Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

Voi ati reusit prin bluetooth si aplicatie sa intrati pe toate codarile, de exemplu la un BMW e92 2008? Eu nu pot accesa modul pentru alarma sau calculatorul unde sunt si setarile pentru stergatoare si altele. Imi da eroare ca nu poate sa se faca codarea prin bluetooth si am nevoie de cablu, doar ca pe android prin cablu elm327 aplicatia nu functioneaza deloc.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu gasesc in lista motoarelor modelul meu de la x3: 306D3

 

Când ma conectez(prin cablu) scrie identifying engine..... si nu se conecteaza,iar la codare la GM5 spune "GM5 no backup available"

 

La e46 se conecteaza.

 

La voi apare in lista motorul 306D3 la x3 e83?

Edited by 9iuli
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nu gasesc in lista motoarelor modelul meu de la x3: 306D3

 

Când ma conectez(prin cablu) scrie identifying engine..... si nu se conecteaza,iar la codare la GM5 spune "GM5 no backup available"

 

La e46 se conecteaza.

 

La voi apare in lista motorul 306D3 la x3 e83?

 

 

Pentru X3 ai nevoie de cablu cat si de adaptorul lor bluetooth scrie la ei pe site:

 

"Important information regarding X3 (E83):

With a Bluetooth adapter only a part of the installed ECUs can be diagnosed. For complete diagnostics of an X3 (E83) it is therefore necessary to use an OBD cable as well as a Bluetooth adapter. Coding of these models is only possible via cable.

The full version of the app is not part of this offer.

However, a free evaluation of diagnosis with the BMWhatLite app is included when you purchase the adapter.

The free BMWhatLite application is available on the GooglePlay market.

This adapter also works with OBD Dr. Mercedes."

 

sursa

 

 

Stie cineva daca folosesc cablu lor pot accesa modulul de airbag la un e46 330 Ci din 2002?

 

Pe de alta parte cablul lor e compatibil cu softurile clasice de dicagnosticare/codare INPA/DIS/NCS Expert?

Link to comment
Share on other sites

Pentru X3 ai nevoie de cablu cat si de adaptorul lor bluetooth scrie la ei pe site:

 

"Important information regarding X3 (E83):

With a Bluetooth adapter only a part of the installed ECUs can be diagnosed. For complete diagnostics of an X3 (E83) it is therefore necessary to use an OBD cable as well as a Bluetooth adapter. Coding of these models is only possible via cable.

The full version of the app is not part of this offer.

However, a free evaluation of diagnosis with the BMWhatLite app is included when you purchase the adapter.

The free BMWhatLite application is available on the GooglePlay market.

This adapter also works with OBD Dr. Mercedes."

 

sursa

 

 

Stie cineva daca folosesc cablu lor pot accesa modulul de airbag la un e46 330 Ci din 2002?

 

Pe de alta parte cablul lor e compatibil cu softurile clasice de dicagnosticare/codare INPA/DIS/NCS Expert?

 

 

Am rezolvat,oricum cu cablu K+DCAN ma conectam(modelul meu e non facelift).Acum functioneaza si ma conectez pe toate modulele,codari si diagnoza dar fara parametri live pt ca trebuie adaptorul lor.

 

Am trimis un mail la ei si le-am spus ca motorul de pe masina mea nu e il lista motoarelor de la x3(306D3),mi-au raspuns:"

 

…it does not matter which engine you select – the app automatically selects the correct one – it’s just in the app because the first users got used to it – but honestly it does not make a difference anymore – the app is smart enough now ;-)

 

Kind regards

 

Parvis

 

Ps I changed the category to represent all 3.0 d engines in the next version – thanks for your kind email!"

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu aplicatia e de vina ci adaptorul. Stiu ca merge mai prost elm327, am avut si eu.

Cumpara adaptorul lor daca vrei sa-ti mearga cum trebuie toate functiille dar si ca viteza http://www.ivini-tech.de/en/adapter/android/original-bluetooth-ivinitech-diagnose-adapter/a-1002/ (pt masinile fabricate dupa 03.2007)

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat ieri versiunea full,dar nu pot face coding pe 335i la absolut nimic.Imi spune ca de vina ar fi adaptorul elm 327 care nu are viteza necesara..Diagnoza si stergerea erorilor functioneaza...

Sa inteleg ca daca as avea un adaptor recomandat de ei ar functiona si restul functiilor,sau de vina este ECU masinii?

Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit la fel. Cu eml 327 nu mai aveam acces la codari si nici la parametri in timp real. Au modificat ei ceva ca sa nu ti-l mai recunoasca aplicatia. Acum cu adaptorul lor merg toate.

 

Multumesc ptr pont.Inseamna ca trebuie sa fac comanda de pe site-ul lor.

Link to comment
Share on other sites

Deci nu stie nimeni daca se pot vedea valorile reale ale injectoarelor diesel cu bmwhat?

Si referitor la codarea bateriei ,am vazut ca tre platit ca sa poti coda ,intrebarea mea este:

Dupa ce platesc pot sa codez bateri pe orice masina de ori de cate ori vreau ?Si dupa ce expira versiunea trebuie sa cumpar din nou?

Link to comment
Share on other sites

Cumpara adaptorul lor daca vrei sa-ti mearga cum trebuie toate functiille dar si ca viteza http://www.ivini-tech.de/en/adapter/android/original-bluetooth-ivinitech-diagnose-adapter/a-1002/ (pt masinile fabricate dupa 03.2007)

 

Am cumparat si eu adaptorul asta; am rugamintea sa imi dati si mie PM cu ultima versiune de aplicatie.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Va merge codingul pe E90? Am tot incercat sa-mi setez DRL-ul pe highbeam si imi spune ca pe modelul acesta nu e posibila codarea si ca sa folosesc cablu... E ceva in neregula la mine? Am adaptorul lor bluetooh, ivini!
Link to comment
Share on other sites

Kenbobo merge conectarea atat la Torque cat si la BMWhat la un e46 din `99 cu mufa rotunda ? am luat cablu cu mufa adaptoare , si nu am reusit sa-l conectez ELM-ul ( albastru ) nici la navigatie si nici la telefon .... mufa pt diagnoza e ok ca am putut conecta alte diagnoze, iar acest obd e functional deoarece l-am pus pe alte masini si functioneaza, dar la mine nu se poate conecta la ECU ... ai vreo idee ? sa nu-l pot folosi la a mea deoarece e din `99 ( model prea vechi ? ) .... as dori sa achizitionez o diagnoza pt pc ... ceva bunisor cu care sa pot face si anumite modificari ... ce mi-ai recomanda ? nu ma pricep si as vrea sa-mi spui exact numele produsului si eventual o poza ceva daca doresti.... multumesc

Edited by 73STO
Link to comment
Share on other sites

La modelele pana in 2007 ai nevoie de cablu obd pentru a face codari.

 

Pe pagina lor spune ca nu poti face codari daca masina este pana in 03/2007, doar read! A mea este din 05/2007 si se pare ca nu vrea coding, zic ei doar prin cablu! O sa-mi iau un cablu OTG sa pot conecta cablu de INPA la tel! Sper sa mearga si sa nu fie nevoie acum si de cablul lor, care mi-e greu sa cred ca-i altceva fata de K-DCAN!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.