Jump to content

Sfaturi achizitie e60


MociornitaCosmin

Recommended Posts

nici de e90 bun n-are bani...

 

cu 8-9 mii eu mi-as lua un opel sau logan.

 

In ziua de azi doar daca vrei sa iti bati joc de bani mai cumperi Logan nou,toata lumea ii trage ca este masina noua,bla,bla dar nimeni nu pune la socoteala devalorizarea, azi dai aproape 10000e pe 1.2 75cp+AC+ceva optionale, peste 4 ani daca iei 4000e esti norocos.

 

Nu este obligatoriu sa cumpere E90,cu toate ca are sanse reale la o masina euro5 recent adusa, cu mai putin de 200k km,fara accident major.

Pt initiator,in functie de necesitati te poti uita la compacte (seria 1,A3,golf VI,astra J,focus 3,volvo s40) sau la clasa medie (passat b6,insignia,mondeo,e90). Totul este sa iti permiti intretinerea, uita de M5.

Edited by ionut_marius
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai si la E90 tot aia e pierderea in 4 ani, diferenta e ca pe langa aia 5-6k pierduti in devalorizare mai pierzi si banii bagati in ea ca sa o tii pe drum...

 

Daca azi dai 9500e pe un e90 fl 2009,peste 4 ani tot iei 5500e,daca azi dai 7500e pe un golf VI 2010,peste 4 ani iei cu ochii inchisi 4500e, oricum ideea este ca in acei ani nu te plimbi cu o masina low-cost, cu tehnolgie expirata si nici nu tragi de un 1.2L benzina aspirat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

motor benzina+cutie automata+4x4....o sa consume mult, o sa para puturoasa comparativ cu un 530d

 

525xiA=consum urban 15,8,acceleratie 0-100 km/h 8,4 sec,cuplu 250nm(218 cai)

530xdA=consum urban 11,1 acceleratie 0-100 km/h 6,8 sec,cuplu 500nm(231 cai)

 

 

dar daca masina e in mintile ei ,iti place,si nu e o problema consumul...aia e :)

Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

Daca iti iei un 530 d verifica atent de scurgeri de ulei. De asemenea , verifica directia si suspensia .

Daca este automata verifica bine cutia si modul in care schimba treptele ( atat in drive , sport cat si manual ).

Oricum , sa ai ceva banuti pregatiti pe langa pretul masinii. Eu, la a mea , am schimbat cand am luat- o ( circa 3 saptamani ) urmatoarele : galerie admisie , un senzor la cutia de transfer , bielete spate , ulei si filtru cutie , un senzor de parcare , toate filtrele si uleiul , filtrul epurator . In jur de 6000-7000 lei cu tot cu manopera. ( si in cazul meu vb de masina cu reviziile la zi la bmw )

Edited by vitelu2002
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-730-C32747297.html am fost am testat masina, foarte ok tehnic, cutie motor, functioneaza toate dotarile, nu functioneaza senzorii de presiune pneuri(ar fi schimbat si senzori si moduli dar tot nu merg), iar la un viraj mai strans face un zgomot(spune ca rotile de 19 ar fi cam mari si forteaza pompa de servo).

Pret prea mare, avand in vedere anul si ca se da cu contract, fiind platitoare de taxa la transcriere. Ce este ciudat, conform VIN masina din fabrica apare fara scaune sport si un gri mult mai deschis.

 

Cert este ca m-a cam sucit putin masina, ma gandesc sa ma orientez catre un E65, e o adevarata placere ce-ti poate oferi aceasta masina si este mult peste E60.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Personal, masina mi-a trezit mai mult interes datorita confortului, dotarilor si a tinutei de drum. De asemenea mi se pare o masina mult mai impunatoare, cert este ca sunt si atras de masinile mari.

Am citit si eu zecile de pagini legate de e65, sunt constient ce riscuri imi asum, mi le asum pe banii mei si nu ai altora.

Atata timp cat voi gasi o masina in regula decizia de a o achizitiona si intretine, responsabilitate si costurile aferente imi revin in totalitate.

Rog fara ironii., daca puteti da un sfat constructiv, preferabil insotit de o experienta personala este in regula.

Daca nu, va rog sa va abtineti, altfel acest topic nu-si are rostul si rog sa fie inchis de catre un moderator.

Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectful si pentru ca tot ai vorbit de sfaturi constructive,primul sfat: nu te mai uita dupa cele mai ieftine masini in categoria lor,vor fi gauri negre(nu mai vb de dotari). Cauta in segmentul mediu-superior de pret, vei economisi bani (in timp). Uita de miturile cu E60 la 7-8k euro aproape virgina, cauta mai bine o masina corecta
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.