Jump to content

martor airbag si centura e90


Recommended Posts

Nu prea ai ce diagnosticare sa faci decat sa schimbi ce zice testerul

 

La mine sunt si mai in ceata

De cand s-a mai incalzit afara nu mai apare deloc

Nu stiu de unde s-o mai iau, pentru inceput o sa incep cu curatarea bornelor de la baterie

Edited by razzzzvan
Link to comment
Share on other sites

adica sa schimb airbagul sau modulul si sa fac recodarea cu NCS-ul. Chiar acum imi instalez toate programele pe un laptop----- DIS, INPA, EDIABAS, NCSXPERT.... O sa fie o mare provocare pt mine.....

La mine nu are nici o treaba bateria..... am umblat de nenumarate ori acolo + ca eroarea nu specifica nimic de baterie

Edited by Ionut_mara
Link to comment
Share on other sites

Sunt ferm convins ca plasa nu da eroarea asta "93AB passenger airbag stage 1". Am facut un experiment cu bypass/ul pe care l/am cumparat dp ebay.

1. Fara bypass-ul pt plasa, daca nu se aseaza nimeni in dreapta nu piue nimic. Totul este normal cu exceptia faptului ca am martorii aprinsi in bord.

2. Fara bypass-ul pt plasa, daca se aseaza cineva in dreapta si nu-si pune centura masina incepe sa piue. Totul este normal cu exceptia faptului ca am martorii aprinsi in bord.

3. Daca pun doar bypass-ul pt plasa, chiar daca in dreapta nu se aseaza nimeni, incepe sa piue si apare martorul centura----- trebuie sa cuplez centura pt. ca piuitul sa dispara.

4. Daca pun ambele bypass-uri si pt plasa si pt centura atunci masina nu mai piue chiar daca nu cuplez centura si chiar daca cineva se aseaza in dreapta.

 

La mine problema este electrica, de contact sau posibil modul defect( desi aici nu cred sa fie ca altfel ar fi fost mai multe chestii implicate). Trebuie sa ajung la modul si la airbagul din dreapta si sa verific contactele sau sa incerc cu alt airbag. Ma mai documentez....

Edited by Ionut_mara
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
:hmm: Am facut un detailing interior si la plecare s-a aprins martorul de centura la pasagerul din dreapta,surpriza este ca nu statea nimeni pe scaun.Curios este ca inainte cu pasager pe scaun si fara centura pusa nu aveam acel martor ptr. centura aprins.In concluzie,inainte nu era obligat pasagerul sa puna centura iar acum trebuie sa o pun si pe scaunul gol sa nu mai "piuie" ca nu este centura pusa. :angry: Asa-mi face de 2 zile.Inca nu am ajus sa o pun pe un tester.
Link to comment
Share on other sites

La e46 se poate dezactiva piuitul din tester :), posibil si la e90.

 

 

Dar ce fac cu martorul din bord? :frantics:

Nu stiu cum arata senzorul sau plasa care spune ca este pasager pe scaun.Sa nu fie ceva contact in mufe sau umezeala de la cum au spalat baietii pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fi intrat apa sau lichide in mufa senzorului. Pune-o pe un tester si sterge eroarea, isi va reveni daca nu e defecta plasa .

 

Asa arata le E46. Trebuie sa desfaci minusul bateriei daca vrei sa deconectezi senzorul sa inspectezi daca a luat apa sau e mufa oxidata.

 

post-62466-0-58098900-1431625447_thumb.jpg

 

Edited by mitzhamike
Link to comment
Share on other sites

Undeva pe luni o duc,ii schimb si lichidul de frana si revincu un post.

 

Posibil sa fi intrat apa sau lichide in mufa senzorului. Pune-o pe un tester si sterge eroarea, isi va reveni daca nu e defecta plasa .

 

Asa arata le E46. Trebuie sa desfaci minusul bateriei daca vrei sa deconectezi senzorul sa inspectezi daca a luat apa sau e mufa oxidata.

 

post-62466-0-58098900-1431625447_thumb.jpg

 

 

M-am uitat ieri sub scaun si am un cablu subtire negru ce iasa din scaun (in spatele lui) intra intr-o mufa mica cu cca 3-4 contacte.Mai are o mufa mai mare galbena :)Precizez ca are incalzire in scaune.

Link to comment
Share on other sites

Undeva pe luni o duc,ii schimb si lichidul de frana si revincu un post.

 

 

 

 

M-am uitat ieri sub scaun si am un cablu subtire negru ce iasa din scaun (in spatele lui) intra intr-o mufa mica cu cca 3-4 contacte.Mai are o mufa mai mare galbena :)Precizez ca are incalzire in scaune.

 

Se pare ca a fost inca umed scaunul,acum totul este perfect.Nu mai apare martorul ptr centura daca pe scaunul din dreapta nu sta nimeni.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
buna seara am si eu o problema legata de martor aprins in bord airbag respectiv centura siguranta si as dori sa intreb daca scaunu pasager este la fel cu cel conducenet (daca pot schimba plasa de pe scaun conducent si adaugat la cel pasager ) chiar nu ma pricep daca as putea sa fac aceasta inversatie (detin scaun conducent ) multumesc
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

buna seara am si eu o problema legata de martor aprins in bord airbag respectiv centura siguranta si as dori sa intreb daca scaunu pasager este la fel cu cel conducenet (daca pot schimba plasa de pe scaun conducent si adaugat la cel pasager ) chiar nu ma pricep daca as putea sa fac aceasta inversatie (detin scaun conducent ) multumesc

stiu ca este vechi postul, dar ma amuza exprimarea si logica.

care masina are senzor de prezenta sofer?

daca ar avea nevoie de acest sensor, deduc ca masina se poate conduce si singura :)))))

 

Va salut,am un e90 din 2007 si pe tester imi da ca e plasa de la pasager,si am si centura aprinsa,si daca o bag la locul ei nu mai tipa dat ramane aprinsa,daca e cineva care ma poate ajuta plĂŁtesc cat trebuie,sunt din Galati.0757602959

e clar ca ai senzorul defect.

cumpara sensor si se inlocuieste relative usor, doar ca e migala.se demonteaza scaunul

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut!

Am si eu aceeasi problema. Pe e90 s-a aprins martorul de airbag si cel de centura. Pe tester da eroarea "Safety battery terminal" - 0093B2. Am sters eroarea..totul ok..dupa vreo 2-3 saptamani s-au aprins iar. Ma poate ajuta cineva cu o rezolvare?

Multumesc anticipat!

Edited by andrei_dyl
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am si eu aceeasi problema. Pe e90 s-a aprins martorul de airbag si cel de centura. Pe tester da eroarea "Safety battery terminal" - 0093B2. Am sters eroarea..totul ok..dupa vreo 2-3 saptamani s-au aprins iar. Ma poate ajuta cineva cu o rezolvare?

Multumesc anticipat!

Trebuie curatat conectorul mic ce este prins pe plasticul bateriei (..la plus, imposibil sa nu fie vizibil) din portbagaj. Trebuie efectiv demontat pana la clema/lamela de metal si curatat de oxizi si refacut fermitatea clemei. Aceasta este o treaba destul de delicata.. dar facuta cu succes de mine acum cam 3 ani.

Nici o problema de atunci.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

buna seara am si eu o problema legata de martor aprins in bord airbag respectiv centura siguranta si as dori sa intreb daca scaunu pasager este la fel cu cel conducenet (daca pot schimba plasa de pe scaun conducent si adaugat la cel pasager ) chiar nu ma pricep daca as putea sa fac aceasta inversatie (detin scaun conducent ) multumesc

Scaunul de la sofer nu are senzor.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie curatat conectorul mic ce este prins pe plasticul bateriei (..la plus, imposibil sa nu fie vizibil) din portbagaj. Trebuie efectiv demontat pana la clema/lamela de metal si curatat de oxizi si refacut fermitatea clemei. Aceasta este o treaba destul de delicata.. dar facuta cu succes de mine acum cam 3 ani.

Nici o problema de atunci.

 

 

Multumesc! O sa incerc varianta asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
Revival. Va salut domnilor! Am o problema care imi da batai de cap, de aceea incerc sa gasesc o solutie aici. De cateva luni imi apare aceeasi eroare in bord pe care o tot sterg si care tot apare. Este 0x93AC care se refera la airbagul thorax din scaunul soferului. Am eliminat conexiunea cu pini de sub scaun si am pus pe direct. Am sters eroarea si a functionat o perioada, dar a revenit in 2 saptamani appx. Acum contemplez cu inlocuirea aibagului deoarece eroarea dadea conexiune intermitenta si ma gandesc sa nu fie de la cablajul acestuia. Acum umblu cu laptopul in portbagaj si sterg eroarea cam la 2 zile. V-ati confruntat careva cu problema asta pana acum? Multumesc de interes.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.