Jump to content

un versus


Guinea Adrian

Recommended Posts

Voi ce ati alege intre un e46 318i 143cp si nu Mercedes c180 Kompressor tot 143 cp dotari aproximativ la fel an fabricatie 2003 ??

 

clar, bmw....nu zic ca suntem pe un site de bmw....dar mercedesul cu 180, nu e o alegere buna, daca era un 220cdi, era mult mai bun.....bmw, e si mai usor de intretinut. etc.

Link to comment
Share on other sites

ataseaza 2 poze cu exemplarele, n-am idee la care e46 te referi, un an ceva, ca s-a fabricat din '98 pana in 2006, din punct de vedere personal un bmw dupa 2002 e mult mai frumos decat mercedes-ul care cu seriile din anul acela e devastator la toate, ma refer doar la design, la calitate nu ma pronunt ca n-am avut de-a face cu motorizarile astea

 

scuze, greseala mea nu observasem ca e vorba de anul 2003, categoric bmw, zici ca-i masina nu mercedes-ul acela clasic si demodat, plictisitor

Edited by Marian Alexandru
Link to comment
Share on other sites

e vorba si de gusturile tale.

personal, modelul ala de Mercedes mi se pare de genul masinilor de muzeu. nu sa mai iesi cu ele pe strada. extrem de demodat si anost atat ca si caroserie cat si ca interior.

 

dar cum ziceam, depinde de gusturile tale.

Edited by Paleonte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

acum depinde si de pachet,culoare optiuni....am vazut azi un c-class silver facelift, sau pachet facelift, avea faruri cu lupa, bara fata ce va mai diferit...arata binisor, tipic pt domnisoara ce-l conducea....

bmw , e mai sportiv, mai frumos (desi e46, mi se pare unul dintre cele mai urate sedanuri de la bmw.,,,este parerea mea persoanala sa nu se supere posesorii)....dar alegera corecta in secolul asta, e clar bmw-ul (nu general, ci in problema de fatza).....are mai multe plusuri....piese mai ieftine, mai usor de intretinut....mai "legat" pe drum...( mertzu, parca e o barca, confortabil ce-i drept, dar parca e o barca)....plus ca motorizarea de 318i mi se pare foarte foarte buna...este motorizarea la care vreau sa optez si eu in viitor, daca este sa-mi iau un e46...(este 2.0l 16 valve nu? nu despre asta este vorba?)....un motor superb....are minusurile lui, dar este mult peste alte motoare 1.8-2.0...tu alegi.

Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

am zis, DACA,,,,,in principiu ca design, prefer mai mult e36, sau e90-e92....si pt ca nu am posibilatea sa imi iau un e90....daca e sa fac un upgrade, nu am alte alternative decat e46, chiar daca nu-mi place ca design....deocamdata raman la e36,...sper ca ai inteles acum..

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

318i 143 de cai e un motor cam prost, nu a facut fata anilor, majoritatea mananca ulei in draci, si mai si pierd prin diverse locuri.

 

is-ul tau, nu avea pierderi prin diverse locuri?...cred ca e boala lor (bmw-urilo)dar daca se rezolva nu mai ai probleme...faza cu, consumul uleiului nu stiu ce sa zic, nu am avut experiente cu motorizarea 318i, dar am condus unul, am ramas usor impresionat, silentios si ager...merge "finut".. consum decent , undeva la 11.2 arata pe bc, desi cred ca se poate si mai bine....

Link to comment
Share on other sites

Daca e vorba de breakul ala urat nici nu incape indoiala ca BMW e favoritul. Dar de ce vrei tu benzina ? Sa tanjesti dupa cuplu la turatii joase si sa te alegi cu un consum la care nu te astepti daca vrei putina sportivitate? Oricum cu 1.8 n-o sa ai nimic benefic, is patit cu benzinarele.
Link to comment
Share on other sites

Astea sunt masinile la care ma refeream in versus: bmw-u http://www.autovit.ro/bmw-318-C32121541.html si mercedesu http://www.autovit.ro/mercedes-benz-c-180-C32085177.html mercedesu e break dar ca design i-mi place mai mult decat berlina

 

e vorba de gustul tau personal pana la urma ... mie unul cand vad farurile alea de la mercedesul pe care l-ai postat tu , mi se intoarce stomacul pe dos, mi se pare extrem de nereusit ... as merge totusi pe bmw, e46 e un model foarte popular, sunt multi posesori pe aici pe forum si cam orice problema ai intampina cu el sigur s-ar gasi cineva sa te ajute sau sa iti explice ce e de facut... bafta in a alege ce e mai bine pt tine!

Link to comment
Share on other sites

daca vrei o masina de familie mergi pe Mercedes, e ceva mai spatios in versiunea break, e un motor cu compresor care iti da un cuplu mai mare fata de cel de la BMW si e mai confortabil.

 

iti da cuplu 20nm in plus dar si 2l in plus la consum in oras,nu se merita,si eu as alege e46,dar daca era varianta facelift nu mai era dubiu

C-class facelift in interior e foarte frumos dar nu as alege c180 as merge pe c200 sau c230

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.