Jump to content

Volanta dubla sau? ...si termostatul?


Recommended Posts

Salutare! Intreb si eu pe la voi.............poate a mai avut careva simtomele astea si deocamdata nu am timp sa merg la service ca bag lucru ca ursu´....Am un 320 d touring din 2004 care imi da ganduri negre unde sa mai bag niste bani . :download:

 

 

1. Nu am batai in relanti,nu miroase ambreiajul, nu am simptome in pedala ....totusi cam dupa 400- 500 de km mers intins cand schimb din viteza 3 in 2 se aud zgomote si trepideza toata masina de parca se rupe. Atunci calc ambreiajul ,ii dau drumul usor si nu mai sunt probleme............pana la urmatoarea intersectie de exemplu :)

Mecanicul spune ca ar fi volanta dubla......ca se incinge (desi dupa stiinta mea laica nu astea ar fi semnele) si se dilata arcurile din volanta si da zgomotele si trepidatiile astea..........Io ma gandesc si sper :) ca sunt suportii de motor sau flansa de cardan....... Ca tot omu´ ma gandesc la varianta mai ieftina :))

 

Poate o fi stiind cineva mai bine care s-a confruntat cu asta..

..................................................................................

 

2. Temperatura motor. Acum in Ianuarie nu se ridica mai sus de ultima linie inainte de mijloc.......nici caldura nu da cum trebe. Asta vara nu prea bagam se seama ca de nu trebuia caldura doar ca vara, dimineata pe racoare acul statea ca si acum in ianuarie............seara dupa ce statea toata ziua in soare se ducea acul exact cu trebuie pe mijloc.

 

O fi termostatul?

 

.......................................................................................

 

3.Cica 3-arul ar avea niste clapeti in galeriile de admisie si care ar fi cea mai de mantuiala inventie la BMW. Cica au o rata mare de defectiune, se rup si cad in piston...care nu tre sa mai spun ce inseamna ...

 

 

Stie cineva ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Egr-ul...............ar fi logic dar la asta nu m-am gandit, probabil o sa.l anulez, am inteles ca se mai dilueaza si fumul cand mai scap in pedala :)

 

 

 

Apropo ! am mai avut Bmw-ri, dar 5-uri si toate automatice de asta nu pot face diferenta.....La 3.-ar prinde sus ambraiajul.......cineva mi.a zis ca e normal la BMW.urile diesel..... sau ar putea tptusi sa fie discul de abreiaj pe duca?

Link to comment
Share on other sites

salut nu vreau sa te dezamagesc dar cu trepidatu e volanta 100% sunt mecanic si fac doar bmw ma pasioneaza foarte mult eu am un e46d si acum 1luna aceiasi problea sa rezolvat kit 21mil de la luk si merge parfum ar trebuii sa o iei logic de ce atunci cand calci ambreajul si iei piciorul nu mai face nu te juca poti rupe vibrochenul verifica si fulia de la arbore este foarte inportanta centreaza motorul in mers fulia din fata de la arbore si cu volanta

 

srb_alex nu se referea la EGR ci la termostatul EGR ai doua unul descide la 90 ala principal si ala de la EGR la 70

Link to comment
Share on other sites

salut nu vreau sa te dezamagesc dar cu trepidatu e volanta 100% sunt mecanic si fac doar bmw ma pasioneaza foarte mult eu am un e46d si acum 1luna aceiasi problea sa rezolvat kit 21mil de la luk si merge parfum ar trebuii sa o iei logic de ce atunci cand calci ambreajul si iei piciorul nu mai face nu te juca poti rupe vibrochenul verifica si fulia de la arbore este foarte inportanta centreaza motorul in mers fulia din fata de la arbore si cu volanta

 

srb_alex nu se referea la EGR ci la termostatul EGR ai doua unul descide la 90 ala principal si ala de la EGR la 70

 

 

 

hmmm, pana la urma ma duc la doctor cu ea ca mi-ai dovedit ca nu stiu nimic :))) termostat egr...nici nu stiam de el :))

 

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.