Jump to content

Miros de esapamen in habitat


Recommended Posts

poate ne spune cineva care a avut aceeasi problema si al rezolavt-o! BMW-urile astea, nu se termina o problema ca reapare alta

 

Ai garantie. Mergi cu ea sa ti-o repare.

 

Ai luat-o sh? Poate ai luat o teapa, masina nu a fost intretinuta bine sau deja are cateva sute de km.

 

O masina care sa nu se strice niciodata, nu exista.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Buna,

Poate ma puteti ajuta si pe mine, am si eu o problema asemanatoare BMW E39 525D 2001. Am schimbat motorul si turbina caci turbina vechiea sa dus si a scos tot uleiul pe esapament si a distrus si motorul. Acum cu motorul nou si turbina noua cand stau pe loc miroase foarte aspru a ulei/motorina ceva ars nu cunosc ce anume ca nu am avut pana de curand diesel. mecanicul a spus ca e pe evacoare ulei si se va arde dar dupa ce am scoso din service am facut vreo 300km in tara si un drum de romania/germania aproximativ 1000km. imi intra si in habitaclu dar in special cand stau pe loc si deschid geamul, precizez ca scoate si fum cand o turez nu tot timpul dar scoate, la relanti nu scoate fum.

Va rog spuneti care este acel racord flezibil?(cel de esapament)

 

Multumesc anticipat.

Edited by Fhulber
Link to comment
Share on other sites

Poate nu are legatura directa cu problema ta, dar la mine inainte baga ceva miros de gaze in habitaclu in special la drum intins de la o-ringurile de la injectoare. Au fost scoase injectoarele cand am schimbat distribuia si pana nu am schimbat oringurile cu unele noi sa nu mai piarda compresie nu am rezolvat.
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca am bagat deja vreo 2000 de euro in ea si totul este schimbat, dar stiu sigur ca filtru de ulei/motorina/aer sunt de cea mai proasta calitate, mi sa spus ca sa ilocuit si f epurare dar nu am cum sa verific ca nu am sculele necesare, mi sa mai spus ca sa curatat si catalizatorul dar iarasi nu am cum sa verific ca nu stiu cum, momentan sunt in germania si vreau sa stiu daca pot face ceva singur in garaj cu un minim de bani pana ma intorc in tara sa schimb toate filtrele si ce ar mai fi nevoie. Inainte de a pleca din ro iam facut testul totul a fost ok mai putin bateria si presiunea la turbina, baterie am cumparat noua si turbina am lasato asa (turbina e reconditionata) mi sa spus ca trebe sttrans un surub 3 spire sau ceva de genu, masina nu prea are putere dar momentan nu asta ma deranjeaza.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.