Jump to content

reconditionare geam faruri e46


czr

Recommended Posts

azi am muncit la un far!

aprox 2 ore de frecat cu smirghel(matuit)

am scos toate craterele din far cu:smirghel de 400 apoi 600 ,800,1000,2000 frecat calumea cu fiecare si cu apa.apoi lustruit cu xerapol.nu stiu cat de bine se vede in pozele facute cu tel dar va zic (fara sa fac reclama)ca merita deranjul.precizez ca este vorba de avi xerapol.pana si lumina farului se vede mai clara si mai puternica.astept pareri

in poza unde e matuit e dupa ce am dat prima data cun 400

post-4394-1172688888_thumb.jpg

post-4394-1172688929_thumb.jpg

post-4394-1172688994_thumb.jpg

post-4394-1172689051_thumb.jpg

post-4394-1172689094_thumb.jpg

post-4394-1172689132_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

crema am luat-o de la un magazin de calculatoare din bucuresti parca(am comandat-o pe net.www.intend.ro(nu fac reclama-acolo m gasit-o online)

se numeste "avi xerapol"pt stopuri faruri etc.

smirgelul e smirgel normal de tinichigerie.

repet :se da intai cu 400(cel mai mare)si apoi 600-800-1000-2000 frecat calumea de fiecare data si apoi pasta pe o carpa de bumbac si frecat cu simt de raspundere

Link to comment
Share on other sites

crema am luat-o de la un magazin de calculatoare din bucuresti parca(am comandat-o pe net.www.intend.ro(nu fac reclama-acolo m gasit-o online)

se numeste "avi xerapol"pt stopuri faruri etc.

smirgelul e smirgel normal de tinichigerie.

repet :se da intai cu 400(cel mai mare)si apoi 600-800-1000-2000 frecat calumea de fiecare data si apoi pasta pe o carpa de bumbac si frecat cu simt de raspundere

200098[/snapback]

 

ok. cred ca o sa imi comand si eu. farurile mele nu sunt zgariate , zici ca sunt murdare, ca si cum ar avea dat jos un strat de pe ele, crezi ca ar iesi bine? si daca da, un tub ajunge pentru doua faruri?

Link to comment
Share on other sites

am citit si eu topicul cu xerapolul ideea e ca tre sa freci cu smirghel ca sa-i scoti toate gaurile din far si dupaia cu xerapol.

ma refer la gaurile si zgarieturile facute de pietricele de pe sosea la viteze mai mari si mers in spatele camioanelor,sare data iarna pe zapada etc.

pt o mai mare protectie ar trebui probabil aplicata o folie de protectie pe far.

oricum iese bine si merita efortul zic eu

Link to comment
Share on other sites

am citit si eu topicul cu xerapolul ideea e ca tre sa freci cu smirghel ca sa-i scoti toate gaurile din far si dupaia cu xerapol.

ma refer la gaurile si zgarieturile facute de pietricele de pe sosea la viteze mai mari si mers in spatele camioanelor,sare data iarna pe zapada etc.

pt o mai mare protectie ar trebui probabil aplicata o folie de protectie pe far.

oricum iese bine si merita efortul zic eu

200269[/snapback]

 

Intradevar , am mai caut si eu pe net si m-am mai documentat ! Am sa incerc sa imi fac un pic de timp in weekendul asta sa fac si eu farurile frumoase !

Link to comment
Share on other sites

deci le-am facut de cateva zile.

a plouat de 3 ori,s-au umplut de praf si de gunoaie dupa sosea,au ramas la fel de frumoase.tot nu v-ati apucat de treaba?

201071[/snapback]

 

Daca e vremea frumoasa , maine ma bag si eu :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca merita efortul cand vedeti rezultatul!

dar repet-frecati calumea si izolati farul sa nu zgariati semnalizatorul si vopseaua.

va recomand sa respectati insiruirea de smirgheluri ca si mine si o sa iasa bine.cam 3 ore munca in continuu(cu pauze de fumat)pt un far!

succes!

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca merita efortul cand vedeti rezultatul!

dar repet-frecati calumea si izolati farul sa nu zgariati semnalizatorul si vopseaua.

va recomand sa respectati insiruirea de smirgheluri ca si mine si o sa iasa bine.cam 3 ore munca in continuu(cu pauze de fumat)pt un far!

succes!

201114[/snapback]

 

3 ore de munca la un far ??????...si eu care credeam ca in 2 ore nu ai ce face la amandoua .. :blink: ..intr-adevar efectul e maxim !

Link to comment
Share on other sites

e vreme urata. mai astept sa se faca putin cald. asa mai trece timpul si mai spui si tu cum se comporta, daca au ramas frumoase sau nu. :blink:

201095[/snapback]

 

..

pai la 32 ron cat e solutia ..si daca dureaza 2-3 luni ..tot merita ..:)) :)

eu unul am comandat ..sa vedem ce iese ..in mod sigur e mai ieftin decat un set de geamuri pr far 120 ron ...

Link to comment
Share on other sites

..

pai la 32 ron cat e solutia ..si daca dureaza 2-3 luni ..tot merita ..:)) :)

eu unul am comandat ..sa vedem ce iese ..in mod sigur e mai ieftin decat un set de geamuri pr far 120 ron ...

201568[/snapback]

 

RECTIFIC ...nu merita ..dupa ce am muncit cateva ore nu am fost incantat de rezultat .. mai exact farul tot prezenta urme de matuit .mai ales dupa ce arunci apa pe el ...desi am consumat toata pasta si am respectat cel putin instructiunile initiatorului topicului ....ca urmare am comandat 2 geamuri far noi ./..160 ron :blink: 5uck

 

Cine vrea sa mai incerce ..stie ambele variante acum :)

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau ca nu ti-a iesit.

poate ai gresit ceva

ai frecat bine dupaia cu 600-800-1000-2000?

eu dupa ce am dat cu 2000 deja era aproape lucios.cu xerapol(avi-varianta pt plexis-faruri-stopuri)am frecat vreo 10 minute pe fiecare far pana s-a incins carpa in mana.

am spalat masina de atunci de 3 ori la spalatorie si a mai si plouat de cateva ori.au ramas la fel farurile

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau ca nu ti-a iesit.

poate ai gresit ceva

ai frecat bine dupaia cu 600-800-1000-2000?

eu dupa ce am dat cu 2000 deja era aproape lucios.cu xerapol(avi-varianta pt plexis-faruri-stopuri)am frecat vreo 10 minute pe fiecare far pana s-a incins carpa in mana.

am spalat masina de atunci de 3 ori la spalatorie si a mai si plouat de cateva ori.au ramas la fel farurile

202781[/snapback]

 

asta e ..am sa le pun pe cele noi ..si am sa mai incerc operatia pe cele vechi ..

nu regret ca le-am schimbat :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu au iesit pt ca nu ai respectat pasii.Atentie nu-l folositi pe cel de 600 decat daca e foarte ciobit farul.Si cu cel de 2000 trebuie frecat foarte bine farul pana devine uniform matuit.Cand aplici pasta nu aplica decat cat ai nevoie pt aprox 1,2 cm,si carpa folosita daca e impaturita in 3,4 freci de iti iese ochii degeaba,la fel daca nu apesi ferm nu iese nimic.

Eu le-am lustruit acum 5-6 luni si sunt inca ca noi.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai.Ala de 400,600 se foloseste doar daca ciobiturile sunt foarte adanci.

204116[/snapback]

 

 

am luat noi .. ..Am sa incerc sa repet pasii pe cele pe care le-am schimbat ...poate merge mai bine acum ...Ulterior am sa le postez la vanzare ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.