Jump to content

BMW 320dA E90 - JOY


chitsro

Recommended Posts

Saptamana trecuta am primit invitatie de la AutoItalia (printr-un dealer BMW) pentru a testa Alfa Romeo Giulia la Adancata. Am condus 2 variante de Giulia (180 hp si 280cp) si suv-ul Stelvio in varianta de 280cp. Era disponibil si modelul de 510 cp (Quadrofoglio) dar din pacate nu am apucat sa ma dau cu el, a iesit cineva in décor cu el si l-a atins pe dedesubt. Am fost placut impresionat de Giulia, chiar si cea de 180 cp se misca bine, tractiunea spate isi spune cuvantul.

 

Cateva poze si si filmulete:

 

 

IMG_3228.jpg

 

IMG_3229.jpg

 

IMG_3231.jpg

 

IMG_3233.jpg

 

IMG_3234.jpg

 

IMG_3235.jpg

 

IMG_3237.jpg

 

IMG_3238.jpg

 

IMG_3239.jpg

 

- Alfa Romeo Giulia

 

- Alfa Romeo Stelvio Edited by chitsro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Da, ma uit de vreo 5 ani si pana acum nu au avut asa probleme. Chiar imi pre rau de Toyota .. mai sunt 45 de minute, se pot schimba multe... Anul trecut Toyota LMP1 s-a stricat in ultimul tur..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand inca mai

ai mizerie pe masina si o stergi cu o carpa de caprioara apare asa numita panza de paianjan, practic intinzi murdaria pe masinia afectand lacul. Sau speli masina bine dar baietii de la spalatorie ti-o sterg cu carpa spalata in prealabil cu jetul pe jos. O spalare corecta ar insemna:

-prespalare cu o solutie buna, ph neutru

-clatire cu jetul

-Spalare metoda 2 galeti

-Uscare cu microfibra. Eu am 2 prosoape de microfibra care le tin in portbagaj, macar atat pot sa fac.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Categoric andrei nu o considera ingrijita, o masina bine itretinuta e si pacat sa o dai, insa vine momentul cand trebuie sa plece, anul trecut umblam cu un coleg la piata sa isi schimbe masina, el inca are aceiasi masina eu m-am intors din piata cu chargerul, am vandut chevy unui coleg dupa ce a stat 3 luni in parcare, il intalnesc uneori in trafic, inca arata bine chiar daca masina merge spre 400k km

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by arabu09
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu spun ca sunt putini pe forum care au grija ca la carte de masini, dar vedeti si voi cate topicuri utile si discutii despre intretinere normala sunt deschise zilnic (aproape zero) si cate cu probleme tehnice (aproape toate)

Multi vor bmw la bani de logan si abia apoi apar pe forum....poate poate li se repara masinile de la Dumnezeu minune.

Mai fac putin offtopic...pe youtube am postat zgomotul de rulment de presiune...si un tip ma intreaba de la ce era ca si a lui face la fel...i-am raspuns ca eu am avut rulmentul dus si i-am recomandat sa.schimbe kit.complet...la care el spune ca a schimbat tot, dar volant a luat sh si tot la fel ii face...concluzia..

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In mod sigur s-ar vinde mult mai greu, nu e problema, mie imi place foarte mult masina si o mai pot tine inca cativa ani fara probleme...(sunt unele e90 care se vand cu cat am "investit" eu in masina )

 

Totodata mi-e cam scarba de toti samsarii si toate masinile masluite, in ultima perioada caut o masina pentru cineva din familie si dau peste tot felul de povesti, samsari, oameni care nu stiu ce vand ...cred ca mi-ar fi greu sa gasesc un f30 curat in tara pe gustul meu, as vrea macar aceleasi dotari ce le am pe e90: xenon, trapa (nice to have), navi mare (nice to have), senzori fata spate, system audio cel putin hi fi, km pe la 100 k km. Piele nu mi-as mai lua, arata foarte bine dar mi-a ajuns, iarna rece, vara fierbinte...trebuie sa merg tot timpul cu aer..

 

Stiu de la user Merlin21 ca a gasit foarte greu un f30 ok, cred ca a stat 3-4 luni doar in cautari... eu nu m-as mai incurca sa caut in tara... direct carsontheweb sau mobile.de la reprezentanta..

 

L.E : la f30 cred ca as lua si benzina in calcul, desi nu prea am auzit lucruri bune de 328 I...

Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu au fost 3-4 luni, au fost un pic peste 6.. Am si vazut f multe masini.

 

E destul de greu sa gasesti in tara, dar nu imposibil. Oricum nu te gandi ca vei gasi de la primul propietar ci tot adusa de la licitatii.

 

Cu Germania e mai greu plus ca e si mai scump..

 

Cu motor pe benzina, eu mi-am dorit, dar nu sunt... Chiar nu se aduc, iar in Germania, cele pe benzina au in general putine dotari.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios, cati din cei care vorbesc pe aici chiar ar face asta?

 

Eu am fost in situatia respectiva, am urmarit piata f mult timp, ajunsesem sa stiu toate masinile de pe autovit, olx si mobile in bugetul meu.

E usor de vorbit dar nu cred ca nimeni da in plus 4-5000 euro doar ca e din germania din reprezentanta. Intotdeauna la suma asta te gandesti la dotari in plus mai rare, de obicei alt model (ex de la F30 ajungi la F10), la alta motorizare. Daca era o suma de 2000euro, acolo mai ziceam dar cam atat e diferenta la un E90 in nici un caz la F-uri.

 

Asa ca practic se ajunge la o masina mai slab dotata, nu neaparat mai putini km, de obicei chiar mai multi decat sunt in anunturi la noi, la aceeasi bani in care poti lua o masina mai dotata sau aranjata la noi. Cam intre asta se face alegerea.

 

Desi multi vorbesc, nimeni nu isi ia masina cu aceleasi dotari pe care le ia din tara, doar ca din germania.

Iar procentul de oameni care aleg o masina corecta este destul de mic.. Este socant efectiv cati oameni dau 18-20k pe o masina fara o sa verifice macar undeva. Am avut masini pierdute ca s-au vandut ..DUMINICA!!

Iar o programare la bmw dureaza o saptamana minim..

Ca sa nu mai zic multi nu o duc acolo din cauza pretului si o duc la un service de cartier unde baga unul o ranga intre bielete.. si "e beton boss!" (asta am vazut-o live)

 

 

Si mai e o problema, destul de sensibila.. de care se fereste toata lumea sa vorbeasca.. Si masinile intretinute de pe forum (unde de multe ori e poveste) si cele din germania luate din reprezenta... se strica, cad piese, la fel ca la cele manarite.. si atunci?

Caz concret eu am luat E92-ul de la cel care a comandat-o de noua in romania (si masina a avut 5 ani BMW service inclusive) si un coleg de munca si-a luat un E90 dauna total in olanda km 200k pe bord 100k..

Cine credeti ca a schimbat mai multe sau a bagat mai multi bani in masina?

Edited by Merlin21
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.