Jump to content

problema geam la un e36 coupe


muerte32003

Recommended Posts

Am si eu o problema de ceva vreme care ma terminat si pe mine si pe mesterii la care am dus masina.

Masina e un 320i e36 coupe din 93.

La coupe cand deschizi usa coboara geamu aproximativ 1 cm si cand o inchizi urca geamul, de intra sub cheder.

Problema sta in felu urmator, de cele mai multe ori cand inchid portiera, geamul nu mai urca sa intre sub cheder. Daca dupa ce am inchis usa ma apas mai tare pe ea urca, dar de cele mai multe ori cand vin sa plec cu masina geamul e iara coborat. Am mai patit sa coboare si in timpul mersului la o mica denivelare.

Portiera in cauza e cea de la pasager, cu cea de la sofer nu am probleme deloc desi o folosesc zilnic.

Sper ca m-am facut iteles.

Link to comment
Share on other sites

Se rezolva foarte usor, problema e switch-ul de la usa, ori este uzat pe partea superioara ori trebuie curatat cu spray de contacte si isi revine. Am mai detaliat la cineva pe un topic rezolvarea si am pus o poza, caut in arhiva si repun ...

 

Am gasit, uite aici link-ul

 

Nu este o operatiune foarte complicata, dar necesita indemanare.

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Salut. Vezi ca pe stalpul de la usa sau in incuietoare ai un buton care are rol de senzor "usa deschisa". Mie din cauza asta mi se deschidea masina singura si mi se aprindeau plafonierele pe drum denivelat. Remediul temporar a fost sa pun o picatura de poxipol pe varful butonului deoarece era tocit de la uzura.

 

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Portiera in cauza e cea de la pasager, cu cea de la sofer nu am probleme deloc desi o folosesc zilnic.

 

tocmai asta e problema, lipsa utilizarii

 

pune seria de sasiu sa verificam ce model de switch ai pe masina

 

In '93 switch-ul e in usa, e mai greu accesibil.

daca si el are asa, atunci e mai complicat, poate masina lui a prins modelul nou

Link to comment
Share on other sites

eu ii scriam initiatorului post-ului, iar solutia ta reprezinta adevarul suprem, nu?

Mi-am imaginat, din acest motiv am subliniat ca este o mare prostie solutia cu lipitul. Din pacate, da, detin solutia suprema.

Au mai incercat si alti cunoscuti varianta cu lipitul si le-a cazut bucata in broasca ...

 

keep calm and SHUT UP!

Eu zic sa ai grija, mai bine fugi afara si pazeste-ti eleronul, poate poate. I-am mai zis eu cuiva sa mearga afara sa isi pazeasca stergatoarele la Cayenne si de atunci nu i-au mai disparut.

Edited by Dan_316i
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

doar un ignorant superficial pensionar incuiat poate crede ca detine solutia suprema!

cat despre eleronul meu, nu e treaba ta, repet, vorbeam cu initiatorul topicului, de ce te-ai bagat tu e doar pentru ca esti un romanas nebagat in seama in viata reala.

 

ma scuzi ca ti-am luat din stralucirea maretei tale idei, cu varianta mea de rahat; ne inchinam tie si nu mai scriem ineptiile noastre empirice!

 

daca nu ai viata reala, traieste-ti-o pe forum, tipule care ai prieten cu Cayenne!

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

sti cumva unde anume in usa? sa nu ma apuc sa fac usa bucatele :)))

 

edit: am mai citit odata toate postarile si am vazut ca zicea MiahiGSM in incuietaore ca e in incuietoare

 

 

Las-o pentru la primavara daca nu ai la dispozitie un garaj ceva. Intre timp poti dezactiva functia respectiva in felul urmator:

 

- Demontezi fata de usa.

- Pe motorasul de la geamuri vin 2 mufe, una e cea principala care actioneaza geamurile cand apesi pe butoane si cealalta e responsabila cu coborarea/urcarea geamului 1 cm la deschiderea/inchiderea usii.

- Atunci cand geamul este ridicat scoti mufa respectiva si o lasi scoasa.

- Verifici sa se inchida bine usa (daca in partea de sus prinde din cheder). Inaltimea maxima la care se ridica geamul se poate regla cu o cheie torx prin doua gauri tehnice prevazute in partea de jos a usii (geamul coborat la minim cand se face reglajul).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Las-o pentru la primavara daca nu ai la dispozitie un garaj ceva. Intre timp poti dezactiva functia respectiva in felul urmator:

 

- Demontezi fata de usa.

- Pe motorasul de la geamuri vin 2 mufe, una e cea principala care actioneaza geamurile cand apesi pe butoane si cealalta e responsabila cu coborarea/urcarea geamului 1 cm la deschiderea/inchiderea usii.

- Atunci cand geamul este ridicat scoti mufa respectiva si o lasi scoasa.

- Verifici sa se inchida bine usa (daca in partea de sus prinde din cheder). Inaltimea maxima la care se ridica geamul se poate regla cu o cheie torx prin doua gauri tehnice prevazute in partea de jos a usii (geamul coborat la minim cand se face reglajul).

 

ms mult. in caz ca nu reusesc nici cum va trebui sa dezactivez pana la primavara.

 

incearca sa reglezi cremaliera intai, slabesti torxurile si o dai mai inauntru cred, trebuie ca usa sa opuna rezistenta adica sa fie inchisa bine altfel nu se actioneaza swich-ul ala

 

am sa incerc si varianta asta. ms mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.