Jump to content

320ci(170 hp) vs. 325ci(192 hp)


KTU

Recommended Posts

Pana acum m-am interesat in mod exclusiv de modelul de 170hp dar am facut un calcul si am vazut ca diferenta la inmatriculare intre motorul de 2200 si cel de 2500 este de doar 300 euros ceea ce mi se pare derizoriu. Lasand la o parte faptul ca 325ci este putin mai scump fata de 320ci, ce mi-ati recomanda? Diferenta asta de 22hp este sesizabila? Eu sunt adeptul ideii ca un motor cu cat e mai mare cu atat e mai bine( asta la BMW si e posibil sa ma insel). Consumul nu cred ca e mai mare cu mai mult de 1 litru la 100 km.
Link to comment
Share on other sites

eu am 2200 cmc de 170CP si alearga nu gluma, acum depinde cu ce compari. Motorul de 2500cmc 192 este fix acelasi cu cilindreea mai mare. nu stiu cat de sesizabila e diferenta de putere pt ca n-am condus 325i. consumul trebuie sa fie sensibil mai mare la 325 iar cum dif de taxe e de doar 300eur eu recomand 325. Vezi si costurile pt asigurare, si impozit.
Link to comment
Share on other sites

Singura cheltuiala care ma sperie cu adevarat poate sa apara la asigurarea CASCO. Impozitul pentru un motor de 3000 este undeva la 9 milioane, deci nu poate fi de speriat la 2500. Care ar fi optiunile in plus la 325?
Link to comment
Share on other sites

Singura cheltuiala care ma sperie cu adevarat poate sa apara la asigurarea CASCO. Impozitul pentru un motor de 3000 este undeva la 9 milioane, deci nu poate fi de speriat la 2500. Care ar fi optiunile in plus la 325?

203745[/snapback]

Poate vrei sa zici asigurarea RCA (care te costa cam 525.48 ron + o mica reucere din partea mea)...nu de alta dar fac asigurari (aviz amatorilor)

casco se calculeaza in functie de alte date.

Edited by zemil
Link to comment
Share on other sites

Nu RCA e problema mea. Aici diferenta poate sa fie de 2-3 milioane. Diferentele in sure de euroi apar la CASCO dar si acolo poti sa salvezi ceva daca faci un contract bazat pe realitate. Eu as opta pentru o fransiza la avarie totala de 20%. Oricum daca e avarie totala si e din vina mea nu mai ma bucur de bani. :blink:
Link to comment
Share on other sites

este normal mai scumpa, dar treaba este ca 9 mil este prea putin...

este o valoare mult prea mica in opinia mea.

pt masina mea din 96 ( la care nu toti asiguratorii sunt dispusi sa-ti faca casco) doar pt casco in cazul avarierii ( deci fara furt de orice fel) prima de asigurare este de 427euro.

Link to comment
Share on other sites

atunci unde`i nedumerirea?325 all the way  :)

203756[/snapback]

 

Esti ultima persoana la care ma asteptam sa incline pentru 325 la ce 320 frumos ai. Daca te hotarasti pana plec, pe a ta o cumpar. :blink:

Link to comment
Share on other sites

atunci unde`i nedumerirea?325 all the way  :blink:

203756[/snapback]

 

 

9 milioane e RCA pentru 330 iar pentru 325 nu cred ca sare de 5-6. Casco poate urca pana la 1500-1600 daca e varianta full din 2001.

Link to comment
Share on other sites

Calin325 spunea ca avea 13-14, prin Arad ce`i drept...

203849[/snapback]

 

Asta inseamna cam 16-17 in Bucuresti ceea ce e binisor mai mult decat 2200 cm3. Cred ca m-am hotarat pentru 320ci si nu are rost sa ma arunc cu capul in fata ca taurul.

Link to comment
Share on other sites

Am mers azi cu un 325 ..............nu se compara cu 320 (ce sound frumos avea  325) :) consum 13-14 prin oras in aglomeratie cu cutie hidramata

203945[/snapback]

scuza-ma dar mi se pare un consum muult prea mic,poate a resetat consumul de curand sau a facut o cursa in afara orasului,consumul fiind in crestere :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am mers azi cu un 325 ..............nu se compara cu 320 (ce sound frumos avea  325) :blink: consum 13-14 prin oras in aglomeratie cu cutie hidramata

203945[/snapback]

sunetul e la fel ca la 320ci daca vb de M54 , motoarele sunt identice doar cilindreea difera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.