Jump to content

Jante E60 style 122 pentru LCI pe non-LCI


alex5aru

Recommended Posts

Salut, am luat pentru masina mea jante style 122, cand le-am pus pe masina am observat ca butucul de la masina mea este un pic mai mic, adica jantele aveau un pic de joc. Cel de la care le-am luat, mi-a zis ulterior ca de fapt sunt date jos de pe un facelift. Whatever.

 

La vulcanizare mi-a pus niste banda izoliera pe butuc, ca sa se centreze perfect, pentru ca ne-centrate bine, chiar daca prezoanele sunt conice, aveam o vibratie pe la 100 km/h, ca si cum erau ne-echilibrate. Vreau sa iau niste inele din alea, sau cum le zice. Sunt pe langa subiect oricum, m-am dus ieri la vreo 3 vulcanizari prin oras si nimeni nu se pricepe sa-mi ia niste marimi ca sa le fac eu la strung eventual.

 

S-a ivit cineva de problema asta? Ma gandesc ca exista niste inele speciale cu dimensiuni exacte, poate stie cineva de unde sa comand. Merci :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

jantele mele style 122 au fost de lci ,montate pe nfl la mine si nu e nici o diferenta . Esti sigur ca sunt originale ? pune o poza cu interiorul lor , inele centrare poti gasi la autosoft , incearca sa suni inainte . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

La asta ma gandesc acum, ca nu sunt originale. N-am cum sa pun o poza cu interiorul lor… ar trebui sa le dau jos de pe masina. Stiu ca atunci cand le-am luat, era pe ele inscriptionat un cod si scria BMW Germany, am bagat codul pe google si la imagini arata jantele. Se poate sa nu fie originale.
Link to comment
Share on other sites

Confirm ca nu exista diferente din acest punct de vedere intre lci si non lci. Si eu am Style122 pe lci si inainte au fost pe un non lci.

 

Eu cred ca jantele tale au fost montate pe alta generatie de bmw, cu inelul de centrare mai gros. Prin urmare idiotii au strunjit jantele.

Link to comment
Share on other sites

nu sunt originale si au CB ( central bore ) de E39 adica 74.1mm , la E60 ai CB 72.6mm , ai nevoie de inele de centrare si ai rezolvat problema

 

sau cum a zis Cosmin au fost montate pe vreun E39 si au fost luate la strung

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Merci de raspunsuri :thumbsup:

 

Edit. Dupa ce comand inele de centrare, o sa fac o poza la interior si o sa revin, sa vedem daca sunt originale sau nu. Daca nu sunt, probabil n-o sa le mai tin pe masina, ma gandesc ca poate nu ii face bine.

Edited by alex5aru
Link to comment
Share on other sites

Si eu am jantele de iarna cu stante BMW. Sunt pe 17 si se indoaie la orice groapa. Cele de 18 au incasat mult mai multe si sunt perfect rotunde.

 

Nu am probleme cu dimensiunile insa rezistenta lor lasa mult de dorit. Banui ca tot de la original/neoriginal e problema :(

Link to comment
Share on other sites

Merci de raspunsuri :thumbsup:

 

Edit. Dupa ce comand inele de centrare, o sa fac o poza la interior si o sa revin, sa vedem daca sunt originale sau nu. Daca nu sunt, probabil n-o sa le mai tin pe masina, ma gandesc ca poate nu ii face bine.

 

Ia o janta cu tine si da o fuga la autosoft , sunt in jur de 60-80 ron inelele , monteaza inelele si strange rotile bine bine cand sunt in aer pe cric !!

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut, am am pus niste poze cu interiorul jantelor, am incercat sa prind si scrisul si poate isi da cineva seama daca sunt trase la strung sau daca sunt replici, ca eu unul nu ma pricep. Multumesc

 

Edit: Nu merge sa pun mai multe poze, revin cu inca o poza intr-un alt post.

post-2231-0-37570000-1406213204_thumb.jpg

Edited by alex5aru
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.