Jump to content

reconditionare geam faruri e46


czr

Recommended Posts

dupa ce am montat folia ..ca bonus sau reducerea aia de 15% pt. forumisti...am ales o polishare a farurilor si aplicare de folie protectoare...n-am mai ajuns s-o fac..dar ma descurajezi daca zici ca a iesit nasol...nici nu mai stiu ce sa fac...cu folia au dat-o de gard...a trebuit sa o schimb aproape pe toata...nici nu mai am curaj sa merg acolo... :twoup:

Salutare.Stie cineva cat mai costa un set de gemuri far pt e46 pre facelift...Ma intereseaza sa imi spuna cineva care a cumparat recent si eventul o locatie.Multumesc anticipat....astept un raspuns!

 

Le poti comanda de la Filaret, reprezentanta sau Augsburg.

 

Postez maine si pretul.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

chiar 200 ron nu costa..ceva in jur de 600 ron ambele ( vb. de E46 coupe)....si fiind foarte expuse la pietricele si alte chestii ...parca nu-ti vine sa le cumperi sau schimba prea des...este adevarat ca si dupa polishare si montarea foliei, datorita temperaturii ridicate la nivelul farului, devine dificil de inlocuit dupa o perioada..si ne invartim in acelasi cerc vicios...pana la urma nu cred ca exista o solutie optima...fiecare in functie de prioritati , buget si dispozitie
Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate si tu , dar daca nu ai bani sa intretii un bmw de ce sa cumperi unul? Nu ma refer la persoana ta ci asa in general, crezi ca nemtii se apuca sa isi slefuiasca sticlele de la faruri cu nu stiu ce solutii si uleiuri?
Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate si tu , dar daca nu ai bani sa intretii un bmw de ce sa cumperi unul? Nu ma refer la persoana ta ci asa in general, crezi ca nemtii se apuca sa isi slefuiasca sticlele de la faruri cu nu stiu ce solutii si uleiuri?

nemtii nu au strazile noastre, si fii sigur ca nu e cazu sa le slefuiasca :twoup: Cand mi-am luat masina din germania, avea 50 000 km si parbrizu era ca nou, dupa 5-6 luni de mers in romania, avea numai puncte mici care te fac sa nu mai vezi nimic cand apune soarele si il ai in fatza. Deci nu cred ca se merita comparatia..

 

Dar de unde luati voi geamuri de far de coupe? Pt ca eu am farul capsulat, si m-as mira sa vanda cineva doar geamul ..

Link to comment
Share on other sites

Iti zic eu ca au :twoup: , a mea a fost adusa din Germania si are urme de pietricele pe capota, si nu cred ca s-au facut pe drum din germania pana in Suceava. Eu raman la ideea mea ca nu se merita sa freci, slefuiesti si alte cele.
Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate si tu , dar daca nu ai bani sa intretii un bmw de ce sa cumperi unul? Nu ma refer la persoana ta ci asa in general, crezi ca nemtii se apuca sa isi slefuiasca sticlele de la faruri cu nu stiu ce solutii si uleiuri?

nemtii nu au strazile noastre, si fii sigur ca nu e cazu sa le slefuiasca :twoup: Cand mi-am luat masina din germania, avea 50 000 km si parbrizu era ca nou, dupa 5-6 luni de mers in romania, avea numai puncte mici care te fac sa nu mai vezi nimic cand apune soarele si il ai in fatza. Deci nu cred ca se merita comparatia..

 

Dar de unde luati voi geamuri de far de coupe? Pt ca eu am farul capsulat, si m-as mira sa vanda cineva doar geamul ..

la modelul coupe pana in 2002 ..deci nu facelift...se poate schimba sticla de la far...eu am de rezerva pentru ca am pus faruri cu xenon originale si am pastrat farurile vechi special pentru a avea sticla de rezerva in caz de nevoie...cu ocazia asta le-am slefuit si eu cu pasta speciala..dar fara scula speciala...frecat manual...si nu prea a mers...dar am facut muschi...posibil utilizand scule specializate sa fi obtinut un rezultat mai bun...oricum se pare ca la facelift nu merg scoase sticlele...

Link to comment
Share on other sites

Eh, nu merg scoase.... ia priviti mai jos :twoup: ... problema e ca nu se gasesc de cumparat separat la fel de usor ca si cele de la non-facelift (si nu ma refer la reprezentanta).

 

e floare la ureche fata de e39 unde e lipita cu mastic :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

merg scoase si cele lipite cu mastic, dar trebuie demontat tot farul si bagat cu totul in cuptorul cu microunde timp de 15 minute. problema este, ca nu prea se gasesc de vanzare separat plasticele.

un bravo pentru cei care a-ti muncit cate 3 ore la fiecare far ca sa le scoateti frumos, logic ca daca muncesti o zi si castigi 200 de lei e acelasi lucru sa sari cu banu si sa le cumperi noi, dar pentru cei care poate muncesc 2 saptamani ca sa faca 200 de lei si au avut si ei noroc sa isi ia un bmw, nu mi se pare corect sa zicem ca munca lor nu se merita.

 

eu daca m-as apuca sunt sigur ca nu mi-ar iesi, pentru ca nu oricare are mana si rabdare da dea la frecat 6 ore fara sa se dispere si sa inceapa sa apese prea tare.

am vazut in germania faruri facute cu polish si apoi cu lac auto si se vedea naspa asta pentru ca unii care au bani isi cumpara masina de polish si cred ca fac rahatul praf:)

Edited by livio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eh, nu merg scoase.... ia priviti mai jos :) ... problema e ca nu se gasesc de cumparat separat la fel de usor ca si cele de la non-facelift (si nu ma refer la reprezentanta).

 

dap, dupa multe cautari pe "n" forumuri, am inteles, si la un facelift e46 dupa 2004 se pot scoate geamurile de far, dar daca poti, adauga detalii...de unde ai luat geamurile de far.Am tot cautat sa cumpar, dar inainte de a mi se spune ca nu se gasesc, mi se spunea ca nu se pot schimba.Cat despre a lustrui cu "creme si uleiuri", sunt putin sceptic, daca le stric???asa mai bine le schimb, si le "prepar" cu "unsoare" pe cele vechi, spre pastrare si eventual schimb.... :)

Link to comment
Share on other sites

azi am muncit la un far!

aprox 2 ore de frecat cu smirghel(matuit)

am scos toate craterele din far cu:smirghel de 400 apoi 600 ,800,1000,2000 frecat calumea cu fiecare si cu apa.apoi lustruit cu xerapol.nu stiu cat de bine se vede in pozele facute cu tel dar va zic (fara sa fac reclama)ca merita deranjul.precizez ca este vorba de avi xerapol.pana si lumina farului se vede mai clara si mai puternica.astept pareri

in poza unde e matuit e dupa ce am dat prima data cun 400

 

 

mersi de sfat :) am gasit EVI Xerapol e cool ....

Link to comment
Share on other sites

azi am muncit la un far!

aprox 2 ore de frecat cu smirghel(matuit)

am scos toate craterele din far cu:smirghel de 400 apoi 600 ,800,1000,2000 frecat calumea cu fiecare si cu apa.apoi lustruit cu xerapol.nu stiu cat de bine se vede in pozele facute cu tel dar va zic (fara sa fac reclama)ca merita deranjul.precizez ca este vorba de avi xerapol.pana si lumina farului se vede mai clara si mai puternica.astept pareri

in poza unde e matuit e dupa ce am dat prima data cun 400

 

 

mersi de sfat :) am gasit EVI Xerapol e cool ....

 

Unde ai gasit EVI Xerapol? Sunt si eu interesat.

Link to comment
Share on other sites

Mergi la Augsburg.

multumesc mult, voi incerca la Augsburg, dar te rog, zi-mi unde anume este, stiu ca in Bucuresti, parca spre zona Militari?eu sunt din Targoviste, cunosc destul de bine Bucurestiul, incat sa gasesc magazinul, dar te rog da-mi indicii.../ multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.