Jump to content

M-a lovit o bicicleta


Bavarezul

Recommended Posts

Povestea sta in felul urmator dragi colegi,ieri pe la ora 20:00 stateam parcat langa parcul Sebastian si asteptam pe cineva,la un moment dat o fetita de 11 ani pe bicicleta nu a fost atenta si a intrat in bara fata,facandu-mi o zgarietura de vreo 10 cm pe prelungirea barei de jos cu pedala,m-am dat jos din masina ,am rugato sa-si cheme parintii(statea in blocul de langa parc),i-a chemat si tatal ei mi-a propus sa imi dea asigurarea si sa facem amiabila ca si cum tatal m-ar fi lovit cu masina iesind din acea parcare,am facut amiabila,mi-a dat asigurare,copie B.I si copie permis,are asigurarea la astra asig.S.A. Acum intrebarea mea este in felul urmator:Credeti ca va tine aceasta chestie la asigurari,sau isi vor da seama?

 

Astept niste sfaturi va rog frumos si cat de repede se poate....daca cineva se pricepe mai bine ajutati-ma...acum 3 luni am vopsit bara si acum sa o vad iara zgariata innebunesc....

 

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Povestea sta in felul urmator dragi colegi,ieri pe la ora 20:00 stateam parcat langa parcul Sebastian si asteptam pe cineva,la un moment dat o fetita de 11 ani pe bicicleta nu a fost atenta si a intrat in bara fata,facandu-mi o zgarietura de vreo 10 cm pe prelungirea barei de jos cu pedala,m-am dat jos din masina ,am rugato sa-si cheme parintii(statea in blocul de langa parc),i-a chemat si tatal ei mi-a propus sa imi dea asigurarea si sa facem amiabila ca si cum tatal m-ar fi lovit cu masina iesind din acea parcare,am facut amiabila,mi-a dat asigurare,copie B.I si copie permis,are asigurarea la astra asig.S.A. Acum intrebarea mea este in felul urmator:Credeti ca va tine aceasta chestie la asigurari,sau isi vor da seama?

 

Astept niste sfaturi va rog frumos si cat de repede se poate....daca cineva se pricepe mai bine ajutati-ma...acum 3 luni am vopsit bara si acum sa o vad iara zgariata innebunesc....

 

 

Numai bine !

 

 

Pai si de ce n-ar tine? Esti tu prea corect, de aceea ai gandurile astea! Stai tu calm ca sunt altii cu un tupeu iesit din comun care fac mult mai multe magarii prin firmele de asigurari!

Link to comment
Share on other sites

Pai si de ce n-ar tine? Esti tu prea corect, de aceea ai gandurile astea! Stai tu calm ca sunt altii cu un tupeu iesit din comun care fac mult mai multe magarii prin firmele de asigurari!

sincer sa-ti spun cel mai frica imi e de vreun dosar penal pe inselaciune...acum poate si eu sunt prea fricos dar...ma gandesc ca ei acolo fac niste teste sa vada cum s-a intamplat,dinamica accidentului si alte chestii...

Link to comment
Share on other sites

Pai nu va tine, ca vor cere prezenta ambilor soferi, poze la masini etc. (e procedura standard).

 

La mine cel putin asa a fost, nu aveam numarul de telefon al respectivului, m-am dus dupa el intr-un orasel de langa si l-am anuntat sa vina de dimineata la asigurator. Poate s-o mai fi schimbat acum.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

la constatare o sa va cheme pe amandoi,Astra da cam greu drumul la dosare mai nou, ca sa fie distractia maxima au un punct de constatare doar in zona Piata Sudului undeva langa Metro .o sa va faca poze la masini apoi trimit dosarul la centru.fara ambele masini nu dau drumul la dosar.eu zic sa treci problema la pierderi si sa nu te mai complici.nu merge luata la polish cumva zgarietura? Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Nu era mai simplu ca pentru 10 cm de zgarietura sa va intelegeti si sa-ti plateasca reparatia cash?....banuiesc ca nu costa chiar atat de mult si in plus se simplifica lucrurile fara atata stres.

asta i-am propus si eu prima data,dar a spus ca e mai bine cu asigurarea ca scapa si el si gata....cel mai probabil cred ca mi-am luat-o si o voi face pe banii mei...asta e...

Link to comment
Share on other sites

am inteles..deci voi ziceti sa ma duc la respectivu acasa si sa-i cer bani.....sper sa nu imi dea cu usa in nas...pentru ca si aseara mi-a spus cu zambetul pe buze si daca nu vruiam sa-ti dau asigurarea ce faceai....adica daca nu ar vrea sa-mi dea bani, ce sa-i fac?

Cred ca ar fi mai in avantajul lui sa procedati asa...si va scuteste de drumuri, poze, desene, etc...

Link to comment
Share on other sites

fac niste teste sa vada cum s-a intamplat,dinamica accidentului si alte chestii...

 

 

Pe mine prin noiembrie m-a lovit una in parcare la mall si a trebuit sa mergem amandoi la asiguratorul ei pentru constatare cel putin cazul meu! A venit si ea cu masina lovita, a constatat ala si abia dupa mi-a facut dosarul de reparatie! Aici ar putea fi problema la tine, intrucat se poate sa-l cheme si pe el la constatare sa verifice ca intr-adevar te-a lovit cu masina! Intreaba prima oara la el la asigurare cum sa procedezi pentru o despagubire si daca iti spune ca si posesorul politei de asigurare trebuie sa vina atunci spune-i "taticului" ca nu functioneaza aceasta tactica si sa scoata bani din buzunar ori in cel mai rau caz sa accepte sa-si zgarie si el bara, s-o frece de un perete(cam SF tactica totusi, poate daca are vreo daciana ceva)!

Link to comment
Share on other sites

daca ai casco, fa pe el cu regres pe rca-ul respectivului ... atunci nu-i mai intereseaza ambele masini.

daca te duci direct la RCA-ul lui o sa va cheme pe amandoi cu masinile pentru poze si masuratori... si nu o sa castigi nimic.

nu ti se va intampla nimic, doar ca o sa ti se respinga dosarul de daune si gata...

Link to comment
Share on other sites

am inteles..deci voi ziceti sa ma duc la respectivu acasa si sa-i cer bani.....sper sa nu imi dea cu usa in nas...pentru ca si aseara mi-a spus cu zambetul pe buze si daca nu vruiam sa-ti dau asigurarea ce faceai....adica daca nu ar vrea sa-mi dea bani, ce sa-i fac?

 

imi luam un skateboard si casca si saream pe capota lui din viteza laugh1.gif

 

sau te duci la politie si le expui ca ai de a face cu un om certat cu legea

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

la constatare o sa va cheme pe amandoi,Astra da cam greu drumul la dosare mai nou, ca sa fie distractia maxima au un punct de constatare doar in zona Piata Sudului undeva langa Metro .o sa va faca poze la masini apoi trimit dosarul la centru.fara ambele masini nu dau drumul la dosar.eu zic sa treci problema la pierderi si sa nu te mai complici.nu merge luata la polish cumva zgarietura?

Daca era de polish crede-ma ca nu mai ma complicam atata,dar zgarietura e adanca in bara si e clar de vopsit...

Link to comment
Share on other sites

nu-ti va da nimic asigurarea . Si nici lui nu ai ce sa ii faci decat daca il dai in judecata , daca dauna e 500 ron aprox poti sa dai la un avocat sa se ocupe . In final va plati si cheltuielile de judecata , probabil vei vinde masina intre timp si o faci pe banii tai . Daca-i loveai tu copilul cu masina nu mai era cu zambetul pe buze .... Si mai terminati cu atitudinea asta , sunt copii hai sa se urce peste tot , parintii sunt raspunzatori pt ce fac .
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Pe mine prin noiembrie m-a lovit una in parcare la mall si a trebuit sa mergem amandoi la asiguratorul ei pentru constatare cel putin cazul meu! A venit si ea cu masina lovita, a constatat ala si abia dupa mi-a facut dosarul de reparatie! Aici ar putea fi problema la tine, intrucat se poate sa-l cheme si pe el la constatare sa verifice ca intr-adevar te-a lovit cu masina! Intreaba prima oara la el la asigurare cum sa procedezi pentru o despagubire si daca iti spune ca si posesorul politei de asigurare trebuie sa vina atunci spune-i "taticului" ca nu functioneaza aceasta tactica si sa scoata bani din buzunar ori in cel mai rau caz sa accepte sa-si zgarie si el bara, s-o frece de un perete(cam SF tactica totusi, poate daca are vreo daciana ceva)!

nu isi va zgaria bara mai mult ca sigur,masina lui fiind pe leasing,un renault megane,2011 daca nu ma insel,si cand eu incepusem sa ma vait ca cat ma costa si ca e destul de naspa ca am iara de vopsit am primit intrebarea idioata de la respectivul:Eu te-am pus sa-ti iei BMW ? am ramas fara cuvinte 1 minut,numai tarani.

Link to comment
Share on other sites

daca nu are asigurare de daune pentru copil trebuie sa plateasca el, asa este civilizat, stiu un caz cand 2 copii au spart de la scoala pana acasa cu un ciocanel toate oglinzile la masinile parcate pe strada, au trebuit sa plateasca parintii peste 10k euro reparatii

daca e cioban du-te si fa o plangere si vezi dupa ce mai zice zambaretul

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.