Jump to content

Sfat/Ajutor in cumpararea primului meu BMW


Emanuel01

Recommended Posts

fratilor.

e simpla ideea.

taxa de inmatriculare e de 108% din primii 10.000euro si ce trece peste e 180%.

apoi vin extrauri taxate in plus: consumul, airbaguri prea multe, piele, clima, xenon, adaptive lightning, etc.

asta la pret de nou.

daca masina e SH,

se face in felul urmator. se ia pretul de nou si se calculeaza taxa.

apoi se ia masina care se vrea inmatriculata, se calculeaza uzura ei (asemanator cu ce fac asiguratorii in RO la casco/daune).

si pe baza uzurii se calculeaza taxa de inmatriculare la masina SH.

daca masina are uzura 50% si taxa initiala a fost de 20.000euro, eu voi plati doar 10.000euro.

nu intereseaza pe nimeni cu cat am cumparat-o.

incerc sa fac golanii si sa merg cu nr de ro, cu prima ocazie cu care ma opreste politia (controalele de rutina sunt dese), ma da jos din masina, imi da voie sa iau tot ce am in ea pana vine platforma si mi-o confisca. apoi ma amendeaza de ma cracaneaza, si imi calculeaza taxa la data in care am intrat eu in tara (cand am obtinut permisul de sedere) si imi trimit factura. daca nu platesc, imi vand masina (la licitatie cu un pret scazut) si ce mai ramane de recuperat (ca ramane) mi le trag direct din cont sau imi opresc salariile pana le platesc.

sunt destui de multi flacai veniti la capsuni care plang dupa super masinile lor.

 

 

Asta se aplica la toate masinile, indiferent daca e e46 sau dacia logan.

exemplu:

sandero, de la 13405euro/url]

BMW seria 3, de la 59460euro

pentru conversie folositi: https://www.google.ro/search?q=99999dkk+in+euro#q=443550dkk+in+euro

sau mai simplu, impariti la 7.46 pretul in dkk

 

nu castig enorm, dar am zis ca decat o joagla cu care sa-mi fie frica sa merg la 5000euro si sa o schimb intre ITP-uri, mai bine imi iau ceva de care sa am grija, chit ca dau mai mult, macar simt cat de cat o placere cand ma plimb si cand e sa o revand, tot mai raman cu ceva bani, dar macar stiu ca a fost fun cat am folosit-o. e ceva normal aici sa vezi multe masini dinainte de 95, unele dintre ele abia fiind in stare sa functioneze, si care vor fi casate la urmatorul ITP.

 

ideea aici nu e cat castig, pe cati ani imi fac rate pt masina, sau de ce costa asa mult sau cum fur sistemul, daca am ales sa stau aici, ma supun regulilor. ci la ce sa ma uit cand iau un e46 sedan SH. acum am cam ramas pe benzinare 2 sau 2.5

caci astea se incadreaza in dorintele mele de putere.

Edited by Emanuel01
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt nebuni. Tarile nordice au un aparat de stat extrem de bine pus la punct care costa. Bani trebuie sa vina de undeva si atunci incearca sa taxexe luxul. Intr o tara cu un sistem de transport in comun bine pus la punct sa ai o masina e un lux. Stiu ca pentru romani pare incredibil dar asta e. Cand am locuit in alte tari gen Austria nu prea foloseam masina deoarece:

1. nu gaseam locuri de parcare

2. metroul, tranvaiul, autobozul sunt mai mult de curate si civilizate. Nu dai de nimeni care pute de iti cade parul din nas si poti ajunge mult mai repede decat cu masina unde ai nevoie.

3. Cam toate zonele Vienei sunt acoperite de transportul in comun.

In concluzie daca as locui in Viena nu stiu daca mi as dori neaparat sa am masina.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa iei o masina mai buna atunci, mai noua de an si cu km putini, te duci in olanda sau gasesti pe cineva si ii bagi 600.000km rulaj, cauciucuri vara opinca de tabla, o mizeresti nespalata asa si te duci la inmatriculari, daca vad aia jumatate de million de km sa vedem ce dracu valoare de catalog mai are, fara jante gume noi si alte impresii pilot automat...sau iei una din 99 in stare buna pui km fara nr etc si sa vedem ce valoare de catalog mai are o rabla de 14 ani cu 600.000km :popcorn:
Link to comment
Share on other sites

S ar putea sa ii retina masina pentru ca pune in pericol circulatia pe drumurile publice si sa ii aplice o amenda care sa il faca sa isi ia bicicleta. In tarile astea nu merge cu mangle romanesti.
Link to comment
Share on other sites

tre sa-i atest, iar apoi la revanzare masina ramane cu KM aia. faptul ca noi suntem inventivi nu inseamna ca e normal sa facem asta. din asta ni se duce buhu prin toata lumea, ca incercam mereu sa fentam noi sistemul.

stiu un polonez care l-a mancat spatele cu asigurarea, si acum pe langa probleme cu fals in declaratii nici nu gaseste pe cineva care sa-l asigure la un pret mai putin de triplu.

hai sa lasam toate discutiile astea, ca 3/4 din ele nu sunt sfaturi pentru achizitia unui e46

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea strict personala (asta nu inseamna ca tre' s-o iei de buna): nu as da taxa 10k de € pe un e46 nici daca as fi feciorsu' lui bill gates. Singura conditie in care as da banii astia pe taxa ar fi in cazul in care m-as stabili pentru totdeauna acolo in DK, altfel as mai astepta 2-3 ani iar cu banii pe care-i am + ce mai strang in acesti ani, imi luam un e90 sau e92 de toata frumusetea mai ales ca peste 2-3 ani preturile mai scad datorita cresterii in varsta a masinilor. Binenteles masina o inmatriculam in RO. Edited by Catalin BMW
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

prietene vrei masina ieftina sa mergi cu ea sau acum dupa ce ca nici nu ai luat-o te grandesti sa fie full option si sa o vinzi cu mai mult.....ai nevoie de o copaie sa mergi 1-2 ani pana te plictisesti de danezii aia.....

 

tu nu stii ce vorbesti, aseara au dat la tv ca toti nemtii privati se duc in olanda si cu 60€ dau km inapoi garla la masina, privati retine nu händleri!

 

o sa intelegi tu peste ceva timp sau poate ca nu, ia-ti un scooter sau bicicleta daca nu ai permis pentru moto si pastreaza-ti banii :thumbsup:

Edited by BOASKA
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

am ajuns la concluzia ca nu isi mai are sens discutia. din pacate au fost 2-3 care chiar au incercat sa ajute, restul doar au batut din degete ca se plictiseau.

nu inteleg de ce intereseaza pe toata lumea cat platesc eu taxe si cat de exorbitante sunt ele pentru mine sau de mari pentru ei.

daca ma voi decide sa plec si imi voi lua o masina buna, o voi dezinmatricula si voi pleca cu ea oriunde ma voi stabili.

momentan sunt multumit aici si nu doresc sa plec. imi place la nebunie locul de munca si nu l-as da nici pentru taxe, nici pentru masini, nici pentru altceva.

tot ce vroiam erau sfaturi pentru achizitia unui e46. si am primit doar 2-3.

Si mie mi se pare o tampenie ca unii sa dea peste 5 lei pe carburant, cand americanul da cativa centi.

sau sa platesti taxe de drum cand romania e plina de gropi, sau sa platesti asigurare medicala cand nu primesti nimic.

nu asta era scopul topicului.

multumesc mult celor care m-au ajutat cu sfaturi. imi pare rau pentru cei pe care ii doare mai mult de banu meu sau taxele altor tari decat sa ajute pe cineva cu un sfat.

 

vroiam doar un sfat ca sa reusesc sa-mi cumpar o masina decenta de care sa ma bucur... aparent mult mai multi se obosesc sa ma sfatuiaca cum sa fac smecherii sau cum sa nu-mi cheltuiesc banii si apoi ajungem in vest si ne intrebam de ce se uita vesticii urat la noi pe strada.

 

P.S. se poate inchide

Edited by Emanuel01
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

cand zici ca o vinzi cand zici ca o abmeldezi si o iei cu tine.....problemele la e46 sunt aici pe forum citeste-le, ce sfaturi vrei cand tu nu cunosti nimic despre marca asta? la anii aia masiana este copaie, km dati inapoi si probleme garla

daca ai impresia ca o sa dai 4000€ si o sa mergi 2 ani fara nici o problema te inseli, masina sh este loterie

pune un link cu o masina care te intereseaza si sunt destui care se pricep pe forum sa-ti spuna valoarea ei ....

si sa zici mersi ca te baga cineva in seama, in mod normal pe alt forum nici nu se sinchisea cineva sa-ti citeasca topicul...

Link to comment
Share on other sites

Emanuel, ai perfecta dreptate...ai cerut un sfat si pe langa asta lumea a comentat si offtopic. Nu trebuie sa te superi totusi, pentru ca fiind un forum public, toata lumea are aceleasi drepturi de a posta. Selecteaza si tu informatiile de care ai nevoie si aia e, mergi mai departe :)

 

Topicul ar trebui lasat deschis pentru ca poate mai beneficiaza si altii de ce citesc aici...asta e in definitiv scopul unui forum.

 

Oricum cred ca ti-ai cam facut o idee despre faptul ca E46 este o masina foarte potrivita pentru ceea ce cauti tu, ai vazut cam ce motorizari sa urmaresti, cam care sunt problemele uzuale (evident daca ai noroc nu o sa apara toate, daca ai ghinion posibil sa fie mai multe :p)...nu mai ramane decat sa cauti masina potrivita.

 

4000 euro buget este totusi cam putin pentru un e46 intretinut corespunzator care sa nu ridice ulterior cheltuieli iminente...dar banuiesc ca daca gasesti ceva frumos te poti intinde la un 5000 nu? Oricum eu in locul tau as cauta cu o marja de pret mai mare, pentru ca oricum lumea mai negociaza...mai pui tu cateva sute de euro...si ai sansa sa gasesti ceva bun ;)

 

Daca gasesti ceva interesant prin zona MĂźnchen (desi nu cred ca vei veni atat de departe in sud), te pot ajuta sa merg sa vad masina in prealabil, sa iti spun daca merita, eventual sa mai negociez cu proprietarul.

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

alex si mikken multumesc mult pentru incurajari.

Am ramas pe E46 si inca caut. m-am axat pe 320 325. nu vreau neaparat facelift, si sa fiu sincer, nu pot sa o scot pe a lui Mishoo din cap. E superba... chiar superba.

Nu imi e frica foarte mult ca vor pica prea multe. si le rezolv pe toate pe rand cand o fi daca e sa am probleme. insa vroiam sa fiu sigur ca nu iau ceva cu defect mare, si acum am cam vazut ce crapa si cum.

E clar ca vreau Sedan si nu compacta (nu inteleg ce au incercat sa faca cu farurile, dar nu-mi place).

de gasit se gasesc, si da cam pana in 5000euro ma uit, dar peste 4500euro nu dau decat daca e chiar ceva special (mai speciala decat a lui Mishoo, care pentru mine arata superb, si as vrea sa cred ca merge si perfect).

Mikken, multumesc mult de oferta. eu acum caut in toata germania, si m-as duce oriunde daca as gasi ceva fain. oricum as iesi mai ieftin decat sa plec cu avionu pana in ro in iarna si sa o aduc pe a lui Mishoo si dupa cum ziceam as vrea sa o import in anul asta fiscal, caci pan la anu iar umbla astia la taxe. asa ca daca gasesc ceva iti dau de stire.

 

masini gasesc ft multe in rangeul meu de pret/optiuni/etc, dar sunt destul de multe care sunt lamai. la dieseluri nici nu vreau sa ma uit. insa mi-e putin greu sa cred ca un benzinar cu 120k km are deja volanu ros, sau scaunu aproape rupt. sau ca un benzinar din 2001 are 120k km.

caut si tre sa existe si pentru mine un e46 acolo, doar am de cautat... si chiar daca nu va fi perfect, va fi al meu si-l voi face eu usor in timp perfect.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.