Jump to content

cu ce intretinem anvelopele?


bmw3er

Recommended Posts

salut, de ceva vreme tot caut prin comert, o solutie sa aplic pe anvelope sa-si mentina aspectul negru.

 

am gasit tot felu de bazaconi fara sa fie ceea ce caut eu. un spray cu spuma(care mi se pare cel mai banal). un gel siliconic , care atrage prafu. etc,

 

la spalatoriile auto, baietii folosesc o solutie albastra lichida, care se aplica cu pensula pe anvelope, rezultatul este spectaculos...un aspect perfect negru mat, fara sa atraga prafu sau mai stiu eu ce. nimeni nu a vrut sa-mi spuna despre ce este vb.

 

nu stiu de ce ,dar eu am mania asta, cu anvelopele negre , cei drept se vede foarte bine, si schimba total aspectul la masina. am tot auzit fel si fel de solutii , nu stiu ce gel, nu stiu ce spray etc.

 

asa ca vreau sa va intreb pe voi, ce solutii aplicati pt a va mentine anvelopele negre?....

 

stiu ca va ganditi ca de ce imi mai bat capu, daca oricum la spalatorie imi aplica Solutia respective, pot sa va spun sincer ca inainte spalam masina foarte des, doar pentru aceea solutie, dar vreau sa stiu despre ce este vb pt ca

 

acum am observat ca a cam disparut solotia respectiva de la spalatoriile auto, si foarte multe spalatorii folosesc coca cola, arata bine si cu cola, dar nu se compara cu Solutia anterioara care o foloseau. in fine.....

 

spune-ti voi, ce solute folositi/aplicati pe anvelope.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

e un topic foarte vechi, dar am gasit solutia minune

majoritatea spalatoriilor din romania, cel putin in orasul meu, folosesc/foloseau ANTIGEL (diluat)

da exact, antigel....

 

mi-a marturisit un prieten care ulterior dupa deschiderea acestui topic si-a deschis spalatorie, dupa spusele lui am intrebat la cateva spalatori si cei deacolo au recunoscut ca "mai foloseau din cand in cand" ...

 

e cei drept, antigelul chiar face minuni pe anvelope si nu numai, stiu ca pare o porcarie dar chiar este cel mai bun , si nu dauneaza cu nimic anvelopelor din contra le protejeaza, dupa cum stim toti antigelul este pe baza de etilen glicoli, agent care protejeaza materiale din cauciuc

 

da un aspect negru umed, nu atrage prafu, dureazaaa...

se poate aplica putin si pe chedere iarna pt a preveni inghetul

se mai poate aplica si pe trimuri exterioare plastice bandouri etc...

 

try it.... and enjoy!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu e vorba ca fac magarii, dar le face munca mai usoara si mai "stralucitoare", nu are rost sa cumpere solutii scumpe, daca exista ceva la fel sau chiar mai bun decat acele solutii scumpe

incercati, si o sa va convingeti singuri de rezultate. si nu are ce sa strice dearece asa cum spuneam si cum stim toti antigelul proteaza materiarle din plastic, si cauciug deci antigelul e perfect si la indemana oricui, nu atrage nici praf,

pentru spalatorii suna aiurea sa foloseaaca antigel, dar pt noi pt masinile noastre e ok, stim ca nu dauneaza cu nimic. nu ne trage nimeni de urechi, etc... il putem folosi si iarna ca doar e antigel 😁...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

N-ai fost atent la topic!

E antigel pentru dat pe roti, nu pentru sistemul de racire :wacko:

 

 

:)) esti dublu amuzant acuma..unde ai mai auzit si de antigel pentru dat pe roti?? Eu nu stiam ca exista asa ceva..pana la urma pentru ce se da pe lateralul anvelopei? Sa "nu inghete" sau sa ii dea un aspect curat si poate ceva protectie cauciucului...ceea ce nu prea cred.

Link to comment
Share on other sites

si una si alta

ceva mai diluat de 50/50 e ok, sa nu fie prea concetrat ca atrage nisipul (de pe sosea)

eu foloseam din acela albastru din supermarketuri la 8 lei litru, nu stiu daca conteaza de care este.

aplicam pe anvelope cat si pe bandouri, cel mai important avantaj este ca nu atrage praful

daca aveti bari de M e perfect pt lipu de jos de la bara

 

(pt ornamente din plastic e bine sa fie mai concetrat 50/50 e ok)

Edited by bmw3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Un coleg de munca si-a luat un spary ma-fra ptr anvelope,imi spunea ca este foarte bun bla bla,pana mi-a dat si mie pe anvelope. Deci anvelopele sunt negre curate de vreo 5 zile(nu am spalat masina intradevar,dar am mers pe ploaie si sunt ca-n prima zi de curate) Edited by Daniels13
Link to comment
Share on other sites

Un coleg de munca si-a luat un spary ma-fra ptr anvelope,imi spunea ca este foarte bun bla bla,pana mi-a dat si mie pe anvelope. Deci anvelopele sunt negre curate de vreo 5 zile(nu am spalat masina intradevar,dar am mers pe ploaie si sunt ca-n prima zi de curate)

 

Afla cum se numeste ,

Link to comment
Share on other sites

 

am folosit si eu spray asemanator.

o sa aflu exact numele sa va arat despre ce este vorba ( am folosit fel si fel de solutii , o sa fac o poza sa va arat ca unde sunt eu sunt multe varietati de solutii)

 

intr-adevar aceste spray-uri ofera aspect negru, stralucitor si lucios

(multi nu isi doresc acest aspect, ci unul negru mat)

 

dezavantejele acestor spray-uri este ca in primul rand atrage praful, ( cel folosit de mine nu atragea praful)

2, se foloseste aproape jumate de tub pentru 4 anvelope

3 se gazeaza caroseria,jantele, discurile (pe caroserie ramane unsoare)

4 sunt foarte scumpe.

 

sper sa nu imi luati in nume de rau, sau sa considerati ca fac reclama sau anti-reclama sau mai stiu eu ce

doar imi exprim experienta cu voi, deoarece de-a lungul anilor tinind cont ca am o "pata" pe acest aspect, am o gama variata de produse folosite

 

sunt si unele produse folosite de mine care sunt foarte bune dar si scumpe, o sa vi le arat

 

(nu sunt in romania, si dupa cum spuneam aici sunt foarte multe varietati de solutii in auto-shopuri)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am folosit si eu spray asemanator.

o sa aflu exact numele sa va arat despre ce este vorba ( am folosit fel si fel de solutii , o sa fac o poza sa va arat ca unde sunt eu sunt multe varietati de solutii)

 

intr-adevar aceste spray-uri ofera aspect negru, stralucitor si lucios

(multi nu isi doresc acest aspect, ci unul negru mat)

 

dezavantejele acestor spray-uri este ca in primul rand atrage praful, ( cel folosit de mine nu atragea praful)

2, se foloseste aproape jumate de tub pentru 4 anvelope

3 se gazeaza caroseria,jantele, discurile (pe caroserie ramane unsoare)

4 sunt foarte scumpe.

 

sper sa nu imi luati in nume de rau, sau sa considerati ca fac reclama sau anti-reclama sau mai stiu eu ce

doar imi exprim experienta cu voi, deoarece de-a lungul anilor tinind cont ca am o "pata" pe acest aspect, am o gama variata de produse folosite

 

sunt si unele produse folosite de mine care sunt foarte bune dar si scumpe, o sa vi le arat

 

(nu sunt in romania, si dupa cum spuneam aici sunt foarte multe varietati de solutii in auto-shopuri)

 

 

Si eu folosesc acest tip de spray si sunt foarte multumit. Daca il dai cu grija nu se gazeaza nimic si nu se consuma atat de repede. Depinde si de dimensiunea anvelopelor dar oricum, merge folosit de minim 4 ori la un set de anvelope. Este foarte rezistent, am mers in vara de la Brasov pana in Ploiesti pe ploaie si anvelopele au ramas la fel. Pentru cei din Ploiesti pot face rost la un pret decent. Recomand.

Link to comment
Share on other sites

Si eu folosesc acest tip de spray si sunt foarte multumit. Daca il dai cu grija nu se gazeaza nimic si nu se consuma atat de repede. Depinde si de dimensiunea anvelopelor dar oricum, merge folosit de minim 4 ori la un set de anvelope. Este foarte rezistent, am mers in vara de la Brasov pana in Ploiesti pe ploaie si anvelopele au ramas la fel. Pentru cei din Ploiesti pot face rost la un pret decent. Recomand.

Da,mai nou ,se foloseste antigel in dilutie 50/50 apa antigel.Se aplica pe cauciuc cu ajutorul unui penson.Am incercat si eu asa,la oha,si am vazut ca aratau bine cauciucurile.Eu am folosit mult timp o solutie facuta de turtle wax.post-46628-0-43371800-1452013727_thumb.jpg

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.