Jump to content

e46 polishare faruri sau sticle noi ?


bmwuser88

Recommended Posts

Salut, va cer si eu niste pareri, merita sa fac polish la faruri? Are efect pe termen lung sau dureaza cateva luni si gata ?

Sau e mai bine sa cumpar sticle noi de far gen Depo ? sunt bune de ceva ?

 

Multumesc

Vazusem pe youtube un tutorial, smirghel de 2000 cu apa, freci bine sticlele, apoi cu lac incolor, nu stiu cat de reala este treaba, ma gandesc ca dupa ce le dai cu lac, practic e imposibil sa fie aceeasi cantitate pe toata sticla rezultand intr-un efect de lupa, sau ... oglinda stramba.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu o metoda si mai usoara,iei pasta de dinti,dai pe far si freci....apoi torni apa la sfarsit. Nu am probat ca nu e cazul,dar se zice ca are efect.

 

Asta am probat eu pe faruri de de la un Renault Megane din 2007, nu a avut efect(ba din contra), cel mai bine e sa iei noi dar poti incerca si sa le polishezi si sa le pui folie...

Link to comment
Share on other sites

nimic nu se compara cu sticlele noi :thumbsup: eu am cumparat la E46 sticle AL originale 270lei amandoua

 

cu polish daca il faci cum trebuie te poti apropia aprox 90% din cum arata noi insa cu prostii gen pasta de dinti nu ai nici o sansa decat sa le strici eu mai polish si arata aproape ca noi totusi dureaza cam mult si e multa munca

Link to comment
Share on other sites

Depo 400 ron

AL 270 ron

Polish max 50 ron

Eu acum le am poilishat sunt multumit de cum au iesit, sticlele aftermarket chiar fiind noi nu vor fi ca si cele OEM la durata

Dupa mai multe discutii cu vanzatori care nu aveau nici un interes m au sfatuit sa le polishez cele OEM

m au costat 30 ron ambele si au fost facute cu polish ceramic care la finisare ii face un strat de protectie

Pasta de dinti a fost o gluma :hyper: desi unii chiar o folosesc

Link to comment
Share on other sites

faruri depo folosite 5 ani si nu faceai diferenta langa unu nou, arata foarte bine, fara nici o protectie "folie" alta firma buna nu stiu..

 

si-a polishat un prieten la e90 farurile dar le-a dat si cu lac, imi plac cum au iesit dar nu au acea claritate ca unele noi.. de la departare nu se observa, fara lac la ~un an sunt la fel :(

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa cumperi sticle noi sau mai bine zis plastice noi, ar trebui sa depui vreo ora de efort cu kitul 3M:

Eu am avut un far foarte nasol, cu crapaturi multe... era aproape alb.

Le-am restaurat cu kitul 3M pe ambele si arata ca noi.

am aflat de produsul asta dupa ce am vazut un tutorial pe net. era despre farurile unui e39, daca nu ma insel.

Bafta!

Edited by fao
Link to comment
Share on other sites

Acum o saptamana am polisat si eu farurile la masina mea toata treaba a costat 30 lei plus munca

Smirghel pe baza de apa de 2000 dupa care 2500 si apoi 3000, la sfarsit am dat cu pasta 3M, 100 grame ajung pentru ambele faruri.

Pentru protectie merge pusa o folie transparenta dar nu se prea gaseste, folia pe care am cumparat-o era buna de aruncat.

Ma gandeam sa dau un strat de lac pentru vopsea dar sa nu fie pe baza de diluant dar m-am razgandit din anumite motive (ataca plasticul ori imprastie lumina aiurea)

Sunt curios cat o sa tina? daca tin un an sunt multumit, pentru 2 ore de munca o sa le mai polisez odata.

O sa revin cu poze la sectiunea "masina mea" sa vedeti rezultatul!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.