Jump to content

2 probleme de rezolvat


bmw3er

Recommended Posts

salut baieti, m-am tot sucit sa vand sau sa nu vand pisica, si sa-mi iau ceva disel pt la iarna.

sa pot sa ma deplasez in voie oriunde. dar si pt un consum redus

 

pana la urma, ma intind mai mult spre varianta sa echipez pisica la iarna, chiar daca sunt convins ca imi consuma, peste 12%

 

pt incaltari am 2 variante: - echipez jantele actuale pe 17, cu gume de iarna( imi place mai mult varianta asta)

- sau trec la jante pe 15 cu tot cu anvelope de iarna bune, la 100euro.

 

si mai am si eu 2 mici defecte la pisic, nu merge incalzirea n oglinzi, si stropitoarele pt parbriz , una este infundata si lipita cu poxilina la furtun si stropitoare, iar de la una se prelinge apa de la furtun. mentionez ca nu mai exista diuzele, vine furtunul direct pe stropitoare.

 

pareri?

Link to comment
Share on other sites

Vorba americanului, wtf?

 

Toate benzinarele consuma iarna, si alea de 1.2. Tu ce ai, 316i?

 

Vrei sa iti dezvalui cea mai mare problema climatica? Romania va avea ierni de cate 6 luni, se schimba clima. Sa vezi atunci consumuri. Ia o a doua masina de iarna, si eu mi-as lua un Duster.

Link to comment
Share on other sites

Bun :)

 

bmw3er

Daca ai diuze incalzite, nu ai si filtrele alea. in rest trebuiesc schimbate, daca sunt simple, sunt si ieftine, daca ai incalzire e alta poveste.

 

Mergi pe jante de 15 iarna, sunt semnificativ mai ieftine si merg perfect, eu am pe 17 doar fiindca am frane de 330i si nu intra mai mici, gumele sunt scumpe, jantele de 17 de tabla si alea, nu merita.

 

Cu oglinda ce sa zic, mai mor si ele de la vreme.

:)

Edited by roco123
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai zau, cum sa nu fii luat la misto cand tu deschizi un topic in care-ti faci masina de ras, cum ca te-ai zgarcit la 40 de lei sa iei doua stropitori noi si le-ai lipit cu poxilina si curg. Astea petrecandu-se intr-o tara in care tre sa speli parbrizu in fiecare zi, din cauza jegului din aer.

 

n-ai inteles ideea,....asa au fost pe masina, si eu am descoperit de curand. am incercat sa scot stropitoarea lipita cu poxilina, dar e intepenita ,iar cealalalta stropitoare , nu are nimic, doar ca se prelinge lichid de la imbinarea intre furtun si stropitoare. (nu este izolat bine)furtunul, l-am strans bine, dar tot se prelinge lichid.....

 

m-as face de ras, daca mergeam la mecanic cu astfel de problema. asa ca mai bine, intreb si eu aici, unde este mai simplu, o idee, si se rezolva acasa.

 

problema cu oglinda stie cineva, ce poate sa fie, am verificat toate sigurantele, am intrebat si un electrician , a zis ca nu stie ce are. asa ca va intreb pe voi, nu vad de ce mi-as face masina de ras, ca intreb de 2 probleme minore....

 

acum va rog, un mic ajutor fara baza, vreau sa rezolv aceste probleme minore.

Link to comment
Share on other sites

mai bine o vinzi si iei un diesel bun, ce rost are sa te complici cu reparatiile alea costisitoare

 

si eu as prefera mai mult sa-mi cumpar un diesel , si cu banii de care mai dispun s-o pregatesc de iarna...

dar tind mai mult, sa-mi echipez masina mea, inca nu m-am plictisit de ea, mai merg si eu iarna asta cu ea. apoi o vand la vara,

oricum iarna nu-mi ies banii mei doriti pe ea, si nu vreau sa iau o decizie pripita si sa vand masina la un pret mic, iar apoi sa regret.

mai revine si problema, ca daca cumpar o alta masina, nu stiu ce probleme ascunde, si este posibilitatea sa fie nevoie sa investesc banii multi, ceea ce nu este bine deloc mai ales ca vin frigurile,. banii mai trebuie investiti si in alte treburi nu doar in masina,.

 

asa ca tind mai mult s-o echipez, pe a mea, ms de sfat

 

furtunele sunt batrane, si in schimb iti trebuie clema speciala acolo la stropitori. cumpara noi si furtunele si stropitorile.

Cu oglinzile, se poate sa fie intrerupte rezistentele interne, si nu se mai incalzesc

 

furtunele par in stare buna, clema speciala(colierul de fapt) este la locul lui. stropitoarele nu sunt fisurate.

 

cum scap si eu de poxilina aceea, fara sa stric altceva, sa schimb aceea stropitoare care este infundata. cred eu cu poxilina;)

 

care sunt rezistentele interne de la oglinzi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.