Jump to content

Diferential 328i


gabsosu

Recommended Posts

BMW 328i SportEdicion 1998

 

Salut,am un mic joc in grupul diferential si as vrea sa-l schimb.Am auzit diferite opinii cum ca ar trebuii sa fie doar de la acelasi model ca altfel un merge.

Este adevarat sau se potriveste si de la alte modele.Daca da,de la ce modele?Trebuie sa fie neaparat de pe unul pe benzina sau merge si de pe unul pe motorina.

 

Cam cat ar costa unul nou si de unde as pute sa-l cumpar sau comand.

 

 

MULTUMESC

Link to comment
Share on other sites

Conform bmwfans pe modelul tau s-au pus trei tipuri de diferential.

Daca ai cutie manuala, merge doar de 328 benzina.

Daca ai cutie automata, ai 2 tipuri de diferential iar plaja motoarelor compatibile poate fi de la 320 pana la 328.

Unul din diferentialele pentru cutie automata s-a pus si pe vreo 2 motoare diesel 320.

Afla ce raport are diferentialul tau si apoi vezi pe bmwfans compatibilitatea cu alte masini.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

BMW 328i SportEdicion 1998

 

Salut,am un mic joc in grupul diferential si as vrea sa-l schimb.Am auzit diferite opinii cum ca ar trebuii sa fie doar de la acelasi model ca altfel un merge.

Este adevarat sau se potriveste si de la alte modele.Daca da,de la ce modele?Trebuie sa fie neaparat de pe unul pe benzina sau merge si de pe unul pe motorina.

 

Cam cat ar costa unul nou si de unde as pute sa-l cumpar sau comand.

 

 

MULTUMESC

dacĂŁ ai doar joc, el se poate regla, nu e nevoie sĂŁ ĂŽl schimbi, dacĂŁ ești interesat eu cu asta mĂŁ ocup,

Link to comment
Share on other sites

Eu am desfacut vreo 2-3 bucati si nu am gasit de unde se regleaza ! E un reglaj improvizat ? sau ?

Nu, nu este un reglaj improvizat, când scoți semeringurile de la flanșele planetarelor vei vedea cĂŁ sunt douĂŁ siguranțe de alezaj, una ĂŽn stânga și una ĂŽn dreapta. DacĂŁ le scoți vei vedea cĂŁ au un numĂŁr scris pe ele, (3.25, 3.48,) numerele aste reprezintĂŁ grosimea siguranței. ca sĂŁ reglezi jocul trebuie sĂŁ muți coroana mai aproape de pinion. ca sĂŁ faci lucrul asta trebuie sĂŁ pui ĂŽn partea cu coroana o siguranțĂŁ mai groasĂŁ ca sĂŁ ĂŽmpingĂŁ rulmentul cu coroanĂŁ cu tot mai aproape de pinion. ĂŽn partea cealaltĂŁ trebuie sĂŁ pui una mai subțire, cât adaugi la coroanĂŁ, scazi ĂŽn partea cealaltĂŁ.

Atenție. siguranțele nu se gĂŁsesc ele se cumpĂŁrĂŁ la o anumitĂŁ grosime și apoi se rectificĂŁ, numai dupĂŁ ce jocul dintre pinion si coroanĂŁ a fost mĂŁsurat, cu un ceas comparator.

Sper cĂŁ ți-am rĂŁspuns.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.