Jump to content

cum deschid masina .....?


Recommended Posts

In caz ca nu stiai,prin faptul ca le vinzi te-ai facut si mai tare de ras.

 

Uite, sa nu zici ca nu-s dispus sa-ti arat si proba contrarie :sorcerer:

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AL71&mospid=47634&btnr=51_3222&hg=51&fg=05

 

 

Gata?

 

 

din ce se vede, geamul 4 e mai ieftin decat geamul 2 sau 3, deci da

Edited by bricktop
Link to comment
Share on other sites

Si totusi parca nu-ti vine sa-ti dai pumni asa tare cand stii ca e din vina ta. Mie mi-a incuiat masina bisonu' prietenei :sorcerer:

 

Va imaginati cum e sa te muti de la o usa la alta, sa strigi catelu' care alearga prin masina de la un geam la altu' ca sa-l faci sa mai apese odata butonu' ala de blocare? :sorcerer:

 

Nici cand am cumparat masina nu i-am dat roata 40 de minute ca atunci :frantics:

 

 

In primul rand nu cred ca omu are pretentia sa isi puna geam lateral OE, eu vorbeam de aftermarket.

 

In al doilea rand ai preturi mari la geamurile OE.

 

 

Da-le naibii de geamuri, ca deja au inceput sa ma plictiseasca :)

 

Nu stiu cum is preturile, le-am luat de pe realoem.ro. In alta parte nu m-am uitat

Edited by ifx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!Eu ma deschis masina unui prieten in felul urmator:Am facut din lemn de brad doua pene cu grosimea de 4x4cm si lungimea de 30cm,le-am cioplit in forma de pana,apoi am aplicat pe marginea de sus a portierei o banda de hartie adeziva(pentru protectie la zgariere)si pe caroserie in dreptul benzii care a fost aplicata pe portiera am aplicat banda de protectie,apoi am batut cu atentie o pana de lemn intre portiera si caroserie,apoi imediat langa prima pana am batut a doua pana de lemn(incepem de la coltul de sus al portierei spre oglinda),la un moment data o sa se departeze portiera suficient cat sa bagi o sarma cu care sa agati manierul de deschidere a portierei din interior,tragi de el si deschizi masina.Bafta!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu se trage de siguranta, ca alea nu se misca, dar daca tragi de maner se deschide, oricum raman la ideea ca e mai bine sa folosesti un fier lung cu care sa agati manerul si sa deschizi usa, sau sa apesi butonul de inchidere centralizata.

Daca masina este incuiata din cheie nu se deschide nici daca tragi de maner si nici de siguranta. Ma refer la BMW

Edited by SirAndi
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai schimbat inca clemele la geamurile fata electrice....

 

forteaza un geam fata in jos poate ai "noroc" si se rup...si cu ocazia asta schimbi si clemele..poate sunt mai ieftine decat un geam ...[poti merge la un service cu montari parbrize ca au tot felul de ventuze si te ajuta]

 

metoda testata pe golf 4....bafta

Link to comment
Share on other sites

Tu scrii asa din plictiseala sau ce vrei? E f adevarat ce zic eu. Macar ai habar cum functioneaza IC la e46?

Sunt convins ca ii dai masa, face scanteie si poc! se deschid usile. Nu conteaza nici unde, nici ca strici inchiderea capotei, nici ca scurtcircuitezi ecu, its a kind of magic ...si cheltuiala

 

Din partea mea, poate sa te si asculte, tu esti expertul

Link to comment
Share on other sites

si eu am patit la fel tot e46, am uitat cheile in contact si am vrut sa sparg un geam dar un prieten mi-a zis faza cu sarma. am luat o bucata de sarma mai groasa am facut un carlig sa pot prinde manerul usii. cu o surubelnita am fortat un pic usa sus in colt cat sa intre sarma am reusit sa agat marerul si asa am reusit sa deschid usa.
Link to comment
Share on other sites

agitatie maxima , pe alte forumuri un nou venit cu orice problema e trimis la plimbare poate ii dau aia un reply in scarba , la plictiseala . Asta visavis de faptul ca mai apare cate unul si plange ca forumul asta e doar caterinca :console:
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Gemuletul mic din spate e destul de complicat de inlocuit. Ca sa ajungi la el trebuie sa scoti geamul mare,sina de la geam, chederul, trimurile exterioare... e multa munca.

Daca se ajunge la spart geamuri cel mai bine e unul din geamurile mari spate.flowers.png

Salutare, reinviu putin topicul asta fiindca am avut belele cu masina, un 318i e46, nu am mai putut-o deschide nicicum si am spart gemuletul dreapta spate( fiindca am unul de rezerva acasa). Stie cineva un service in CLUJ sau pe cineva care monteaza astfel de geam? Ca vreau sa il montez cum trebuie iar eu nici nu am cele necesare nici nu ma prea pricep. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, reinviu putin topicul asta fiindca am avut belele cu masina, un 318i e46, nu am mai putut-o deschide nicicum si am spart gemuletul dreapta spate( fiindca am unul de rezerva acasa). Stie cineva un service in CLUJ sau pe cineva care monteaza astfel de geam? Ca vreau sa il montez cum trebuie iar eu nici nu am cele necesare nici nu ma prea pricep. Multumesc.

O sa merg la un service unde monteaza parbrize, ma gandesc ca or monta si astfel de geam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.