in timp ce Filaretul are pretul de manopera 75% fata de preturile din Germania... asta este situatia... nu mai zic nimic :blink: . Cu alte cuvinte eu tot la ei ma duc pentru ca eu oricum nu mai am ce garantie sa cer si macar stiu ca ma inteleg cu mecanicii.

Link to comment
Share on other sites

Ori eu nu am fost clar ori tu nu ai citit atent ce am scris......NU AM REVENDICAT NICIODATA postagarantie de la Filaret....dupa ce au constatat defectiunea la motor m-am dus cu la Otopeni, normal ,pt post garantie ...toata lumea stie ca Filaret nu ofera garantie ci doar repara....poate ofera garantie la masinile noi cumparate prin ei dar asta nu stiu sgur.....eu am fost indignat doar de faptul ca Otopeniu-ul a zis ca nu imi acorda post garantie din cauza ca ultima revizie nu a fost facuta complet de cei de la Filaret .....si presupunand ca au dreptate era normal sa fiu suparat pe cei de la Filaret atata timp cat au autorizatie de la BMW sa repare BMW-uri....numai ca povestea celor de la Otopeni mi s-a parut cam cusuta cu ata alba ...o poveste prin care sa economiseasca o gramada de bani...

 

 

 

as vrea sa-ti spun cateva lucruri... BMW-Filaret nu mai este demult subordonat BMW-Bavaria... si chiar cand era... era doar o intelegere comerciala pentru faptul ca Filaretul cumpara piese de la BMW-Otopeni. De altfel ambele firme sunt doar societati comerciale romanesti si nu sunt subsidiare sau filiale BMW... diferenta este ca BMW-Otopeni este si franciza pentru shop-ul de automobile si service... insa Filaret NU. Filaret este acum un service care repara bmw-uri in baza unei autorizati... dar nu are franciza. Din capul locului daca repari o masina la Filaret... nu mai poti primi garantie de la Otopeni... ci doar de la ei.

 

Tinand cont ca tu ai solicitat o garantie acordata doar de Fabrica BMW "post garantie" pentru un defect de fabricatie... ca sa obti asa ceva trebuia sa o repari doar la Service-urile franciza BMW... Otopeni, Brasov si Constanta...

2640[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea care isi ia un bmw nou sau second si care da o basca de bani pe el vrea sa ii faca toate reviziile dupa planul lor...nimeni nu vrea sa le faca dupa capul lui...ce te faci insa daca te dusci cum m-am dus eu ,bine intentionat cu banii pregatiti sa platesti tot ce trebuie si ei nu iti fac un anumit lucru cum se presupune ca nu mi-au facut mie testul ala .....de unde stii tu ce teste trebuie facute ....te lasi pe mana lor nu?Sau acu cand ne luam BMW tre sa facem si specializare sa stim tot despre service-uri,ce trebuie si ce nu trebuie facut cand te duci cu masina la revizii?!!

 

 

sincer va spun, in ziua in care mi-as permite un bmw nou mi-as face in mod cert toate reviziile dupa planul lor. its the only way :blink: in acest caz probabil durerile de cap legate de defectiuni minore dar suparatoare (sau chiar majore) s-ar diminua mult. evident, toate cu un pret... dar cine ia bmw nou n-ar trebui sa comenteze.

 

chiar si asa, mi-ar placea sa pot face anumite reparatii la BMW, de exemplu chestiile extrem de delicate pe care mecanicii de zi cu zi sint nevoiti sa le cirpeasca din lipsa de "special tools" sau de experienta. din pacate la masina mea nu exista suport oficial in romania :) sper ca asta sa se schimbe cind va aparea mult asteptata reprezentanta BMW.

2663[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

pai.. nu exista un service plan pe care-l primesti o data cu masina noua ? si in care nenea de la filaret/otopeni/wherever sa stampileze tot ce a facut, si sa raspunda mai apoi ?

 

in locul tau eu as fi mers in instanta, e vorba totusi de o suma considerabila... pentru multi dintre noi. poate ca nici nu era nevoie de instanta si o simpla sesizare la OPC ar fi avut ceva influenta.

Link to comment
Share on other sites

Orice masina ai avea, si oricati bani ai avea, nu este admisibil sa fii tratat in acest mod. Nu as ezita nici o clipa sa ma judec un pic cu ei. Si eu fac reviziile la BMW-Filaret. E adevarat ca acolo sunt cativa baieti care stiu meserie. Am un prieten si la Otopeni. Si el stie ceva meserie. Dar asta nu e important. Fa-i sa-ti dea in scris cumva ca a fost un defect de fabricatie. Apoi adreseaza-te din nou la BMW AG in Munchen. Dupa aia da-i in judecata. Trebuie doar sa poti demonstra ca testul ala de care zicei tu nu are relevanta in raport cu ce ti s-a intamplat tie.
Link to comment
Share on other sites

Ori eu nu am fost clar ori tu nu ai citit atent ce am scris......NU AM REVENDICAT NICIODATA postagarantie de la Filaret....dupa ce au constatat defectiunea la motor m-am dus cu la Otopeni, normal ,pt post garantie ...toata lumea stie ca Filaret nu ofera garantie ci doar repara....poate ofera garantie la masinile noi cumparate prin ei dar asta nu stiu sgur.....eu am fost indignat doar de faptul ca Otopeniu-ul a zis ca nu imi acorda post garantie din cauza ca ultima revizie nu a fost facuta complet de cei de la Filaret .....si  presupunand ca au dreptate era normal sa fiu suparat pe cei de la Filaret atata timp cat au autorizatie de la BMW sa repare BMW-uri....numai ca povestea celor de la Otopeni mi s-a parut cam cusuta cu ata alba ...o poveste prin care sa economiseasca o gramada de bani...

2711[/snapback]

 

mda... "situatia e complicata si prezinta umflaturi"... ce sa mai zic... nu mai zic nimic. totusi mai zic ceva :blink:

 

ceea ce am incercat eu sa demonstrez este ca nu cred ca ai fi obtinut o post garantie de la otopeni nici daca aveai 200% revizii facute la timp la Filaret. Atata timp cat nu ai reparat masina la BMW-Otopeni... singura agreeata de BMW AG., indirect am incercat sa explic ca cei de la Otopeni au gasit un motiv inventat pentru a nu se complica cu o masina neintretinuta la ei in service... am inteles perfect ce ai vrut sa spui... dar am mers putin mai departe si am evaluat toata "combinatia"... fiind un rezultat al faptului ca Filaret-BMW nu are Franciza BMW si nu este agreeat de cei din Germania... din acest punct incep sa apara problemele si minciunile... fiecare spalandu-se pe maini de celalalt... cei de la Otopeni ar fi avut de dat socoteala in Germania pentru acel motor si de ce nu a fost reparat si intretinut la ei in service... si cum vine aia autorizatie data de ei???... doar BMW AG. da autorizatii... mai exact francize si drept de postgarantie. Sper ca ma intelegi acum... au inventat o scuza pentru ca daca cei de la BMW-Otopeni iti spuneau ca BMW-Filaret n-are voie sa intretina masini BMW... atunci isi stricau combinatia cu ei. Deci e doar parerea mea.

Edited by CRISTIAN
Link to comment
Share on other sites

KTM.... :blink: Singura motocicleta care chiar imi surade, nu alea de viteza, nu nene, eu dupa astea de offroad sunt mort. :)

3355[/snapback]

 

fiecare isi au farmecul si calitatile lor, nu prea ai cum sa le compari.

mie imi plac si unele si altele dar vorba aia "Dupa buget Coane Fanica, dupa buget"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.