Jump to content

Accident la Raliul Brasovului...


intelinside

Recommended Posts

Am vazut la stiri ca a iesit in decor intro curba din cauza carosabililui umed si a acrosat 6 persoane, din care am inteles ca una se afla intro stare destul de grava.

Acum probabil ca se pune eterna intrebare: Cine se face vinovat? ... eu cred ca spectatorii care si-au ales gresit locul de unde sa priveasca cursa.

Edited by intelinside
Link to comment
Share on other sites

"Stiam ca acolo este un viraj periculos pentru spectatori. Ne-am luat toate masurile de siguranta. Jandarmii au pus garduri si banda de semnalizare. Au eliberat zona, dar, dupa ce s-a dat startul, spectatorii au ignorat toate avertismentele si au revenit in zona interzisa. Alexandru Pitigoi a derapat si cu spatele a izbit un stilp, pe care era montat semnul de viraj periculos. Stilpul a cazut peste spectatori. Unul dintre ei a suferit un traumatism cranian, dar medicii m-au asigurat ca este in afara oricarui pericol. Ceilalti au suferit leziuni usoare", a spus Bela Stoica, organizatorul raliului. www.autorally.ro Edited by mishoo
Link to comment
Share on other sites

Ne-am luat toate masurile de siguranta. Jandarmii au pus garduri si banda de semnalizare.

201241[/snapback]

 

 

Nu prea se vede gardul ,iar daca a fost s-au obosit degeaba :blink:

Acum ce sa zica si ei,au luat toate masurile de siguranta. :)

Poate se gandeste unul din cei accidentati sa ii dea in judecata,sa vedem atunci cat de gros era gardul :)

Link to comment
Share on other sites

Poate se gandeste unul din cei accidentati sa ii dea in judecata...

201242[/snapback]

Tare as vrea sa vad asta, dar mi-e teama ca nu se va intampla. Au mai fost accidente.. ai vazut pe cineva acuzat macar?!

Link to comment
Share on other sites

Din restul de 10% jumatate este vina spectatorilor iar cealalta jumatate este greseala de pilotaj/carosabil/ghinion.

201229[/snapback]

Pilotul n-are nici o vina. De vina sunt organizatorii si spectatorii (daca acestia din urma n-au respectat indicatiile organizatorilor).

Link to comment
Share on other sites

Pilotul n-are nici o vina. De vina sunt organizatorii si spectatorii (daca acestia din urma n-au respectat indicatiile organizatorilor).

201279[/snapback]

 

atunci sa inteleg ca asta intra la categoria cum sa joci bowling cu oameni in loc de popice si masina in loc de bila si sa faci strike one si sa te aplaude lumea la sfarsitul cursei :blink:

 

si la raliul devei erau zone unde erau curbe periculoase si ....surpriza !!! tot asa stateau spectatorii :)

 

nu exista reguli stricte nu exista observatori pe margine ...de ce? ....costa!!!! de aia

 

va trebui sa moara cativa ...poate atunci se vor ocupa si de organizare

Link to comment
Share on other sites

Acu ce vrei sa faca ma organizatorii ? Sa puna politisti PESTE TOT ?

201336[/snapback]

DA, daca asta este singura solutie, atunci DA. Sau sa nu-i lase pe stimabilii spectatori sa se imprastie pe traseu.

Si ca veni vorba... stii cate astfel de accidente erau la Dakar acum ceva vreme? Si tot "spectatorii" erau de vina.. niste copii care se jucau prin spatele colibelor... Ei bine, anul asta au invatat ceva din acele accidente.. si uite ca nu s-a mai intamplat... Deci se poate. E usor sa arati sre spectatori: "ei sunt de vina". Daca ar fi plasat cateva cauciucuri in curba aia domnii organizatori, nu se ajungera la asta.

Link to comment
Share on other sites

Acu ce vrei sa faca ma organizatorii ? Sa puna politisti PESTE TOT ? Asta ar fi singura solutie......care este imposibila dealtfel ! Spectatorii sunt singurii vinovati !

201336[/snapback]

 

 

vezi ca nu ne bem cafeaua impreuna dimineata

 

iar ontopic in zonele cu risc ridicat de accident chiar ar putea sa faca mai mult organizatorii

Link to comment
Share on other sites

vezi ca nu ne bem cafeaua impreuna dimineata

 

iar ontopic in zonele cu risc ridicat de accident chiar ar putea sa faca mai mult organizatorii

201348[/snapback]

 

Acel "ma" era strict cu referire DOAR in propozitie si acel raspuns nici nu prea iti era adresat tie.....dar te-ai simtit cam......nu mai comentez !

Link to comment
Share on other sites

organizatorii.punct.

201410[/snapback]

Daca e sa o luam punct cu punct dupa litera legii poate ai dreptate, dar omeneste vorbind nici spectatorii (o parte din ei) nu sunt oameni cu care poti sa te intelegi - daca vin jandarmii la ei si le spun sa nu faca cutare lucru sar cu gura pe ei ca nu ii lasa sa se simta bine, ca le incalca drepturile, si rahaturi din astea - si atunci ne intrebam cine este vinovatul in cazul asta. Oricum trebuie sa fi putin inconstient, sa nu spun altfel, ca sa stai in curba pe exteriorul acesteia dat fiind si carosabilul umed.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce trebuiau sa faca sau nu organizatorii si nu stiu nici ce au facut, dar orice om normal la cap nu sta acolo la raliu, nici macar nu tre sa fii condus masina in viata lui, daca a facut fizica in viata si asta e obligatoriu, sau nici macar, daca are 5 ani are destula experienta de viata sa stie sa se fereasca de pericole, cum o aplica fiecare e a 2 problema.

 

mai mult decat atat, daca organizatorii sunt gasiti vinovati vor fi sanctionati, cum nici nu conteaza ca eu ca victima moarta ma aflu in rai/iad ( depinde de la caz la caz) , la o adica e viata mea in joc, mai conteaza ...

 

am fost si eu la multe raliuri si s-a intamplat de n ori sa fiu nevoit EU (fara sa mai zic de organizatori) sa le zic unora '' nu sta acolo ba idiotule ca exact in tine se baga daca se intampla ceva'' , apai fratilor sa se mai faca si selectia naturala :blink:

Link to comment
Share on other sites

E complicat. Jandarmii nu au autoritate in fata unor specimene din astea. Dar da, ai dreptate. Trebuiau sa tina lucrurile sub control.

201223[/snapback]

 

Cand se tineau curse legale pe chei nici mama jandarmilor nu se descurca in a face ordine ca cei de la BGS ajutati de simpaticii lor catelusi...

 

:blink: ...Cine stie, cunoaste... :)

Link to comment
Share on other sites

Cand se tineau curse legale pe chei nici mama jandarmilor nu se descurca in a face ordine ca cei de la BGS ajutati de simpaticii lor catelusi...

 

:blink: ...Cine stie, cunoaste... :)

201490[/snapback]

Bai fratilor dar nu trebuie nimeni sa stea sa ne pazeasca de la spate, cine nu intelege ca de fapt este in joc viata lui, PLATESTE!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.