Jump to content

roata blocata


raluca93

Recommended Posts

dar numai cand se invarte roata in spate? in fata merge perfect, cum dau in spate se blocheaza de tot.

eu unu am patit ce descri tu cu roata blocata si asta sa intampalt a sarit boltul de la sabotii de frana si imi freca in prezoane...poti da 1..2 prezoane jos si vezi la capat daca sunt pilite....sau poate la tine e altceva

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

se pune in miscare foarte putin dupa care se blocheaza. se pune in miscare putin ca un balans sa zic asa si dupa se blocheaza roata si frana de mana tot odata, dau in fata isi revine. deci problema e numai cand se invarte roata in spate .

Dupa un drum mai lung nu se incinge roata cu probleme ? Ma gandesc la sabotii de la frana de mana.

Iar intr-o panta cu unghi foarte mic, daca iei piciorul de pe frana masina se pune in miscare sau ramane pe loc ?

 

 

 

 

eu nu ma pricep sa dau discurile jos. sunt in austria acum dimineata vroiam sa vin in tara, problema o sa o rezolv in tara, dar mi-e frica sa plec cu ea asa. mai bine astept pana luni sa o duc la un mecanic aici....

inca nu ai inteles ca este destul de grav ce ai tu acolo, demonteaza discurile pe spate si vezi ce e la sabotii aia sarit-rupt

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

iti trebuie sa dai roata jos, apoi mai ai un singur surubel care tine discu. hai fii barbat si fa-ti treaba. probabil ca s-a rupt protectia dela roata in care vine fixat boltzul ce tine sabotul de frana, oricum, daca nu reusesti sa repari, dai jos sabotiisi nu mai folosesti frana de mana pana rezolvi. hai baga mare.
Link to comment
Share on other sites

am rezolvat, toata problema a fost la roata spate stanga. proprietarul anterior a schimbat bratele pe spate, si cand au fost schimbate, la roata din spanga nu au prins bucsa de la brat in cele doua parti si cu timpul s`a desfacut si imi atingea in janta. Cand mergeam in fata nu avea nimic pentru ca se invartea acolo, iar knd dadeam k spatele dadea fix in janta si bloca roata. O sa pun doua poze. Mersi celor care mi-ati dat sfaturi!

post-63816-0-28288600-1386016484_thumb.jpg

post-63816-0-15995700-1386016493_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat, toata problema a fost la roata spate stanga. proprietarul anterior a schimbat bratele pe spate, si cand au fost schimbate, la roata din spanga nu au prins bucsa de la brat in cele doua parti si cu timpul s`a desfacut si imi atingea in janta. Cand mergeam in fata nu avea nimic pentru ca se invartea acolo, iar knd dadeam k spatele dadea fix in janta si bloca roata. O sa pun doua poze. Mersi celor care mi-ati dat sfaturi!

Salut!Vezi ca daca ai umblat la acel surub trebuieste sa faci geometria la puntea spate.Cu ajutorul acelui surub poti modifica unghiul rotii(pozitiv sau negativ camber)Acel surub este oarecum excentric,daca nu este asa inseamna ca a fost schimbat cu un surub necorespunzator.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

am facut geometria acolo, nici nu a fost nevoie sa le zic. si despre surubul ala am vazut ca au pus unul nou.

Salut!Vezi ca daca ai umblat la acel surub trebuieste sa faci geometria la puntea spate.Cu ajutorul acelui surub poti modifica unghiul rotii(pozitiv sau negativ camber)Acel surub este oarecum excentric,daca nu este asa inseamna ca a fost schimbat cu un surub necorespunzator.Bafta!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.