Jump to content

Ce inseamna asta?


Recommended Posts

o sa arate cat se poate de normal...schimba uleiul si filtrul preventiv dat fiind faptul ca nu sti ce ai in motor, in timp pregateste-te pentru schimb de garnituri si va fi ok; am motorul asta de 5 ani si jumatate, am investit in REPARATII sub 500 eur(doar piese originale) in tot acest timp...concluziile sa le traga fiecare...este un motor bun dar pretentios la consumabile (tip ulei, filtre) si intretinere: trebuie facut totul la timp cu consumabile de calitate; ulei: 0w40 original bmw sau castrol edge (preferabil nu cumparat/imbuteliat in Romania...), intervalul de schimb la max 15000 km, max un an.

De unde as putea procura un ulei Castrol edge 0w40 care sa fiu sigur ca e original?

Link to comment
Share on other sites

la magazin ai incercat ...zau asa parca esti venit cu pluta

Intrebarea era pentru zeronoo pentru ca mi-a sugerat "preferabil nu cumparat/imbuteliat in Romania" deduc ca stie el ce stie...pentru asta am intrebat;)PS nu te obliga nimeni sa raspunzi daca nu ai aceasta placere de a a raspunde fara a evidentia faptul ca u esti "Fan dependent"(foarte cunoscator) si faptul ca eu sunt "nou venit"(mai putin cunoscator) pe bune acum...:)Seara buna:)

Edited by vreaubmw
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu trebuie sa folosesti neaparat Castrol sau BMW, poti folosi orice alt 0w40 care are aprobarea BMW pentru motorul tau, LL-01 daca nu ma insel, Liqui Moly, Motul, Redline, sunt destule altele si care nefiind atat de cunoscute/folosite au sanse mult mai mici de-a fi replicate...mai sunt si alte uleiuri pe lumea asta in afara de Castrol si Mobil :thumbsup: Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea e f pertinenta ai intrat intr-un magazin si ai vazut ce scrie pe el , unde e facut samd . Uite ca sa-ti raspund cum fac eu cand imi cumpar ulei Castrol intru la Augsburg si cumpar ulei , sau iau de la diversi distribuitori de piese .Eu inteleg un lucru ca nu prea esti pregatit de masina asta din moment ce ai semnalat o problema la care multi te-au indemnat sa schimbi uleiul (majoritatea din experienta ) au trecut 2 zile de atunci si tu stai si pui intrebari ...asta ca sa intelegi de ce eu sunt fan dependent si tu doar vreibmw . Si aici am incheiat , succes cu masinuta . :thumbsup:
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea e f pertinenta ai intrat intr-un magazin si ai vazut ce scrie pe el , unde e facut samd . Uite ca sa-ti raspund cum fac eu cand imi cumpar ulei Castrol intru la Augsburg si cumpar ulei , sau iau de la diversi distribuitori de piese .Eu inteleg un lucru ca nu prea esti pregatit de masina asta din moment ce ai semnalat o problema la care multi te-au indemnat sa schimbi uleiul (majoritatea din experienta ) au trecut 2 zile de atunci si tu stai si pui intrebari ...asta ca sa intelegi de ce eu sunt fan dependent si tu doar vreibmw . Si aici am incheiat , succes cu masinuta . :thumbsup:

Da m-a uitat nu am vazut decat "Made in EU",in plus am fost la service mi-a spus ca nu e nimic grav si ca nu e vb de garnitura de _chiulasa_ nu inteleg care e problema era mult mai simplu sa spui "eu iti recomand supermarketul AT AUGSBURG" daca vroiai binenteles da na asa e romanu pana nu se da superior nu se simte bine repet nu cred ca te-a obligat nimeni sa-mi raspunzi daca nu-ti face placere!Am incheiat si eu;)

 

nu trebuie sa folosesti neaparat Castrol sau BMW, poti folosi orice alt 0w40 care are aprobarea BMW pentru motorul tau, LL-01 daca nu ma insel, Liqui Moly, Motul, Redline, sunt destule altele si care nefiind atat de cunoscute/folosite au sanse mult mai mici de-a fi replicate...mai sunt si alte uleiuri pe lumea asta in afara de Castrol si Mobil :thumbsup:

Da e si asta o varianta dar totusi citind atatea topicuri in care se tot spune ca acest motor e foarte pretentios as vrea sa ii ofer ce e mai bun am vazut ca BMW recomanda Castrol si pe buson apare chestia asta o sa ma orientez in teren sa vad care e alegerea cea mai buna,trebuie sa tin cont si de faptul ca tot cu castrol s-a mers pana acum.

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Da e si asta o varianta dar totusi citind atatea topicuri in care se tot spune ca acest motor e foarte pretentios as vrea sa ii ofer ce e mai bun am vazut ca BMW recomanda Castrol si pe buson apare chestia asta o sa ma orientez in teren sa vad care e alegerea cea mai buna,trebuie sa tin cont si de faptul ca tot cu castrol s-a mers pana acum.

Pai se vede ca vrei sa-i oferi "cei mai bun"... nici macar nu te-ai obosit sa faci schimbul de consumabile cand ai luat-o. Daca il faceai, puteai sa observi multe pe parcurs...

Edited by DJ Allexinno
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Rog un modelator sa inchida topicul problema legata de ulei s-a lamurit...o sa fac un alt topic pentru cei ce sunt interesati cand schimb eu uleiul si de ce au trecut 3 zile de cand am achizitionat masina si nu i-am schimbat pana acum uleiul:-j Multumesc Edited by vreaubmw
Link to comment
Share on other sites

Bai, Ce inseamna asta??!! Un titlu sugestiv!CU SIGURANTA (dupa cum judeca unii) ai ceva probleme si pe la cutie si grup! Imposibil sa n-ai macar ceva pilitura in ulei. Deci lasa cheia pe pian si bucura-te de vremea superba de afara!

 

Revenind la problemele masinii, incearca sa rezolvi mai intai pierderile de ulei! Daca vrei sa faci schimbul de ulei inainte si sa pui 0W40 il vei pierde foarte usor-fie ca e achizitionat de la marketul de la colt sau din Germany, cu catene lungi sau scurte. 5W40 si 10W40 pe vremea asta nu prea merg. Orice decizie vei lua incearca sa te bucuri cat mai mult de masina si invata sa selectezi informatiile primite de pe forumuri!

 

CU CERTITUDINE nu este "teapa vietii" tale! Esti inca tanar, ai tot viitorul in fata!:console:

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rog un modelator sa inchida topicul problema legata de ulei s-a lamurit...o sa fac un alt topic pentru cei ce sunt interesati cand schimb eu uleiul si de ce au trecut 3 zile de cand am achizitionat masina si nu i-am schimbat pana acum uleiul:-j Multumesc

Prietene, esti pe un forum, asa ca asteapta-te sa primesti critici dar si laude, dupa caz. Atentie la intrebarile pe care le pui... pentru ca ai sa primesti raspunsuri pe masura. :)

On topic acum, daca schimbai uleiul si filtrele cand ai luat masina, nu mai exista acest topic.

Sa o stapanesti fara incidente!

Edited by DJ Allexinno
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rog un modelator sa inchida topicul problema legata de ulei s-a lamurit...o sa fac un alt topic pentru cei ce sunt interesati cand schimb eu uleiul si de ce au trecut 3 zile de cand am achizitionat masina si nu i-am schimbat pana acum uleiul:-j Multumesc

modelator o sa fii in curand chiar tu, modeland prin marmelada din baia de ulei...

 

aici modeRatorii inchid topicuri...

 

succes. <_>

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.