Jump to content

My new toy


mikken

Recommended Posts

:oops: Glumesti, nu?

Ma bucur ca n-am fost cu tine... :lolu:

 

 

Si eu mi-am imaginat acelasi scenariu de as face retrofitul. Oricum circul singur 98% din timp, insa cam asta s-ar intampla daca...

Tot ce pierzi odata cu softclose e sunetul frumos de usa plina si etansa la inchidere, ce nu la multe marci il auzi. :)

 

Deci fara niciun fel de caterinca sau minciuna....daca-ti spun ca mi-a fost mie rusine de mine cu nazbatia pe care am facut-o....laugh1.gif

Asta e, se mai intampla si la case mai mari.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca o vand...imi dai 4000 euro? :p

 

Serios vorbind acum, am mai spus si mai devreme, nu este neaparat o optiune must have, mai ales in Germania (sau in orice tara cu autostrazi civilizate) unde nu prea ai sanse sa intalnesti animale sau oameni pe autostrada. Dar daca exista optiunea, e cu atat mai bine. Daca as fi configurat eu masina de noua, cu siguranta nu o bifam, dar asta e alta poveste.

 

Intr-o tara ca Romania optiunea asta mi se pare mult mai utila, ca poti sesiza din timp un caine, o caruta nesemnalizata, un om pe marginea drumului, etc.

 

Cand conduci noaptea nu trebuie sa stai cu ochii in ecranul de navi, pentru ca totul apare intunecat deci nu te distrage...si doar cand sesizeaza ceva termic (animal, etc) apare cu alb si iti capteaza atentia imediat...vederea periferica. Intrucat ajung prin tara destul de des, probabil voi folosi optiunea :D

Link to comment
Share on other sites

Mersi Luciane, cu mare placere dam o tura cu prima ocazie :)

 

@keth: dimineata cand ies din casa ma grabesc sa prind metroul :p E un pic frustrant ca nu ma pot bucura de ea in fiecare zi, insa e jale cu locurile de parcare la mine la munca.

 

Aici statul a interzis constructorilor de cladiri de birouri sa faca foarte multe parcari, pentru a incuraja (forta) oamenii sa foloseasca mijloacele de transport in comun (oarecum normal as zice, cand ai o infrastructura bine pusa la punct). Ca sa prind un loc de parcare la birou tre sa ajung maxim la 7...lucru imposibil pentru mine :)))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu experimenteze conditiile din service prea des :p

 

Sincer sa fiu, daca nu ar fi fost acel impozit cu adevarat nesimtit, era o masina ok si pentru Romania. Drumurile din afara oraselor nu sunt chiar asa jalnice (majoritatea), iar prin oras se poate circula cu atentie.

 

Din nou service-uri sunt destule care sunt serioase, nu neaparat reprezentante BMW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-un final am reusit sa ajung sa-mi fac si eu asigurarea :)

 

Am avut cateva documente oficiale de la diverse firme de asigurari din Romania, pentru a demonstra istoricul fara daune avut acolo si asta m-a ajutat sa ma incadreze in clasa SF2.

 

Mi-a iesit vreo 800 euro/an cu tot cu Teilkasko, ceea ce e destul de ok zic eu.

 

Sper maine dimineata sa ajung sa-mi iau si numerele :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mik15: nu este Casco total, nemtii au practic 3 tipuri de asigurari auto. Cea clasica, basic, echivalentul RCA la noi care acopera doar daunele celor loviti de tine, apoi vine TeilKasko (un casco partial) care acopera in plus daune produse masinii tale, insa care nu au avut loc din vina ta directa (gen lovit de animale de orice fel pe strada, geamuri sparte, inclusiv parbriz, furt total si partial, catastrofe naturale, inclusiv inundatii, incendiu, cazut copaci pe masina, etc)...si apoi vine VollKasko (echivalent casco de la noi), care iti despagubeste si reparatiile la masina ta, cand accidentul a fost provocat de tine.

 

Diferenta de pret intre asigurarea basic obligatorie si Teilkasko e foarte mica, undeva la maxim 100 euro pe an...deci pentru ce acopera merita clar.

 

Oricum si casco total iese mult mai ieftin decat in Romania (la mine iesea undeva la 1500-1600 euro cu totul obligatorie + vollkasko).

@arabu09: multumesc frumos...sincer abia astept sa o scot din garaj la o plimbare, sa o dezmortesc un pic :)

Link to comment
Share on other sites

Da, merita categoric diferenta pentru Teilkasko, la ce iti acopera.

 

Faza e ca daca faci doar asigurarea obligatorie pretul e mai mare decat daca o faci in combinatie cu teilkasko. De exemplu daca eu faceam doar obligatorie, costa vreo 700 euro...daca o fac in combinatie cu teilkasko, atunci costa 600 euro + 200 euro, deci 800 euro in total. Deci practic nu platesc 200 euro diferenta pentru teilkasko, ci doar 100 euro/an.

 

Au multe chestii destepte...nu degeaba sunt unde sunt.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La mine nu e gratis teilkasko...dar oricum pretul per total e acceptabil. Asigurare + impozit nu sar de 100 euro pe luna, ceea ce mi se pare genial :D

 

Oricum incadrarea in SF2 a fost momentan facuta doar orientativ...scrie pe asigurare ca vor fi verificate declaratiile din Romania de cineva din centrala si abia apoi definitiveaza clasa.

 

Deja in 3-4 ani o sa imi scada si mai mult, daca nu inregistrez evenimente.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Deja in 3-4 ani o sa imi scada si mai mult, daca nu inregistrez evenimente.

au ei sistem destept ca ii duce capul probabil si rata accidentelor e scazuta pt ca toti casca ochii si nu vor sa-si piarda avantajele . Oricum ma mir ca au luat in considerare istoricul din Ro . Bine ca nu ai avut o bara julita gen :))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hai ca o vand...imi dai 4000 euro? :p

 

Serios vorbind acum, am mai spus si mai devreme, nu este neaparat o optiune must have, mai ales in Germania (sau in orice tara cu autostrazi civilizate) unde nu prea ai sanse sa intalnesti animale sau oameni pe autostrada. Dar daca exista optiunea, e cu atat mai bine. Daca as fi configurat eu masina de noua, cu siguranta nu o bifam, dar asta e alta poveste.

 

Intr-o tara ca Romania optiunea asta mi se pare mult mai utila, ca poti sesiza din timp un caine, o caruta nesemnalizata, un om pe marginea drumului, etc.

 

Cand conduci noaptea nu trebuie sa stai cu ochii in ecranul de navi, pentru ca totul apare intunecat deci nu te distrage...si doar cand sesizeaza ceva termic (animal, etc) apare cu alb si iti capteaza atentia imediat...vederea periferica. Intrucat ajung prin tara destul de des, probabil voi folosi optiunea :D

 

Camera e codata pe masina...atentie la glumele despre vanzarea de deviceuri cu dubla utilizare;-)

Edited by radusky
Link to comment
Share on other sites

@Myx: aici nu trebuie sa mergi cu masina sa faci asigurarea, se merge pe incredere :) Doar mergi cu actele si ti-o face pe loc. Poti sa o faci direct si online, platesti din cont si iti trimit polita semnata prin posta (chiar si la vollkasko, nu verifica nimeni). Daca insa te-a prins vreodata cu o magarie, pe langa faptul ca nu-ti despagubeste si iti anuleaza asigurarea definitiv, te baga si in sistemul SHUFA si adio conturi la banca, inchirieri de apartamente, asigurari de orice fel inclusiv medicale, job-uri etc.

 

@radusky: era o gluma iti dai seama, doar nu o sa stau acum sa vand de pe masina optiuni. Oricum, care ar fi dubla utilizare ca nu m-am prins? :p

 

@mik15: daca reusesc maine dimineata sa iau numerele, incerc sa fac o sesiune foto afara. Momentan sta in garajul subteran si acolo ies pozele cu telefonul extrem de prost ca e lumina slaba. Daca nu, in ianuarie pun mana pe un dslr si facem ceva frumos :D

 

@mihai_e39: multumesc frumos :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.